Kadınlar uyanıyor güçlerini farkediyor

Faaliyetlerini tüm seneye yayan 70 Pencere/Shivim Panim’in, kendimizi, ailemizi ve cemaatimizi daha iyiye götürecek, güzelliklere vesile olacak Yahudi değerlerinin temeli olan kadınlara yönelik JWRP Yahudi Kadınları Uyanış Projesi, 25 Kasım-2 Aralık arası ilk İsrail turunu başarıyla tamamladı

Kadınlar uyanıyor  güçlerini farkediyor

Bugüne kadar 60 şehirden ve 12 ülkeden binlerce kadını İsrail’e getirip onları tarihlerinin bilinmeyen yönleri, eşsiz mirasları, kökleri ile tanıştırırken aslında kendi kendilerini keşfetmelerini sağlayan JWRP’e bu yıl ilk kez Türkiye de katıldı.

Organizasyonunu Süzet Koenka ve Betty Halegua’nın başarıyla üstlendiği JWRP 2014’ün tur kapsamında; liyakatleri sayesinde Tanrı’nın mucizelerini bahşettiğine inanılan Rabbi Meir Ba’al Ha’Nes’in türbesinin ziyareti, 2013’te 70 Pencere Bilgi Paylaşım gününe katılıp bu vesile ile Türk Cemaati ile tanışıp JWRP programı ile tanıştıran Lori Palatnik ile ilham verici sohbetler, günlük hayatta olaylar istenildiğinden farklı geliştiğinde kimseyi suçlamamayı ve şikayet etmemeyi, Tanrı’nın hata yapmayacağını her daim hatırlamak için verilen “Don’t Blame, Don’t Complain” bilezikleri, sevginin hayatımızdaki yeri, sevgi- Ahava-kökünün Hav-vermekten geldiği, sevgiyi ‘vermek’ ile beslemenin gerekliliği, aile içinde çocuklara olduğu kadar eşlere de ‘vermenin’ ne kadar önemli olduğu, Şabat için yapılan Hala ekmeğinin içindeki malzemelerin anlamları, sadece Tanrı’nın yargılayabileceği, hayatta ya hep ya hiç olmadığı, yaşamda her zaman mesajın bize geldiği, en beklenmedik anlarda tesadüf gibi görünen olayların içinde bazen cevapların bazen kararların bazen de kısmetlerin gizli olduğu, gezi, seminer, yemek, sohbet, dans ve tef eşliğinde geçen ve hayat değiştiren yedi mucize günü.

Türkiye’den katılan 10 bayana, tur dönüşü izlenimlerini, keşiflerini, hayallerini paylaşmalarını rica ettik. 

Batsheva Viktorya Levi “Gerçek Yahudi kadınının modern dünyada yeniden doğuşunu,  yeniden yükselişini, işte tam da bu organizasyonla anladım. Aldığımız seminerlerde, uygulamalarda ve gezilerde bize bir kadının yaşantısının ve maneviyatının nasıl olduğunu, bazen düşündürerek, bazen de eğlendirerek ve güldürerek aktardılar.

Bu organizasyonda en çok dikkatimi çeken ve etkileyenlerden biri, herkesin kendi görevini hiçbir egosal duyguya kapılmadan en iyi şekilde, o sorumlulukla doğal ve mütevazı bir şekilde yapmasıydı. Kimsenin görevinde kimseden daha üstün veya daha alçak bir mevkii değil de sadece işinin hakkını vererek ve daha iyi yapan kişilikleriyle bulunmaları, en çok biz Türk Yahudilerine ders niteliğindeydi. Bu organizasyonda görevli her kişi görevini sorumlulukla her daim güler yüzle ve kendileri de eğlenerek, orada bulunmaktan tatmin olmuş bir duyguyla yerine getirdi.

Batya Betty Halegua “Bu program sadece Yahudi kadınları, ablaları, kardeşleri, eşleri, anneleri birleştirmekle kalmadı. Bu tur her birimize, kendi içinde ne kadar değişik ve bir o kadar da benzersiz olduğunu gösterdi. Hep beraber öğrendik, geliştik ve bir diğerimizin spiritüel yolculuğunda nasıl değiştiğini gördük ve öğrenmeye devam ettik. Yahudi kadınının aile içindeki önemini gördük.  Kotel’e doğru Şabat mumlarımızı yaktık ve hepimiz Batı Duvarı(Ağlama Duvarı) önünde şarkılar söyledik, dans ettik. Bize evlerini ve kalplerini açan bir aileye misafir olduk.

Şabat sonrası daha çok popstarı andıran, gitar çalıp şarkı söyleyen bir Rabi ile avdala yaptık. Müzikle beraber birbirimizin elini tutup büyük bir halkanın birer parçası olduk. 400 kadın neşe içinde büyük bir Bat Mitsva’da gibi dans ettik.

JWRP Kadınlar Turu, gerek gezilecek tarihi yerlerin, gerek konuşmacı ve konuların isabetli seçimi, gerekse bir an düşündürüp hayallere daldırıp diğer bir anda coşkuyla dans ettiren, Tora, dans, müzik, eğlence, yemek, gezi, her şeyin iç içe ve dengede yaşandığı ilham verici çok özel bir tur.

Dalya Valansi “Kendi gelişimimiz için çıktığımız bu muhteşem yolculukta ruhumuzu, aklımızı ve bedenimizi hiç beklemediğimiz boyutlara taşıdık, bir anne ve kadın olarak ailemize ve çevremize inanılmaz bir ışık saçabileceğimizi o kadar güzel anlattılar ki tüm Yahudi kadınlarına bu tura dâhil olmalarını şiddetle tavsiye ederim. Yahudi olmayı ve Tora’nın ilkelerini ruhumuzun en derinine inerek işleyen mükemmel bir ekibe dâhil olmak benim hayatımdaki en muhteşem deneyimdi!

Dorit Adötoledo “Sen Kralın kızısın! Bu cümle tüm hafta yaşadıklarım ve değerli paylaşımlarla çok daha fazla anlamlandı. 400 kadının farklı kültürlerin, renklerin, dillerin tek yürekte, el ele olarak ortak noktası Tanrı, Tora ve topraktı.

Biz, çok değerli, renkli ve neşeli 10 kadın, bir hafta boyunca yeni yerler, deneyimler ve yeni insanlar tanımakla kalmadık, kendi iç yolculuğumuzda da birbirimize destek olup mesafeler kat ettik. Ben de cebimde çok özel an ve anılarla döndüm.

Ester Sason “İsmi gibi bu bir Rönesans, bir devrim bence. 12 ülke, 400 Yahudi kadın. Yaşadıkları ülke, konuştukları lisan, etkilendikleri kültür, giyimleri, kuşamları, zevkleri birbirinden tamamen farklı, tek ortak noktaları; binlerce yıldır sahip oldukları ‘Tora’ları. Bizi birbirimize kenetleyen değerleri, kuralları yitirirsek; binlerce yıldır tüm zorluklara rağmen ayakta durmayı başarmış bir ırkın yavaş yavaş yok oluşuna sahne olabiliriz. İşte, bu inançla ve “Bizi kimse durduramaz” mottosuyla yola çıkan Momentum: Yahudi kültürünün coşkusunu, şarkılarla danslarla; Dinsel öğretilerin sağduyusunu, dualarla, gelenekleri yaşatarak, sıra dışı mucizeleri paylaşarak; Yahudi tarihinin bölünemez topraklarının heroic hikâyelerini, tüm tarihi mekânlarını, şehirlerini, kalelerini, tünellerini gezdirerek; mükemmel bir kurgu içinde tanıttı. Çünkü ben artık eski Ester değilim ve asla da olmayacağım. Ve bu yeni Ester inanın çok müthiş!

Etel Samrano Cemal “Bu yolculuk Yahudi kadının önce kendini sevmesi ardından eşine çocuğuna ve çevresine nasıl pozitif yaklaşılabileceğini biraz düşündürerek, biraz eğlendirerek, biraz da güldürerek anlatan mucizevî bir proje. Yahudiliğin her aşamasında zorlukların yaşandığı bir dünyada el ele verilerek bunların aşılabileceğini öğrettiler.

Levanah Luna Bildirici “Bu seyahatin her anı, bizlere içimizdeki potansiyelle buluşmanın bir kıvılcımı oldu. Bu başlangıç, yedi yıl önce Yahudi Kadınları Aydınlanma Projesi olarak dünyanın birçok yerinde içlerinde aydınlanmamış birçok duygunun, bir dolu gizli kalmış kimliğin, bastırılmış özgeçmişin tekrar aydınlanmasına vesile oldu.

Kanada’da kendi Televizyon programı olan daha sonra JWRP’e katılan Adrienne Gold TV Show, medya dünyasının altın kalbini renkli ruhunu aldı, aramıza kattı.

Brooklyn’li bir kadın, Esti bize, eşsiz bir annenin tıpkı Sara, Rifka, Rahel ve Lea simgesi gibi, herkese yeten gücünü, sadece annesiz kalan çocuklara değil, çocukları olan annelere bile bambaşka bir cesur yürek kattı.

Bir Rav’ın nasıl aramızdaki biri olabileceğini gösterdi.

Ruhun bedene uzanan elini “Joy of Dance” ile ve “don’t stop me now” mottosuyla bambaşka bir boyuta taşıdı.

Bilge insanların tarihimizi, kutsal yerlerimizi aktarışı, yumuşacık ruhları zarafetle sundukları vurgularıyla bambaşka anlamlara taşındı.

Ve bir kadın ki tanımadığı birine böbreğini verebilecek kadar insan, sevmenin vermekten de öte sevdiğini anlayabilmekten geçtiğini ve bunun için hep anlayışla yaşamayı, asla yargılamamayı,Tanrı’nın yargısına karışmamayı, hiç bir şeyde ya hep ya hiç diye bir kural olamayacağınıHep öğrenmek, bilgiye susayan kadın olmayı ve yaşamın zevklerini asla bırakmamayı öğütledi.O, bizim Lori, o hayalle başlayan her şeyin, çaba ile desteklenmesini ve Tanrı’nın asla hata yapmadığını anlattı. Bizim de hayallerimiz var, bizim de çalışacak gönlümüz var.

Sarah Nahmiyas “Bir bilgelik ağacı hayal edin. Her dalı insana dair hayaller, ikilemler ve merak edilenlerle bezenmiş: sağlık, evlilik, aile, çocuklar, gelecek, gelenek, varoluş, olamayış, benlik, bencilik, var eden ve var olana dair büyük soru işaretleri.

400 kadın - ki tek kız kardeşlik noktamız Yahudiliğimiz ve Tora’mızdı- bu bilgelik ağacından açlığımızı ve ruhumuzun susuzluğunu giderecek dalı aldık; gurur, hüzün, bilgi ve olmuşluk ile harmanlayıp evlerimize döndük.

Shoshanna Suzette Koenka “Bir kadının her boyutunu; tinselliği, evliliği, anneliği, neşesini, bireyselliğini ve tüm bunların Yahudi milletine katkısını bu kadar güzel öğreten, hissettiren ve yaşatan bir proje.

Yahudiliğin de her boyutunu; toprak, gelenek, mücadele, kutsallığımız ve tüm dünyadan katılımcılarla Yahudi milletinin birliğini yasadığımız, anladığımız muhteşem anlar.

Shoshana Tanya Yanni ‘Amacımız her zaman kendimizi geliştirerek daha iyiye ulaşmak’ diyerek, yola çıktık turumuza ve ‘Mutlu Anne Mutlu Aile’ felsefesiyle devam ettik yolumuza.

Daha önce birçok kere gitmiş olduğum bu ülkeyi bambaşka duygularla gezdim bu sefer. Dünyanın 18 farklı ülkesinden gelen 400 kadınla aynı dili konuşamasak da bizi birleştiren İbranice şarkılar ve hora danslarıyla kaynaştık, bir bütünün parçaları olduğumuzu en derinden hissettik. Bu yolculukta içimizin derinliklerindeki kimliğimizi, Yahudiliğimizi biraz daha iyi öğrenmeye çalıştık, onu kucakladık. Tarihimiz, kültürümüz, dini öğretilerimizle ve tabii ki bol bol gezme ve eğlenceyle bezenmiş bu harika turun bir parçası olmaktan ve Yahudi eğitiminin meyveleriyle beslenmekten çok zevk aldım.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın