Esti Saul’un yeni sergisi açıldı

11 Mayıs günü UÖMO’nun 100. yılında ‘Yansımanın Keşfi’ adı altında açılan resim sergisinde Esti Saul 1955-2015 yılı arasındaki resimlerini sergiledi.

Esti Saul’un yeni  sergisi açıldı

Elda Sasun

 

11 Mayıs günü UÖMO’nun 100. yılında ‘Yansımanın Keşfi’ adı altında açılan resim sergisinde Esti Saul 1955-2015 yılı arasındaki resimlerini sergiledi.

Etrafını saran kalabalık dost ve misafirlerinden biran fırsat bulup Esti ile resimleri hakkında konuştuk. Resim çizmeye ilk kez portreler çizerek başlamış. Değişik peyzajlar da çizmiş ve daha sonra kendine ait bir abstre ressamına dönüşmüş tablolar ortaya çıkmış. Bununla beraber en abstre tabloların içinde bile saklı bir insan portresine rastlamak mümkün. Hem de bu portrelerin birkaçında torunlarını çizmiş.

Tablolarında detaylar adeta broderi işler gibi sabır ve itinayla işlenmiş. Her resimde adeta bir roman bir kitapçık yazacak kadar malzeme bulmak mümkün. Kuşlar, canlı renkler, deniz kabukları kendisine bazen duayı, doğayı, göğe yükselişi çağrıştırmış. Esti Saul doğadan oldukça etkilenmiş. Ayrıca peraşalarla ilgili tablolarda da hadiseler, bilgiler, çizgi sanatıyla daha bir anlamlı olmuş. Kendi ruhundan değişik yelpazeler sunan Saul’u resimleriyle en çok neyi anlatmak istediğini sorduğumda; amacının insanlara renkler ve çizgileriyle hem sanat hem keyif vermek olduğunu anlattı. Biz de bu sergiden çok keyif alarak ayrıldık.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın