Tu Bişvat’ı kutladık

Her yıl geleneksel olarak Haydarpaşa Hemdat İsrael Sinagogu’nda kutlanan Tu Bişvat Bayramı, bu yıl da 1 Şubat Pazar günü, Hahambaşı Rav İsak Haleva, cemaat yöneticileri, kurum-kuruluş-dernek başkanları ve kalabalık bir yahid topluluğunun katılımı ile gerçekleşti

Tu Bişvat’ı kutladık

Haydarpaşa Hemdat İsrael Sinagogu’nda gerçekleşen Tu Bişvat töreni, Keren Şemeş topluluğunun Baruh Aba (Hoş Geldiniz) şarkısı ile başladı. Kadıköy Hemdat İsrael Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Eli Arditi konuşmasında şu mesajları verdi: “Çevrecilik, doğal hayatı koruma, doğal kaynak tüketimi, geri dönüşüm gibi terimleri bayramlaştıran ilk ve tek din ve inanca sahibiz. Şemot Kitabı’ndayız. Şemot, halkın esaretten kurtuluşunu ele almakla birlikte, içimizde bizi kısıtlı tutan her tür düşünce, takıntı ve çöküntü halinden kişisel özgürlüğe giden yol üzerine metaforlar sunan bir yol göstericidir. Maddi veya manevi, atılım yapmamızı engelleyen sorun içimizdeki sestir.

Mitsrayim’den çıkış, ‘Ben yapamam’ hastalığından kurtulmayı ifade eder. Tu Bişvat ile maddi anlamda, ‘yapamıyorum’ düşüncesi ile savaşmayı öğreniriz. Bir ağacın bile büyümesi için, beş yıl boyunca usanmadan sulayıp gübrelemek gerekir. Bizler de Hemdat İsrael Sinagogu olarak yaptıklarımızla kalmayıp, önümüzdeki yıllara yatırım yapıp, cemaatimizin her zaman daha iyiye gitmesi için çabalamaya devam edeceğiz’’.

 İzzet Bana yönetimindeki Minix Anaokulu Korosu’nun seslendirdiği şarkıların ardından, Tu Bişvat konuşmasını yapan Caddebostan Talmud Tora Başkanı İzak Babat, çocuklarımızın Yahudi dini, kültürü ve değerlerini bilen, cemaatimize bağlı ve onunla gurur duyan bireyler olmalarını arzu ettiklerini, bu amaçla Talmud Tora yöneticileri ve madrihlerinin özverili çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Ayrıca anne babaların, büyükanne ve dedelerin desteklerini görmekten de mutlu olduklarını söyleyerek, ekilen bu küçük fidanların ailelerimize ve cemaatimize bereketli meyveler vermesi dileklerini iletti.

Gabay Sedat Amon yönetimindeki Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Yahidleri Korosu’nun şarkılarından sonra, Rav Yeuda Leon Adoni Tu Bişvat mesajında, bu bayramda hepimizin ağaç dikme zorunluluğumuz olduğunu, meyve veren ağaçlara zarar vermememiz gerektiğini, Tanrı’nın dünyayı yaratırken ilk önce meyve ağaçlarını yarattığını söyledi. Hanuka Bayramında çocukları ışıklara benzettiğimiz gibi, bu bayramda da çocukları meyvelere benzettiğimizi, ağaçları meyve vermeleri için nasıl itinalı yetiştiriyorsak, çocukları da iyi yetiştirmemiz gerektiğini, bu doğrultuda, ileride doğru ve eğitimli birer birey olacaklarını belirtti.

Talmud Tora Keren Şemeş Müzik Dinletisi’nden sonra, Türk Musevi Cemaati adına Jozef Nassi söz aldı. Jozef Nassi konuşmasında, topraktan yetişen ağaçlarımıza, bitkilerimize verdiğimiz ihtimam gibi, ailelerimize, ailelerimizin oluşturduğu cemaatimize de önem vermemiz gerektiğini hatırlattı. Nassi, bir konuşmadan alıntı yaparak, özetle şunları söyledi: “Çağlardan beri bizi ayakta tutan değerlere bağlı kalarak bugüne kadar geldik. Geçmişte şimdikinden çok daha kısıtlı imkânlar ile çok büyük sorunların üstesinden gelebildiğimiz gibi, cemaatimizin günümüz şartlarında da varlığını sürdürebilmesi için değişimlere, yeniliklere açık olmamız gerekir”. Nassi, ayrıca, “Her Yahudi diğerinden sorumludur” öğretisini hatırlatarak, yaşlılarımızın ve desteğe muhtaç kardeşlerimizin ihtiyaçlarına daha fazla karşılık vermemiz gerektiğini de hatırlattı.

Hahambaşı Rav İsak Haleva, Tu Bişvat şarkılarında İbranice söylenen ‘Bu dünya dar bir geçittir’ ve ‘Tanrı der ki: bütün güzellikleri muhafaza et, hem acıyı hem de tatlıyı koru’ sözlerini bize hatırlattı. Ayrıca, bir benzetme yaparak, balta ile ağaç kesen bir kişi geri giderek nasıl ağaçtan uzaklaşıyorsa, duadan uzaklaşan bir kişinin de, o kadar iyiliklerden uzaklaştığını söyledi. Bunun aksine, derinliklerden kova ile su alırken, suya yaklaşarak sudan bereket gördüğümüzü, aynı şekilde, duaya da iyi gözle yaklaşırsak, duanın bize o kadar bereketini vereceğini belirtti.

Rav Menahem Eskenazi’nin okuduğu Anoten duası ve Keren Şemeş topluluğunun Besuv Ad şarkısının ardından, geleneksel Ağaç Dikme Töreni’ne geçildi.

Hemdat İsrael Vakfı Gönüllü Hanımlarının hazırladığı sederin etrafında hepimiz toplanarak, mevsim meyvelerini yedik. Törenin bitiminde, konuklara, gönüllü hanımların hazırladığı, içinde tüm mevsim yemişlerinin bulunduğu birer meyve tabağı hediye edildi.

Bu güzel törenin hazırlanışında emeği geçen, başta Bayan Meri Şaban’a ve diğer bütün çalışanlara teşekkür eder, her yıl, bu sinagogda Tu Bişvat bayramını neşe ile kutlamamızı temenni ederiz.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın