Sinagogda iftar

Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu’nda “Sema” eşliğinde iftar şöleni

Sinagogda iftar

Etz Ahayim Sinagogu Vakfı,  24 Haziran Çarşamba akşamı, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, Beşiktaş Kaymakamı Abdullah Kalkan, siyasi parti temsilcileri, farklı inançların  din adamları ve Ortaköy esnafının yoğun katılımı ile bir iftar yemeği düzenledi.

 

Aile ortamında keyif dolu sohbet ve konuşmalarla geçen iftar yemeğinin sürprizi ise Vakıf yetkilileri tarafından  hazırlanan  mini sema gösterisiydi.

Ortaköy Sinagogu’nun Brit Mila odası iftar akşamına özel mescit olarak hazırlanmış ve iftar yemeğinin usulüne uygun yapılabilmesi için tüm detaylar düşünülmüştü.

Misafirler, oruç öncesi okunan dua ve ezan sonrasında hep birlikte Sinagog’a davet edilen Türk Sanat Musikisi korosu eşliğinde oruçlarını açtılar.

 

Sema gösterisinden sonra  Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu Vakfı Başkanı Albert Elvaşvili, Rav Naftali Haleva, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ve  Beşiktaş Kaymakamı Abdullah Kalkan bu akşamın anlamına özel konuşmalar yaptılar.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Elvaşvili, gerek esnaftan gerekse de başta Belediye Başkanı Sayın Hazinedar olmak üzere katılarak destek veren herkese teşekkür ederken, bu sene ilk kez düzenledikleri bu iftarı  bir geleneğe dönüştürme dileklerini belirtti.

Rav Naftali Haleva ise  “Ülkemizin hemen her yerleşim bölgesinde, bu vatanın evlatları olarak, barış ve esenlik içinde, bir arada ve birlikte yaşama geleneğine sahip biz Museviler, ulusumuzun kıvanç ve kaderini paylaşmanın onurunu taşıyoruz” şeklinde konuştu.

Beşiktaş Belediye Başkanı Av.Murat Hazinedar da  konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

   “Bu inşa ettiğiniz yol barış yoludur, biz bu yoldan birlikte geçeriz.  Değerli dostlarımız, biz bu sene Beşiktaş’ta ilkleri yaşıyoruz. Şeb-i Arus düğün gecesinde Hz. Peygamberin yaptığının bir benzerini yapmış bulunuyoruz. Nasıl ki Hz. Muhammed mescidini Hristiyanlara da açmıştır, biz de bu iftar yemeğinde farklı dinlerden dostlarımızla bunu pekiştiriyoruz.

Burada belirtmek isterim ki, kimse bu dünyaya kendi seçtiği bir dinle gelmemiştir. Buradan yola çıkıp insanların tercihlerine karışmak, hayata dair anlamsız dokunuşlar yapmak bir anlamda Yüce Allah’a karşı gelmektir.

 Aslında hayat bir emaneti taşımaktır. Bazı yerlerde eğer sayıca çok iseniz kendini az hissedenin helalliğini almak önemlidir. Benim gibi bir Müslüman için helallik almak önemlidir. Dün Musevi Lisesi’nde mezun kardeşlerimin yanındaydım ,bu akşam ise buradayız.”

 

Gecenin son konuşması ise Beşiktaş Kaymakamı Abdullah Kalkan tarafından gerçekleştirildi. Kalkan emeği geçen herkese teşekkür ederken,  “Bizlere kapınızı, sofranızı açtınız, ekmeğinizi paylaştınız. Allah bütün inananların sofralarını şen ve bereketli eylesin” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

İftar gecesi Ortaköy Camii İmamı ve Ortaköy Sinagogu Hazanının sırası ile okudukları “Şükür duaları” ile son buldu

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın