OECD İsrail için 2015’te %3 büyüme öngörüyor

OECD, İsrail ekonomisindeki gayrisafi yurtiçi hasılanın 2016’da ise yüzde 3,5 oranında artacağını tahmin ediyor

OECD İsrail için 2015’te  %3 büyüme öngörüyor

OECD en son yayınladığı İsrail ekonomisi tahmin raporunda ülke ekonomisindeki mevcut yavaşlamanın son bulacağını, önümüzdeki sene gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYH) yüzde 3’e yükseleceğini öngörüyor. Sosyal İşler Bakanlıkları “Yetkililerin 2016 yılında mali konsolidasyona devam etme ve hükümet borcunu azaltma hedefini gerçekleştirme taahhüdünün sıcak karşılandığı” açıklaması yapması üzerine için OECD İsrail’i daha fazla bütçe kesintisinden mümkün olduğunca kaçınmaya çağırıyor. Bakanlıklar ayrıca “Fakat nispeten düşük eğitim ve sosyal harcamalarından olan sivil bütçe masrafları mümkün oldukça kesintilerden korunmalıdır.” diyor.

OECD tahmin raporunda şunları söylüyor: “2014’te yaşanan fakat geçici olan zayıflamanın ardından büyüme oranının 2015’te yüzde 3, 2016’da ise yüzde 3,5 olması ve bu rakamların işsizlik oranında artışı engelleyeceği tahmin edilmekte. Gazze çatışması, öngörülen dış çevrenin güçlenmesi ve döviz kurundaki son zamanlardaki zayıflamadan sonra iç talepte yaşanması beklenen yeniden yükselme etkinliğini devam ettirecek.” Eski Maliye Bakanı Yair Lapid’in politikalarını desteklediğinin sinyalini veren OECD “Ekonominin 2015 yılında giderek düşen faiz oranları ve mali konsolidasyonda duraklama ile de desteklenmesi gerekiyor.” diyerek ekleme yapıyor.

OECD ayrıca “Fiyatların düşmesi ekonomik canlanmayı kolaylaştıracak genişlemeci para politikalarının devamını gerektirmektedir. Bütün bunlara rağmen bu politikanın sebep olabileceği emlak pazarındaki aşırı ısınma riskiyle ilgili tedbirlerin devamı gerekmektedir.” açıklamasını yapıyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın