Bir Tu Bişvat daha böyle geçti...

Bir Tu Bişvat daha böyle geçti...

Ortaköy Sinagogu’nda Tu Bişvat Sederi

Ortaköy Sinagogu’nda 3 Şubat Salı Gecesi coşkulu bir misafir topluluğu Tu Bişvat Bayramı’nı kutladı. Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın şarkılar eşliğinde gelmesiyle başlayan gece günün anlam ve önemi ile bağlantılı olarak Leyla Haleva’nın sahip olduklarımıza şükretmenin gerekliliği üzerine hazırladığı video gösterimi ile devam etti. İlerleyen dakikalarda, İsrail topraklarının dünden bugüne kısa geçmişini anlatan belgesel seyircilerin ilgisini çekti.  Alkışlarla son bulan gösterimin ardından mezmurların söylenmesine geçildi. Geleneksel Tu Bişvat Sederi sırasıyla buğday, zeytin, hurma, üzüm, şarap, incir, nar, badem ve cevizlerin yenmesi, dualarının söylenmesi ile devam etti.

Toprakta yetişen meyvelerin yenmesi ve dualarının söylenmesi ile süren gece, duaların farklı seslerle dile getirilmesi ile renkli anlara sahne oldu. Ortaköy Etz- Ahayim Sinagogu, eğlencesine İsrail’den gelen sanatçılar Dror Meşulam ile Ofree İsraeli’nin kadife seslerine kulak vererek devam etti.

Dror Meşulam’ın sahneye Sinagog Rav Akkali Naftali Haleva’nın oğlu Marsel Haleva’yı davet etmesiyle yaşanan duygu dolu anlar, birlikte söylenen Ladino şarkılara tüm davetlilerin eşlik etmesi ile hafızalara kazındı. Konsere, repertuarında yer verdiği herkesçe bilinen şarkılarla devam eden Dror Meşulam ve Ofree İsraeli, İzmir doğumlu olan annesinin yaşadığı topraklarda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti, hissetmekte olduğu gururu dile getirirken, kendisini davet eden başta Ortaköy Etz- Ahayim Sinagogu olmak üzere dinlemeye delen tüm misafirlere teşekkür etti.

Konserin ardından söz alan Ortaköy Etz-Ahayim Sinagogu Başkanı Alber Elvaşvili, 450 kişiye yakın bir kalabalığın, 15 yıldır aynı coşku ile bir araya gelerek Geleneksel Tu bişvat Bayramı’nın kutlanmakta olmasında duyulan memnuniyeti ifade etti. Organizasyonda emeği geçen ve geceye maddi destek sağlayan yahidlere teşekkürlerini dile getirdi. Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu

Tu Bişvat Bayramı Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu’nda, 3 Şubat Salı gecesi Arvit duasından sonra kutlandı. Farklı yaş gruplarından 85-90 kişinin katılımıyla gerçekleşen gecede, Yeniköy Sinagogu Haham Akaali  Rav İzak Peres, Tu Bişvat  ile ilgili farklı bilgiler paylaştı.  Bunlardan bir tanesi Bereşit’te Tanrı’nın ağaçları yaratırken söylediği “ ...kendi türüne göre tohum içeren meyveler üreten meyve ağaçları olsun” bölümünün yorumuydu. Buna göre, yaratıldıkları zaman ağaç ile ağaçların meyvelerinin tadı aynıydı. Fakat ağaçlar, insanlar onları da yiyip tüketmesinler ve bu şekilde meyve vermelerini engellemesinler diye kendilerini korumaya alır. Sadece etrog ağacı, Tanrı’nın yarattığı şekilde kalmaya devam eder ve bu şekilde Tanrı’nın yarattığı her şeye olan inancını gösterir. O yüzden Tu Bişvat’da bazı geleneklere göre masaya etrog konulur. Rav İzak Peres, İsrail topraklarının mübarek kılındığı yedi ürün ve kutsal toprakların bereketinden bahsederken, İsrail toprağının ceylan derisine benzediğini, çektikçe genişlediğini anlattı. Ayrıca meyvelerin bereketinin Maşiah’ın işareti olduğunu, meyveler geliştikçe Tanrı’nın bize yakın olduğunu ve Maşiah’ın zamanının iyice yaklaştığını anlamamız gerektiğini söyledi. Daha sonra 120-134. Teillim mezmurları ile masalarda yer alan  meyveler ve tahıl ürünleri ile ilgili berahalar okundu. Altı aydır yemedikleri bir meyve, çocuklar tarafından Şeeheyanu berahası söylenerek yenildi. Rav Peres’in çocuklara sorduğu “Narın içinde kaç adet tane vardır?” sorusunu hiç düşünmeden ve doğru olarak yanıtlayan ilkokul öğrencisi Leo Yanni’nin cevabı, kendisine bir hediye kazandırdı. Gece, sorular ve sohbet eşliğinde samimi bir atmosferde devam etti.

Şişli Talmud Tora

31 Ocak Cumartesi Şişli Talmud Tora’da Tu Bişvat Bayramı kalabalık bir toplulukla, büyük coşkuyla kutlandı. Mert Nahmiyas’ın açılış konuşması ve Kiduş’tan sonra sırasıyla meyve ve yemişler, çocuklar tarafından berahaları okunduktan sona yendi. Tu Bişvat’a özel yedi meyvenin anlamlarını Alvin Levi, Berti Kohen, Teri Moskoviç, Vera Kutiel, Eran Levi, Murat Horman, Yusuf Özşalom ve Dani Baruh açıkladılar.

Yuva grubundan Alitsa ve İshak Edili, Mert Tastasa, Mark Sezer, Albert ve Yoel Tovim ve İgal Elkaza meyve sembollerini içeren renkli şapkaları ve seslendirdikleri şarkılar ile güne ayrı bir güzellik kattılar. Gönüllü Talmud Tora anneleri tarafından hazırlanan Tu Bişvat Sederi, içeriği, renkleri ve hoşluğu ile bayramın anlam ve sevincini başarılı bir şekilde yansıttı.

Göztepe Kültür Derneği

Ağaçların yeni yılı olarak bilinen Tu Bişvat 3 Şubat Salı akşamı GKD, Hemdat İsrael Sinagogu Vakfı ve Talmud Tora Caddebostan ortaklığında Göztepe Kültür Derneği çatısı altında kutlandı. Rav Yeuda Adoni,  GKD Başkanı Tery Yıldız, Hemdat İsrael Sinagogu Vakfı Başkanı Eli Arditi, Talmud Tora Caddebostan Başkanı İzak Babat’ın hazır bulunduğu gece Sandy Behar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Rav Yeuda Adoni’nin Tu Bişvat’ın öneminden, bir fidan dikmenin, diktiğimiz fidanın büyüdüğünü göremesek bile onu gelecek nesillere bırakabilmenin, bir ağaç yetiştirmenin ne kadar önemli olduğundan bahsettiği konuşmasından sonra, Erol Azuz ve Yoel Kohen’in sahnelendirdikleri Tu Bişvat simülasyonunda konukların berahalara eşlik etmeleri ve Talmud Tora öğrencilerinin Teillim’den okudukları Şir Amaalot’larla interaktif olarak eğlenceli bir şekilde kutlandı. Göztepe Kültür Derneği gençlerinin sergiledikleri dans gösterisiyle gece sona erdi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın