4-5 Mart: Purim Bayramı

Tanrı’nın, açık mucizeler yerine nasıl doğal olayların arkasında yer aldığını, Yüzünü bize göstermese de her an yanımızda olup her an bizi koruduğunun sembolü Purim Bayramı´nı kutluyoruz...

4-5 Mart:  Purim Bayramı

Purim’den önceki Şabat – Şabat Zahor. Ester Orucu 4 Mart Çarşamba günü tutulacak.

 

 Purim Bayramı’na özel dört mitsva… 

Tanrı’nın, açık mucizeler yerine nasıl doğal olayların arkasında yer aldığını, Yüzünü bize göstermese de her an yanımızda olup her an bizi koruduğunun bilinci ile mutluluk içinde kutladığımız Purim bayramına özel dört mitsva:

1-Megila Ester’i okumak/dinlemek: (4 Mart Çarşamba akşamı ve 5 Mart Perşembe günü ile 5 Mart Perşembe akşamı ve 6 Mart Cuma sabahı)

2- Mişloah Manot: En az bir arkadaşa Purim günü ulaşacak şekilde yemeye hazır şekilde iki çeşit yiyecek hediye göndermek,

3-Matanat LaEvyonim: En az iki ihtiyaç sahibine, Purim günü ulaşacak şekilde hediye vermek,

4-Purim ziyafeti ve eğlencesi ile yemek, içmek ve Tanrı’nın yanımızda olduğunu bilmenin verdiği güven duygusu ile mutlu olmak 

ESTER ORUCU 4 MART ÇARŞAMBA GÜNÜ 

Her yıl, Purim’den önceki gün,13 Adar’da oruç tutulur. Kraliçe Ester; halkını Aman’ın soykırım planlarından kurtarabilmek için kral ile görüşmek ister. Fakat çağrılmadan kralın huzuruna çıkmanın cezası ölümdür. Bu yüzden, Ester; Sanedrin üyesi olan amcası Mordehay’dan, tüm Yahudi halkının kendisiyle birlikte üç gün boyunca oruç tutup dua etmelerini ister.

 Bütün halkın birlikte tuttuğu üç oruç gününün sonunda Ester, kralın huzuruna çıkar.

 Bu orucun tutulmasını Ester istediği için, ‘Ester Orucu’ adıyla anılır. Başka bir yoruma göre Tanrı nasıl Ester’in dualarını duyduysa, aynı şekilde her kişinin acılı anlarında onun da sesini ve dualarını duyduğuna olan inancı simgeler.

 

Dikkat!

Halk arasında yaygın, ama YANLIŞ bir inanış; bu orucu sadece adı Ester ve Mordehay olanların tutması gerektiğidir. Hamile, süt veren kadınlar hariç, sağlıklı ve Bar/Bat Mitsva’sını yapmış her Yahudi, Ester Orucu’nu tutmakla yükümlüdür.

Ester Orucu bu yıl 4 Mart Çarşamba sabahı gün doğmadan başlayıp, aynı günün akşamı, yıldızlar çıkınca sona eriyor.

13 Adar Şabat gününe gelirse, oruç ondan önceki Perşembe günü tutulur.

 

NOT: Yazıda kısa bir özet olarak verilmiş olan bilgiler, okuyucuya konu hakkında fikir vermek amacıyla; Every Person’s Guide to Puri,; Days of Joy, Emanations, Mitzvot (Gözlem),Megilat Ester (Gözlem), El Gid para El Pratikante (Gözlem),Yahudilik Ansiklopedisi(Gözlem), Sidur kol Yaakov (Gözlem), Bereşit, Şemot, Devarim (Gözlem) kitaplarından, www.aishcom, www.ou.org , www.chabad.org, http://lchaimweekly.org, www.biu.ac.il sitelerinden derlenerek hazırlanmıştır. Cemaatlerin farklı gelenekleri ve uygulamaları olabildiği için özel günler ve uygulamalar hakkında en doğru ve detaylı bilgiler için, cemaatin kendi Rabi’lerine başvurması gerekir.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın