Büyük Şabat 5775-2015 Şabat Agadol

Pesah’tan önceki Şabat, bu yıl 28 Mart Cumartesi-Şabat Agadol-Büyük Şabat; o gün gerçekleşen büyük bir mucizeden dolayı bu isimle anılır.

Yahudiler Mısır’da esir olarak yaşadıkları halde, o yıl bir Şabat günü olan 10 Nisan’da Tanrı’nın Emrine itaat ederek evlerine birer kuzu alır ve 14 Nisan öğleden sonra bunları Pesah kurbanı olarak kesmek üzere dört gün boyunca evlerinde bağlı tutar. (Şemot 12:3-6). Mısır’lılar; Yahudi komşularına bunun nedenini sorduklarında; bu kuzuların 14 Nisan ‘da Tanrı adına Pesah kurbanı olarak kesilecekleri cevabını alır. Mısırlılar, kuzuya tapmalarına ve bu kuzuların kurban edileceğini bilmelerine rağmen, bir mucize eseri Yahudilere hiçbir şey yapmazlar. Şabat Agadol’de, bu mucize anılır.

Aynı zamanda bu Şabat’ta Peygamberler Kitabı’ndan okunan aftaranın son pasuğunda da  Maşiah’ın geleceği ‘büyük gün’den bahsedilir: “İşte Ben [Tanrı] büyük ve dehşet verici günün gelişinden önce size Eliyau Anavi'yi göndereceğim." (Malahi 3:23)

Buma ek olarak, Pesah’tan önceki bu Şabat günü, Rabi’ler-Halkın büyükleri, cemaate Pesah bayramı ile ilgili detaylı bilgiler verdiklerinden dolayı da, bu Şabat; Şabat Agadol adıyla anılır.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın