Rekabet ve dostluk

Geçtiğimiz pazar günü, Abu Dabi yarışı Lewis Hamilton Formula 1’de 2014 sezonunu şampiyonluğunu ilan etmesi ile sonuçlandı. Böylece Lewis ikinci kez Formula 1 Dünya Şampiyonu oldu. Genel olarak 2000’lerde Ferrari’nin, 2010’dan itibaren Red Bull’un Formula 1 şampiyonluğunu domine etmesinden sonra Mercedes GP’nin iki güçlü aracı ve iki başarılı pilotu, Nico Rosberg ve Lewis Hamilton, bu yılı neredeyse kendi aralarında yarışarak geçirdiler.

Aynı araca sahip iki yetenekli pilot Rosberg ve Hamilton’nun kapışması bize Ayrton Senna ve Alain Prost’un kapışmasını hatırlattı. Bu kapışmaları belgesel tadında izlemek isterseniz size ‘Senna 2010’ filmini önerebilirim. Bu hikâye daha sonra film olur mu bilmem ama gerçekten takip edilmesi gereken bir hikâyesi var.

Rosberg ve Hamilton 14 yaşından itibaren tanışıyorlar. Yarışmaya ilk önce kendi bisikletleri ile başlamışlar, daha sonra go-kart ile devam etmişler. Hep beraber zaman geçirip sürekli rekabet içinde olmuşlar. 2013 yılında Hamilton, Mercedes ile anlaştığı zaman bu rekabet Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda devam etti. Araçların aynı olması bu rekabeti daha da kızıştırdı.

Sezon başladığında ilk düello Bahreyn’de gerçekleşti. Hamilton yarışı kazandı; Nico Rosberg ikinci olmuştu. Asıl yarış daha yeni başlıyordu. Zaten bu onların ilk kapışması değildi. Sezon ilerledikçe, puanlar alınmaya başlandıkça, gerginlik yükseliyordu. İki tarafın gerginliği ilk defa İspanya’da kendini gösterdi. Hamilton üst üste dört yarışı kazanmış ve Rosberg de dört yarışı Hamilton’ın arkasında bitirmişti. Hamilton, “Rosberg’in zihinsel gücünü kırmak için bir yol bulmam gerekiyor” şeklinde açıklama yaptı. Rosberg’in cevabı kesin ve netti: “Bununla mücadele etmesi gerekiyor.”

Basına yansıyan ilk gerginlik ise Monaco yarışından sonra oldu. Sosyal medyada dönen çocukluk fotoğraflarına rağmen Hamilton, “Ben tek elimle size arkadaşlarımı sayabilirim ve bunun içinde Nico olmayacaktır. Eminim aynı şekilde ben de onun en iyi arkadaşları arasında bulunmuyorum. Burada yarışmak ve kazanmak için bulunuyoruz. Bütün yapmamız gereken bu…” dedi.

Bu aslında basına yansıyan durumdan çok farklı bir fotoğrafı, iki pilotun kazanma azmini arkadaşlığının önüne çıkardığı anlatıyordu.  Tabii sonrasında basına yansıyan eski fotoğraflar ve suların durulduğuna dair twitter açıklamaları…

Sonrasında, Macaristan yarışı sırasında iki pilot kafa kafaya yarışırken, Mercedes takım emirleri Hamilton’ın Rosberg’i takip etmesi yönündeydi. Hamilton bunu kabul etmedi. Takım telsizinden “Eğer yeterince bana yaklaşırsa, beni geçebilir” şeklinde cevap verdi. Bu Rosberg için şok ediciydi.

Ama asıl olayların gün yüzüne çıktığı nokta Belçika yarışı oldu. Hamilton ve Rosberg arasındaki kaza, iki eski arkadaşın mücadelesinin takıma zarar vermeye başladığını gösteriyordu. Hamilton, Rosberg’in ona bilerek çarptığını iddia etti.

Takım bunu kendi aralarında şiddetli bir şekilde tartıştıklarını ve bir daha böyle bir şey olmayacağını açıkladı.

Buradaki genel yorum ise Rosberg’in hırsına yeni düşerek Hamilton’a çarptığı yönündeydi. Bu durum Mercedes tarafından iki pilotun da ciddi şekilde uyarılmasına neden oldu. Sonuçta böyle bir hırs iki aracın yolda kalmasına veya onların hayatlarına bile neden olabilirdi. Bundan en çok etkilenen ve psikolojik savaşı kaybeden Rosberg oldu. Belçika yarışından sonra, sonuçlar da zaten bunu kanıtlıyor. Sonraki İtalya, Japonya, Rusya ve ABD yarışlarında birinci oldu. Arkasında eski dostu Rosberg’i alarak. Hamilton’unun açıklaması netti: “Onu geçemeyeceğimi bir defa bile düşünmedim.”

Son yarışta Hamilton birinci, Rosberg ikinci oldu. Böylece Hamilton 2014 Formula 1 Şampiyonu oldu. Her şeye rağmen eski dostu Rosberg’in açıklaması, “Elimden geleni yaptım fakat Hamilton bunu hakketti” şeklindeydi. 2014 kazananı Rosberg oldu. Bakalım bu mücadele bütün hızıyla önümüzdeki yıllarda devam edecek mi? Senna ve Prost gibi efsaneler arasında yerini alacak mı? Hep birlikte göreceğiz…

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın