Edirne coşkusu artarak devam ediyor

Edirne Sinagogu’nun görkemli açılış töreninden sonra Türk Yahudi Cemaati bireyleri gruplar halinde Edirne’ye düzenledikleri yolculuklarla sinagogda dua etmenin heyecanını paylaşıyorlar

Edirne coşkusu  artarak devam ediyor

Edirne Sinagogu’nun açılışından kısa bir süre sonra Pesah Bayramı vesilesi ile sinagogda ikinci kez dua eden yahidler, bu hafta sonu da yine Edirne Sinagogu’nu doldurarak coşkuyu katlamaya devam ettiler.

10 Nisan Pazar sabahı erken saatlerde bu kez aralarında Hasköy Maallem Sinagogu Başkanı Moris Behar, Başkan Vekili Cako Yeruşalmi, Rav Yuda Yanni ve hazanların da bulunduğu Hasköy Cemaati mensupları otobüslerle Edirne’ye doğru yola çıkarak genci, yaşlısı sabah duası ile birlikte sinagogu doldurdular. Cemaat gençlerinin de duaya katılımı ve otobüslere araçları ile eşlik eden yahidlerle birlikte sinagogda yaklaşık 200 kişilik ilk Roş Hodeş tefilası gerçekleştirildi. Gezi esnasında eski dostlarla da kaynaşan cemaat bireyleri, yerel halktan da “Her hafta gelin, sizleri bekliyoruz” temennileri ile birlikte akşam İstanbul’a döndüler. Türk Yahudi Cemaati ileriki dönemlerde de Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile görüşerek bazı faaliyetler planladıklarını belirttiler. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın