Maccabi Oyunları

36 farklı ülkeden 2000’den fazla Yahudi sporcunun 19 farklı disiplinde yarışacağı Avrupa Maccabi Oyunları 27 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında Berlin’de yapılacak.

Maccabi Oyunları

Türkiye Maccabiat  Komitesi Başkanı Yusuf Aner'den mektup var

36 farklı ülkeden 2000'den fazla Yahudi sporcunun 19 farklı disiplinde yarışacağı Avrupa Maccabi Oyunları 27 Temmuz -5 Ağustos tarihleri arasında Berlin'de yer alacak.  Spor yazarlarından Meyzi Adoni, karşılaşmaları yerinden izleyecek, sporcularımızın hep yanında olacak. 1936 yılı Berlin Olimpiyatları esnasında Hitler'in en etkili propagandalarından birisine ev sahipliği yapan Berlin Olimpiyat Parkı, tam 79 sene sonra bu defa kardeşlik, eşitlik ve barışa ev sahipliği yapacak.  Türk kafilesini bu tarihi organizasyona hazırlamak için Yönetim Kurulu ile beraber gecesini gündüzüne katan Türkiye Maccabiat  Komitesi Başkanı Yusuf Aner'in Berlin’e gitmeden önce kaleme aldığı mektubunu siz sevgili okuyucularımızla paylaşmak istiyoruz: “Yaklaşık iki yıldır çalışmakta  olduğumuz, Almanya’nın Berlin şehrinde yapılacak olan 14. Avrupa Maccabi Oyunlarına 120 sporcu ve 16 idareci ve antrenörlerimiz ile katılmaktayız. TC Gençlik ve Spor Bakanlığı  Spor Genel Müdürlüğü tarafından Uluslararası Organizasyonlar Dairesi Başkanı Sn. Hayrullah Ozan Çetiner'e, TC Futbol, Basketbol ve Badminton Federasyonlarına, bizleri destekleyenlere ve de 20 kişilik idare heyetime sonsuz sevgi ve saygılarımı buradan sizlere yazmak en büyük gururumdur.  Ay-Yıldızlı formalarımızla müsabakalara çıkmak başarımızın bir başlangıcı olacağından bu değerli ve saygın olayda ülkemizin bayrağını tüm Avrupa'ya duyurmak görevlerimizin en başındadır! Başarılı ve madalyalı dönmek temennilerimle…” 

 

 FUTSAL OPEN

Berlin Maccabi Oyunları'nın ne kadar titiz ve ciddi bir organizasyon olduğunu nasıl anlatabilirim diye düşünürken yardımıma oyunların Futbol ve Futsal Koordinatörü Jerome Boateng yetişiyor. Kendisini tanımayanlar için 52 kez Alman Futbol Milli Takımının formasını giymiş, 2014 Dünya Kupası'nda Brezilya'yı 7-1 yenen ve sonrasında Dünya Kupasını kaldırmış ekipte yer alan Bayern Münih'in halihazırdaki vazgeçilmez defans oyuncusundan bahsediyorum. Jerome, Berlin Maccabi Oyunları'nı anlatırken şu cümleleri kullanıyor:

"Maccabi Oyunları, Olimpik Stadyumun bulunduğu bölgede yapılacak. Bu stat, 1936 yılında düzenlenen Olimpiyat Oyunları esnasında Nazi rejiminin en etkili propagandalarından birine sahne olmuştu. Bugün yine bu stat, sporun neler başarabileceğini tüm dünyaya gösterecektir."

Futsal, bugüne kadar basketbol ile beraber takım sporlarında en başarılı olduğumuz iki daldan biri. Ekibimiz oldukça kuvvetli. Sene başından beri haftada üç kez antrenman yaparak ile oyunlara hazırlanıyorlar. Özellikle kış aylarında düzenlenen Alef Futsal Turnuvası ile de turnuva düzeyinde oldukça tecrübe kazandılar. Şu anki form grafikleriyle Maccabi Oyunları’nda bu kategoride ilk defa madalya kazanmaya en yakın takım olarak gözüküyor.

Takım şu isimlerden oluşuyor: Teknik Direktör / Oyuncu Yusuf Kovos, İlker Gaon ve Rıfat Karakoy yönetiminde çalışan takımda 2014-2015 Alef Turnuvası gol kralı Vedat Angat, Aksel Gurel, Deyvi Mizrahi, Semih Çavlı, Aydin Men, Selomo Dalva, Can Kazancı, İzel Kohener, Sinan Hobeş yer alıyor.

Son haftalarda oynadıkları hazırlık maçlarının hepsini kazanarak müthiş bir form grafiği yakalayan Futsal Open takımımıza açılış maçı olan İspanya maçında bol şans dileklerimizi iletiyoruz.

 

 

BASKETBOL

Maccabi Oyunları'nda ülke olarak en başarılı olduğumuz spor dallarından birisi de hiç şüphesiz ki basketbol. Yıllardır basketbol koordinatörlüğü görevini büyük başarıyla icra eden Dani Fins'in gençlere aşıladığı motivasyon görülmeye değer.

2005 yılında İsrail'deki oyunlarda ABD ile yaptığımız maçı yerinde canlı izleme fırsatını elde etmiştim. O dönem takımın antrenörü olan (bugün İTÜ'nün koçu) Serhat Şehit ve yönetimindeki gençlerin Maccabiat ruhunu nasıl özümsediklerine tanık olmuştum. Maccabiat'a katılmanın sporcu üzerinde inanılmaz bir motivasyonu oluyor. Her gün yolda selamlaştığımız sıradan insanların o salonda birer profesyonele dönüştüklerine tanık olmak paha biçilemez.

Başarı çıtası ve motivasyon çok yüksek. Ülkemize madalya bekliyoruz. Basketbol takımlarımıza başarılar dileriz!

Spor koordinatörü: Dani Fins

Basketbol Junior-1 İdarecisi: Yusuf Rofe

Basketbol Junior-2 İdarecisi: Faruk Gabay

Antrenör: Sait Çalışır

Junior-1 takım oyuncuları: Moris Tariç, Eren Şaul, Yoel Ovadya, Can Kalaora, Amir Davit Rakoş, Emir Karyo, Mert Kamhi, Yoel Eran Sisa, Mert Akdogan, Eytan Hiçsolmaz, Alp Atlas Günyeli.

Junior-2 takım oyuncuları: Eytan Moris Sisa, Raif Molho, Eli Kohen, Eren Krespi, Eyal Menda, Suni Levi, Erez Meshulam, Efe Eros Günyeli.

 Türk Maccabi basket takımı

 

BADMİNGTON

Kökü 17. yüzyıla kadar uzanan badminton ancak 1992 yılında spor dünyasında hakkettiği yeri bulabildi. Bu tarihten sonra olimpik spor olarak kabul edildi ve Olimpiyat Oyunları'nda kendine yer edindi. Berlin Mabbabi Oyunları'nın Badminton Spor Yöneticisi Marc Zwiebler, 14. Avrupa Maccabi Oyunları'nın Berlin'de yapılmasını çok anlamlı bulduğunu ve tüm katılımcılara başarılar dilediğini belirtiyor. Karşılaşmalar Olimpik Park'ta gerçekleşecek.

Ekibimiz yönetici ve oyuncuları şu isimlerden oluşuyor:

Spor Koordinatörü: Dani Fins

Badminton İdarecisi: Tülin Bahar

Antrenör: Nesrin Radoslabova

Oyuncular: Lena Gürkan, Romina Gürkan, Leo Gülzari, Rakel Haleva, Dafne Bahar, Eytan Abulafya, Meir Abulafya, Mark Alaton. 

Türk Maccabi badmington takımı

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın