Rengarenk David Gerstein Türkiye’de

Üç boyutlu ve rengarenk heykelleri ile bilinen, uluslararası üne sahip, İsrailli ressam ve heykeltıraş David Gerstein’ın eserleri ilk kez Türkiye’de. Kuruçeşme’de Sanatgezgini Galeri’deki Gerstein sergisi, 5 Temmuz’a kadar gezilebilir. David Gerstein’ı ve İstanbul’daki ilk sergisini, sanatçının Türkiye temsilcisi Şemi Konfidan ile konuştuk.

Rengarenk David Gerstein Türkiye’de

David Gerstein’ın eserleri ile ilk kez bir İsrail ziyaretim sırasında tanıştım. Birçok mağazada rastlayabileceğiniz rengarenk, hareketli küçük heykel ve objeleri, insana gerçekten çok keyif veriyor. Daha sonra Gerstein, dünyanın birçok şehrinde meydanları süsleyen dev heykelleri olduğunu öğrenince merakım daha da arttı. Gerstein’ın üç boyutlu heykellerinin Türkiye’ye geldiğini duyunca ise ‘görmemek olmaz’ dedim.

 

Tanımayanlar için David Gerstein’ı biraz tanıtır mısınız?

David Gerstein, 1944 Kudüs doğumlu ressam ve heykeltıraş. Bezalel Academy of Arts and Design’ın ardından 1960’ların ortalarında Paris’te Ecole Nationale Superieure de Beaux-Arts eğitimlerinden sonra New York’a taşındı. 26 yaşındayken İsrail’e döndü ve Bezalel’de ders vermeye başladı. 1973-74 yılında Londra’da Saint Martin’s School of Art’da grafik sanatlar alanında yüksek lisans hakkı kazandı.

Figüratif resim ile başlayan çizgisi, aldığı eğitimlerin etkisi ve resmin sınırlarını genişletme arzusu ile birleşince üç boyutlu bir çizgiye taşındı. Dünyanın pek çok ülkesinde kişisel ve karma sergilerde yer aldı. Sergilenen işlerinden bir kısmı müzeler tarafından alındı. 

 

Gerstein’ın eserlerinin ayırt edici yönlerini sıralayacak olursak…

Litografi, serigrafi, resim, heykel gibi farklı disiplinleri birleştiren bir tekniğe sahip olması, post-popart tarzı, canlı renklerle oluşturduğu günlük hayattan, sıradan sahneler David Gerstein eserlerinin ayırt edici yönleri olarak sıralanabilir.

 

Günümüzde Gerstein daha çok resimleri ile mi, heykelleri ile mi tanınıyor?

Kendisinin en önemli özelliği zaten farklı disiplinleri bir potada eritmesi... Çoğu kent meydanlarında bulunan açık hava heykelleri ile tanındığı söylenebilir. Ama en bilinen işlerinden biri Singapur’da yer alan ‘Momentum’ isimli 18,5 metre yüksekliğinde heykelidir. Noel ağacı şeklindeki heykelin ağırlığı 44 tonun üzerinde. Şehrin önemli eserlerinden biri olan heykel, turistlere yönelik şehir turlarında bile duraklardan biri haline geldi.

 

Türk sanatseverlerinin David Gerstein ile tanışması nerelerde gerçekleşecek?

Dünyanın pek çok ülkesinde sergileri bulunan David Gerstein ilk defa Türkiye’de. Sergisi Sanat Gezgini Kuruçeşme Galeri’de izlenebilir. Galeri Muallim Naci Cd. No.99 Kuruçeşme adresinde.

Sergide farklı ölçülerde 30 farklı eserden oluşan bir seçki yer yer alıyor. Bunun yanı sıra www.sanatgezgini.com’u tıklayarak da bilgi alabilirsiniz. 

 

Gerstein eserine sahip olmak ne kadarlık bir bütçe gerektiriyor?

Bu sergide yer alan eserler altı bin TL ile 30 bin TL arasında değişen fiyatlarda.

 

Gerstein’ın tasarladığı Amerikan servisi, kase gibi günlük hayattaki kullanma uygun ürünler de bulunuyor… Türkiye’de bunlara sahip olmak mümkün olacak mı?

Şimdilik hayır, ama zaman içinde neden olmasın… Bu sergi David Gerstein’ı Türk izleyici ile tanıştırmak amacıyla organize edildi. Zaman içerisinde farklı işlerin yer aldığı yeni sergiler de olabilir. Günlük hayatta kullanıma uygun veya küçük ölçülü  işleri David Gerstein’ın “ulaşılabilir sanat” konusundaki görüşlerinin bir sonucu olarak karşımıza çıkmakta...

 

NEŞELİ VE RENKLİ SERGİ

Türkiye’de ilk defa sergilenen dünyaca ünlü sanatçı David Gerstein'ın Sanatgezgini Kuruçeşme Galeri’de sergilenen metal üzerine boyama üç boyutlu eserlerine Arzu Ataman’ın seramik heykelleri eşlik ediyor. Ataman da, 14 yılını en zor üretim tekniklerinden biri olan seramiğe vermiş bir sanatçı.

İki sanatçıyı bir araya getiren ortak payda, günlük hayattan aldıkları ilham.

Her biri aylar süren çalışmanın eseri olarak ortaya çıkan heykeller, mutlaka görülmeye değer. Aynı zamanda iyi bir koleksiyon parçası olmaya da aday…

15 Haziran’da açılan sergi 5 Temmuz’a kadar gezilebilir.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın