Masallar

Son okuduğum kitap; Masal Terapi. Bir insan hayal edin, işi masal anlatmak olsun. Şimdi onu gerçek yapın. Böyle işler var dünyada. Bizim aklımıza gelen tek isim, Adile Naşit’tir. Hepimiz için Adile Teyze’dir o ve masal terapisti filan değildir. Anlatır Adile Teyze...

Ya da daha eskilere, en eskilere gidersek Dede Korkut vardır, gerçek olanla olağanüstüyü karıştırıp anlatan ve tarihe geçen... Biz alışığız masallar, efsanelere, söylencelere... Geleneğimiz; artık, bir meslek olmuş! Ne şahane!

Judith Malika Liberman, bir masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapisti...1978’de Paris’te doğmuş. Masal gibi bir şehirde yeni masallar bulmak zor olmasa gerek. Zor yaşam koşulları içinde kendi masalını yazmaya karar verdiğinde masal terapisti olmayı aklına koymuş ve ilk work-shop’lara o zaman katılmış.

Ne güzel bir iş değil mi? İnsan hayatı boyunca bir masalın içinde yaşamak istemez mi ya da bunu başkaları için yaratmak?

Üniversitelerin desteğiyle ve UNESCO’nun işbirliği ile Türkiye’de de masal anlatıcılığının yeniden canlanmasına katkıda bulunuyor Liberman. Masal anlatıcısı olmak isteyenlere de eğitimler veriyor. Liberman, insanın içsesiyle ve birlikte yaşadığı insanlarla bağlantı kurmasına yardım ettiğine inanıyor. Bu da ne kadar özgün bir yaklaşım değil mi?

Birden çok tanımak istedim onu! Hele kitabını okuyunca! Hele masallara her zaman, her yaşta bayılan biri olarak, hâlâ masal kitapları alan bir yetişkin olarak! Siz de masal kitabı alır mısınız? İnanın, insanı çocukluğunun masum ve dopdolu günlerine geri götüren, mucizevî bir büyü vardır onlarda... Evinizin bir köşesinden pırıltı yayarlar hayatınıza!

Liberman’ın kitabının adı da bu pırıltının peşinde koşmayı çok sevdiğim için olsa gerek hemen dikkatimi çekti.

Öyle alıp sırayla okumuyorsunuz kitabı, rast gele bir sayfa açıp karşınıza çıkan masalı, hayatınızıa uyarlıyorsunuz. O anki ruh halinizle bağlantılı ipuçları ya da sonuçlar buluyorsunuz. Çok eğlenceli ve tılsımlı...

Canınızın büyümek istemediği, bir yanınızın hala çocuk kaldığı çekiyorsa dikkatinizi, zaman zaman farklı birkaç cümle okuyup kendi derinliğinizi fark etmek istiyorsanız, seviyorsanız bu tür denizlere dalamayı; Masal Terapi’yi alın. Doğru zamanda, doğru bir masala rastalarsınız mutlaka...

Benim okuduğum masalın, bana çok uygun bir mesajı vardı: “Önceliklerine sen karar ver.”

Masalı sizinle paylaşmayacağım, tılsımını bozmak istemem. Yalnız şunu yazabilirim; her masal içinde farklı bir yol göstericilik taşıyor.

Bazen, hiç tanımadığımız birileri bizi dinlesin, bize akıl versin isteriz. Bazen anlatmaya üşeniriz içinde olduğumuz durumu... İşte tam da böyle zamanlarda karşınızda bir insan değil, bir masal kitabı olduğunu düşünün.

Oyun oynayın çocukluğunuzdaki gibi.

Düşünün içinde olduğunuz durumu, açın bir sayfa ve okuyun masalınızı. Bakalım, sizin mesajınız ne olacak?

Çok ama çok zevkli...

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın