İstanbul´da PURİM 5775 böyle geçti

Suada´dan sinagoglara PURİM Bayramı için partiler verildi

PURİM 5775:  Karayip Korsanları Suada’yı istila etti

Rav Mendy Chitrik’in özverili çalışmalarıyla, her sene farklı temalarda gerçekleşen Purim partisi, bu yıl Karayip Korsanları’nı Suada’ya taşıdı.

Aylar süren çalışmalar sonucunda her yıl olduğundan daha büyük bir kalabalığın ziyaret ettiği Purim partisi, herkese açık olarak yapıldı. Kuruçeşme’den ikişer dakika arayla kalkan tekneler henüz bir yaşını doldurmamış bebeklerden, 70 yaş üstüne, aralarında Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh ve Aşkenaz Cemaati Başkanı Binyamin Poluman’ın da bulunduğu bini aşkın davetliyi Suada’daki eğlenceyle buluşturdu.

Purim partisine girer girmez katılımcılara Nedim Büyükabalofya’nın yaptırdığı kırmızı korsan fularlarının yanında, korsan göz bantları ve küpeleri gibi günün konusuna uygun aksesuarlar hediye edildi.

Suzi Nifusi ve Yosi Özvaron ile PlanDo Events, girişteki rengârenk yırtık efekti verilmiş kumaşlarda, içerdeki bayraklarda, sütunların giydirilmesinde, masalardaki sunumlarda, dekorasyondaki ince detayların hepsinde Suada’da Karayip Korsanları temasını başarıyla yansıtıp, gelenlere farklı bir deneyim yaşattı.

Mix Music Avi Ovadya ve ekibi, parti boyunca neşeli ve hareketli müzik ve ışık oyunları ile herkesin bayram coşkusunu tam olarak hissetmesini sağladı. Buna ek olarak, misafirler, Aviran Shukrun ve İsrail’in tanınmış müzik gruplarından Idan Hadas’ın parti boyunca seslendirdiği geleneksel şarkılara neşeyle eşlik etti.

Şişme korsan gemileri, korsan kaydırakları, korsan makyajları ve yüz boyama, tabak döndürme, balon yapma, daha önce sadece sirklerde görülen uzun tahta bacaklı adam gösterisi gibi her köşede farklı aktiviteler, çocukları ve ilgili büyükleri aralıksız eğlendirmeye devam etti. Suada ‘daki Purim partisi en az üç nesli bir arada konuk etti. Gün boyunca çocuklar, anne-babalar ve büyükanne -dedelerden her biri keyif alacağı bir faaliyet buldu.

Nafi Pinhas ve Alcoholoco ekibi, Purim partisinin içeceklerini yaş ve ihtiyaca göre tasarladı. Yemekler, Leon Cibili ve La Casa Catering tarafından hem göze hem de damağa hitap edecek şekilde planlanırken, mekânın farklı köşelerine stratejik şekilde konumlandırılan büfeler, herkesin yemeğini en kısa zamanda alıp, sıcak olarak keyifle yemesine olanak sağladı.

Suada’daki parti, yemek, içmek, müzik, oyunlar ve eğlenceyle Purim’in fiziksel yönünü öne çıkarırken,  Purim mitsvalarının anlamlarının açıklanarak yerine getirilmesi, konuklara bayramın spiritüel yanını da yaşattı. Purim’e özel dört mitsva, partinin akışı içinde sırasıyla yerine getirildi. Önce Megila Ester’in okunması mitsvası, her kelimesi dikkatle dinlenerek ve Aman’ı yok etmek için Aman’ın ismi her geçtiğinde kaynana zırıltısı oyuncaklarla gürültü çıkararak yerine getirildi. Purim’e ait diğer mitsva, Mişloah Manot, arkadaşlara yemeğe hazır iki çeşit yiyecek yollanması mitsvası, büfeden alınan yiyeceklerden orada bulunan arkadaşlara götürülerek yerine getirildi. Üçüncü mitsva, Matanat Laevyonim, en az iki ihtiyaçlı kişiye hediye yollama mitsvası, pistin kenarına bu amaçla getirilen tsedaka kutularına konulan tsedaka paraları ile yerine getirildi. Dördüncü mitsva, Purim seudası, Leon Cibili ve La Casa’nın birbirinden güzel sunum ve lezzette bol ve nefis çeşitleri ile yerine getirildi.

Parti süresince, devam eden etkinliklerin yanında, kıyafet yarışmaları, danslar, çocuklara hediyeler, patlamış mısır, pamuk şekerleri gibi her an farklı bir eğlence yer aldı.

 

Ortaköy Etz-Ahayim’de müzik dolu bir bayram 

 

5 Mart Perşembe günü, kalabalık bir yahid grubunun katılımı ile Ortaköy Etz-Ahayim Sinagogu geleneksel Purim sederi ile renkli bir kutlamaya ev sahipliği yaptı

Sinagogda Minha duasından sonrasında verilen  yemek boyunca ikram edilen şarapla neşelenen davetliler, fasıl heyetinin şarkıları ile neşelerine neşe kattılar. Davetliler arasında olan sanatçı Linet, fasıl heyetinin ve yahidlerin ısrarı üzerine söylediği birkaç  şarkı ve eşsiz sesi ile herkesi  hayran bıraktı. Kendisini  ayakta alkışlayan davetliler, Linet ile fotoğraf çektirmek için sıraya girdiler.

Günün ilerleyen saatlerinde, Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın Purim’in anlam ve önemini vurgulayan konuşması ile duygulanan davetliler, zaman zaman yapılan espriler ile kahkahalara boğuldular. Rav Haleva’nın ardından söz alan Rav Nafi Haleva,  bayramın günümüzde çağrıştırdığı konulara değinerek Purim’e farklı bir bakış açısı getirdi. Yapılan konuşmalarla renklenen kutlama, fasıl heyetinin yeniden sahne alması ile devam etti.  Tatlı ikramından sonra Arvit, Megilat Ester Duası’na geçilerek gün sona erdi. 

 

Caddebostan Talmud Tora’da çocuklar eğlendi

Yahudiler için çok neşeli bir ay olan Adar ayının 14’ünde kutlanılan; kelime anlamı olarak da Aman’ın Yahudileri öldürmek için attığı zarlarla aynı anlama gelen Purim Bayramı 1 Mart Pazar günü Caddebostan Talmud Tora’da kutlandı.

90 kadar çocuğun katıldığı ve küçük kartopundan güzel prenseslere, kaplumbağalardan, Örümcek adamlara kadar geniş bir yelpazedeki eğlenceli kostümlerle yapılan kıyafet balosu ilgi çekiciydi. Aman’ın yüz resminin yapıştırılarak hedef alındığı dart oyunu, kızların kendileri için erkeklerin de anneleri için boncuk dizerek hazırladıkları takılar, Purim’in hikayesi olan Megila’nın çocuklar tarafından tamamlanmasından, yine çocukların her vuruşlarında içindeki şekerleri toplayabilmek için boşaltmaya çalıştıkları pinyata oyununa kadar birçok eğlenceli oyun oynandı.

 

Şaar Aşamayim Sinagogu’nun partisinde coşku zirve yaptı

Selin Kandiyoti

Düzenlediği partilerle her yıl çıtayı yükselten Şaar Aşamayim Sinagogu bu Purim de 300 kadar misafirine sürpriz dolu, keyifli anlar geçirtti 

Organizasyon ekibinin emekleri meyvesini vermiş olacak ki Kemer Country Golf & Country Club Orman Evi’ndeki bu tamamen ‘home made’ organizasyona Kemerburgaz dışında oturanlar da yoğun ilgi gösterdi. Yeni kurulan anneli, babalı, çocuklu folklor grubu, muhteşem şovundan sonra hayatında folklor yapmış herkesin hafızalarına kazınmış ‘Kırıtık’ dansına seyircileri de davet ederek, gönüllerde taht kurdu. ‘Aşamayim Stars’ müzik grubunun geçen Hanuka Partisi’nde doğurmuş olduğu ‘Aşamayim Stars Çocuklar’ grubu sayısı gittikçe çoğalan üyeleriyle İbranice, İngilizce, Fransızca ve Türkçe şarkılarla herkesi ayağa kaldırdı. Günün sürprizi çocuklara desteğini esirgemeyen babalar bando grubu oldu.

Şaar Aşamayim Sinagogu’nun Purim etkinlikleri arasında, 5 Mart Perşembe akşamı döner ve lahmacunlu Purim yemeği de vardı. Aileler çocuklarıyla sıcak ve samimi bir ortamda hem kaynaştılar hem de Rav İzak Alaluf’un Tora’dan Purim’e dair bilgileriyle zenginleştiler.

 

UÖMO’da coşku ve birliktelik kokusu 

 

Emel Levi

Purim partisi UÖMO İlkokul ve Anaokulu öğrencilerinin Amram Oditoryum’daki görkemli gösterisi ile başladı. Gösterinin ardından partiye katılan yaklaşık 350 çocuk Ulus ve Alef Binası’da yaş guruplarına özel düzenlenen etkinliklere katıldı

Pazar günü, Ulus Özel Musevi Okulları olarak düzenlediğimiz partiye veli ve görevli öğretmen olarak katıldım. Oditoryumdaki gösteriyi oğlum Aksel’le beraber anne babaların arasında izleme fırsatım oldu. Danslar, şarkılar, kostümler muhteşemdi. Her şeyden önemlisi havada inanılmaz büyük bir coşku, heyecan ve birliktelik kokusu vardı. Anaokulu ve ilkokul öğrencilerinin tamamının rol aldığı gösteriyi izlerken oditoryumda kulağıma velilerin birbirlerine fısıldadığı “Bu çocuklar nasıl bu kadar iyi İbranice konuşuyor?, Senaryo süper olmuş, kim yazdı acaba? Çocuklar ne kadar mutlu. Çok iyi hazırlanılmış bir gösteri” sesleri geldi. Bu işin oditoryumda şahit olduğum kısmıydı.

Parti bitiminde ise “işte bu hiçbir okulda yok, çocuklar bir tek burada yaşayabiliyor bu havayı” sözleri kulaktan kulağa dolaştı arkadaşlarımın arasında. Hele pazartesi günü partiye katılan velilerden gelen maillerden bir tanesi bence partiyi en güzel şekilde anlatıyor: “Oğlum Eytan halen Purim partisinin etkisinde. Ben bu okula gitsem, tiyatro yapsam, sahnede yaşlı adamla şarkı söylesem diyor. Eytan’ın bu sözlerini özellikle yazıyorum. 4 yaşındaki bir çocukta bıraktığınız etkiyi sizinle paylaşmak istedim.”

İlkokullarla ilgili araştırmaların iyice erken yaşta yapılmaya başlandığı şu dönemde, velilerin zihinlerinde okulumuzla ilgili güzel bir alan açıldığını hissettim. Bu da partinin başarısını gösteriyor

Veli ve ilkokul rehber danışmanı olarak işin mutfağında olan herkese tebrikler... 

 

Minix’liler Purim’i neşe içinde karşıladı 

 

Suadiye Minix Anaokulu Purim Bayramı kutlamaları Göztepe Kültür Derneği yemek salonu ve sahnesinde gerçekleşti

Öğrenciler orijinal kıyafetler ve yüz boyamaları ile keyifli ve heyecanlıydılar. Mart ayı içinde kutlanan Yaşlılar Haftası için büyük ebeveynler de kutlamaya davet edildi. Minikler kendi hazırladıkları davetiyeleri büyükanne ve büyükbabalarına teslim ettiler.

‘Purim Parade’ adlı şarkıyı derleyen Fernando Furaste, Uğur Böcekleri Grubu ile gösteriyi başlattı. Purim’in başkahramanları Ester, Mordehay, Ahaşveroş, Aman ve Vaşti tanıtıldı. Daha sonra İzzet Bana, Purim şarkılarını tüm okul korosu olarak söyletti. İlay Berk Taragano ve Hannah Porush solist olarak ana bölümleri sundular. En çarpıcı bölüm ebeveynlerin şarkılara eşlik etmesiydi.

Velilerden Mendy Porush Megila’nın okunması sırasında yönlendirmelerle keyifli dakikalar yaşattı. Ellerinde zilli marakaşlarla gürültü çıkaran çocukların kahkahaları ve katılımları görülmeye değerdi.

Uğur Böcekleri Grubu ‘Ali Baba ve Kırk Haramiler’ adlı klasik öyküyü Leyla Güntaş rehberliğinde sundular.  Kelebekler Grubu ise ‘Savanlarda Yaşam’ adlı bilimsel proje çalışmalarını ‘Şenay Bozkurt’un desteğiyle tanıttılar.

Yıldızlar Grubu ise ‘Strauss ve Waltz’ adlı proje çalışmalarını sundular. Şaziye Savaş tarafından hazırlanan etkinliğin en sonunda ise sahnedeki tüm kızlar ve erkekler vals yaptılar.

Purim’in anlam ve önemi ise bu yıl okul velilerinin hazırladığı ortak bir çalışma ile gerçekleşti. Ester’in öyküsü kurgu ve içerik olarak kendilerinin hazırlamış oldukları drama şeklinde bir çalışmaydı. Gerek kıyafetler, gerekse özlü sözlerle dolu mesajların sunulduğu bu etkinlik öğrencilerin konuyu iyice anlaması açısından çok verimli oldu.

 

Yeniköy Sinagogu’nda bayram ruhu

Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu’nda, oruç tutan on erkek olduğu için Ester orucunun tutulduğu Çarşamba günü, sabah ve akşam duasında Sefer Tora çıkarıldı

Akşam duasında, Megila Ester’i dinlemeye farklı yaşlardan yahidler ve birçok çocuk katıldı. Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu Haham Akaali Rav İzak Peres, Megila ve Purim hakkında ilginç detaylar anlattı. Öncelikle, Purim Bayramı’nın ismine dikkat çekti. Tüm bayramların hep Yahudilerin başlarına gelen güzel olayların, mucizelerin anısına isimlendirildiklerini belirtti. Örneğin yaklaşan Pesah’ın ismi Pass over, Tanrı’nın Yahudiler’in evini atlayarak onların behorlarına dokunmaması,  Mısır’dan Tanrı’nın Eli ile kurtuluşumuz, Hanuka’da Bet Amikdaş’ın tekrar Tanrı hizmetine adanması, Sukot’ta Tanrı’nın koruması ile çölde geçirilen yıllar gibi, yaşanan bu güzellikleri hatırlatan isimler koyulmuştur. Peki, neden Purim Bayramı’nın adı; Yahudilerin sonunu hazırlama amaçlı zarlar ile anılıyor?  Rav İzak Peres, pur- kelimesinin bir anlamının da ters çevirmek, dönüştürmek olduğunu açıkladı: “Purim olaylarında Tanrı, Yahudilerin yok olmalarına sebep olacak kadar ciddi bir olayı, hatta çıkarılmış olan hükmü bile tersine, onların iyiliğine olacak şekilde dönüştürür. Purim’in ana mesajı, Tanrı’nın negatiflikleri her zaman insanların iyiliği ve hayrı için olacak şekilde pozitife dönüştürdüğü, bunu açık şekilde değil, olayların doğal işleyişi içinde gerçekleştirdiği ve bizim de bunun inancı ve güvencesiyle hayatımızı mutluluk içinde sürdürmemiz gerektiğidir.”

Megila’nın her kelimesinin dikkatle dinlemesi gerektiğinden, Megila okunurken oluşan sessizlik, sadece Yahudilerin düşmanı Aman’ın adı geçtiğinde çıkartılan gürültüler ile bölündü.  Megila’nın okunuşundan sonra oruç açıldı ve çocuklara şekerlemeler, gofretler, içecekler ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Perşembe günü ise sinagog bünyesinde gerçekleşen Purim seudası, müzik yayını ile İbranice şarkılar eşliğinde yapıldı, yemek esnasında bayram ruhunu yansıtacak ilginç gözlük ve şapkalar giyildi.

 

GKD’de ‘Yaratıcılık, eğlence ve dayanışma’

Purim her zaman neşe ve eğlence bayramı olarak kutlanır. Yüzyıllar önce yaşanan bir mucizenin günümüzde anlatılır ve anımsanır olması Yahudi geleneklerinin ne denli güçlü olduğunun göstergesidir.  Bu bağlamda Göztepe Kültür Derneği kapılarını yeni doğan bebekten,  kendini bayram coşkusuna kaptıran herkese açarak insanları bayram coşkusuna ortak etti. Bu yıl çocukların kıyafetleri oldukça yaratıcı idi. Tırtıllar, kovboylar, Starbucks kahve bardakları, kelebekler, zebralar, cadılar, sihirbazlar, aşçılar ve daha niceleri derneğin merdivenlerinde dolandı. Çocuklar çocukça, ebeveynler ise içlerindeki çocukları canlı tutarak bu etkinliğe katıldılar. Giriş katında müziğin ritmi ile dansın figürleri konuştu. Aman’ın kulakları bisküvilerini yapanlar, geçici dövme yaptıranlar, fotoğraf çektirmek isteyenler sıraya girdi. Kıyafet tasarlamak isteyenler, şişme balonlar ile oynayanlar, Purim eğlencesini festivale dönüştürdüler. Torunları ile birlikte bayram sevincini yaşayanlar canlı müziğin şarkıları ile coştular. Minix anneleri, çocukları ile birlikte Purim hikâyesini anlatan teatral bir oyunu  seyircilerin beğenisine sundular. Purim’in olmaz ise olmazı olan sepetler ve tatlılar etkinliği tamamladı.

 

Or-Ahayim’de Purim

Balat Or-Ahayim Hastanesi’nin sevk ve idaresindeki Balıklı pavyonunda Purim Bayramı hayırseverlerin katkısıyla kutlandı. Döner ve ağızlarını tatlandıran Purim şekerleri yaşlıları mutlu etti.


 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın