Troçki canlandı

- Troçki’nin evine gittin mi?

- Yoo…

- Denizdeki heykelleri gördün mü?

- Hayır.

- Ayıp valla, hem de gazetecisin…

14’üncü İstanbul Bienali, ‘tuzlu su’ temasıyla, 7 Eylül’de başladı. Bir ayağı Büyükada’da gerçekleşen Bienal’in açılışı Anadolu Kulübü’nde yapıldı. Ada’da görmeye çok alışık olmadığımız sanatsever, yazar ve entelektüellerin bir araya gelmesi, eski Adalıları oldukça sevindirdi.

Bienal ekim ayına kadar devam ediyor. İlk iki gün gitmesem ne olur? Yeter ki bir yenilik olsun, anında tanık olmaya hazırız. Gerçi kimileri hafta sonu itibariyle şehre taşınacak. Bir kere kışlık program havasına girilince, yeniden Ada’ya gelmek zor…

Eylül-ekim Adalar’ın en güzel zamanı. Komşu ülkelerden gelen turist sayısında da azalma var. Galiba oralarda da okullar açıldı.

Nizam’da Con Paşa Köşkünden sapıp aşağı kıvrılınca Troçki’nin harabe evini geçip koruluk yoldan deniz kıyısına ulaşıyor ve sudaki birebir boyuttaki hayvan heykellerini görüyorsunuz. Gerçekten etkileyici. “Ben bu yolu yapamam” diyenlerdenseniz, işte size bir ipucu. Splendid Oteli’nin girişine kurulan videodan bazı olayları izleyebilirsiniz.

İDO iskelesinin bitişiğinde demirlemiş gemide ise oldukça farklı enstalasyonlar bizi bekliyor. Olup biteni anlamakta zorlanırsanız, soru sormaktan sakın çekinmeyin.

***

Türkiye Spor Yazarları Derneği eski başkanlarından gazeteci yazar Onur Belge kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Onur Belge doğma büyüme Kınalılıydı. Uzun yıllardan beri de dosttuk. Sporcu, güler yüzlü, iyi niyetli bir insandı. Çok geç yaşta baba oldu. Eşimle sohbetlerinde, “Şu kızın mürüvvetini bir görebilsem” der dururdu.

Onur’un Kınalıada ile ilginç anıları vardı. Babası Ada’da komiser olarak görevliydi. 6-7 Eylül 1955 Olayları sırasında talan amacıyla gelen çapulcuları Kınalı’ya sokmamış, “Buradaki herkes benim sorumluluğumda” diyerek geri dönmelerini sağlamıştı. Kınalı halkı Komiser Osman Onur’un bu davranışını hiç unutmadı.

Onur Belge çok sevdiği Kınalıada’da toprağa verildi. Spor dünyasının üç büyüğünün yanı sıra, basın dünyası, Ada halkı ve çok sayıda sevenleri törende hazır bulundu. Eşi Fatma Belge’ye sabır, sevgili dost Onur’a Tanrı’dan rahmet dilerim.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın