Hamas, Gazzeli yetimlerin İsrail’e gitmesine izin vermedi

İsrail ve Gazzeli yetkililerin organize ettiği, savaşta yetim kalan çocukların İsrail ve Batı Şeria’yı ziyaret etmeleri için düzenlenen tur, Hamaslı radikallerin son anda karşı çıkması üzerine iptal edildi.

Hamas, Gazzeli yetimlerin İsrail’e gitmesine izin vermedi

Hamas otoritesi turu iptal gerekçesini, ‘Gazzeli savaş yetimlerinin İsrail’de beyinlerinin yıkanmasını engellemek’ olarak açıkladı.

Pazar günü İsrail ve Batı Şeria’yı ziyaret edecek 37 yetim, son anda gelen bir emirle sınırdan geri çevrildi ve  İsrail’e geçmelerine izin verilmedi.

Gazzeli yetim çocuklar eğer tur iptal olmasaydı, İsrail’in Gazze sınırındaki yerleşim bölgelerini, kuzeydeki Arap-Dürzi kasabalarını ve Batı Şeria’da Filistin Lideri Mahmud Abbas’ı ziyaret edeceklerdi.

İsrailli Kibutz Hareketi adlı kuruluş tarafından düzenlenen turun amacı, babalarını savaşta kaybetmiş yaşları beş ile on iki arasında değişen çocukların nefrete bulaşmasını engellemek ve İsrail’i göstermekti.

Hamas Sözcüsü Eyad Bozum, basına yaptığı açıklamada  turun iptal gerekçesini kendi kültürlerini ve çocukları korumak olarak açıklarken, bir daha böyle bir faaliyetin düzenlenmemesi için gereken tedbirlerin alınacağını bildirdi.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın