Rotary ışık saçıyor

Dünyanın en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan Rotary, bu sene 110. yılını kutlayacak olması nedeniyle, sayısız hizmetlerini tanıtmak, aktif yaşama destek vermek ve sağlığa katkıda bulunmak amacıyla 19 Ekim günü Bebek’te büyük bir organizasyon gerçekleştiriyor. Rotary nedir, neler yapar, ‘Sağlıkla Işık Saç Günü’ için neler planlanıyor gibi merak ettiklerimizi Yeniköy Rotary Kulübü Başkanı Suzan Sabaner yanıtladı.

Rotary nedir, neler yapar?

Rotary ‘Kendinden Önce Hizmet’ prensibiyle çalışan, insani hizmetler sağlayan, bütün mesleklerde yüksek etik standartları teşvik eden, dünyada iyi niyet ve barışın tesisine yardımcı olan ‘iş ve meslek insanlarının’ dünya çapında birleştiği bir organizasyondur. Bugün dünyada 160’dan fazla ülkede,  1.200.000 Rotaryen bulunuyor. Rotary ülkemizde de 60 yılı geride bıraktı. Rotary, sayısız hizmetlere imza attı ancak en önemli ve büyük projesi olan ‘Çocuk Felcini Yok Et - End Polio Now’ kampanyası ile hemen hemen tüm dünyadan bu virüsün yok edilmesini sağladı.

Hizmetlerinde; su ve hijyen, hastalık önleme ve tedavi, anne ve çocuk sağlığı, temel eğitim ve okuryazarlık, ekonomik kalkınma, barış ve ihtilafların önlenmesi/ çözümü gibi alanlara odaklanan Rotary, bu konularda ülkemizde de sayısız hizmetlere imza attı. İstanbul’da Rotary halkımızla ‘Sağlıkla Işık Saç’ sloganıyla Bebek’te 19 Ekim’de bir araya geliyor.

‘Sağlıkla Işık Saç’ günü nedir?

‘Sağlıkla Işık Saç’ sloganıyla gerçekleşecek olan günün en dikkat çekici özelliği, elde edilecek tüm gelirin ‘Çocuk Felcini Yok Et’ kampanyasına bağışlanacak olması. Dünya Sağlık Örgütü, UNICEF, Bill & Melinda Gates Vakfı gibi kuruluşların da bütün dünyada Rotary ile ele ele vererek katıldığı dünya çapındaki bu kampanyanın İstanbul ayağı olan bu etkinliğin İstanbul’da da büyük ses getirmesini bekliyoruz.

Bu günde katılımcılarımızın birçok kazançla evlerine dönmelerini hedefliyoruz. Çocuk felci ile savaşırken, sporun önemi, sporu günlük hayata dahil etmenin kendimiz ve ailemizin hayatına getireceği artılarını da yaşayarak deneyimletme arzusundayız. Herkesin kendi zevkine ve kondisyonuna göre yapmaktan keyif alacağı bir spor şekli mutlaka vardır fikrinden yola çıkarak 19 Ekim’de hem tek tek, hem de ailenin tümünün beraberce ve keyifle yapabileceği spor etkinlikleri düzenliyoruz. Bebek – Kuruçeşme arası bir saat süresince saat 9.00 -10.00 arası tek şerit trafiğe kapatılıyor ve etkinlik saat 9.00’da 5 kilometre yürüyüş/ koşu ile başlıyor. Daha sonra Bebek Parkı’nda eğitmenler eşliğinde cross-fit, zumba, yoga ve dans çalışmalarına ücretsiz olarak katılınabiliyor ve gün boyunca, Rotary faaliyetlerinin de tanıtıldığı keyifli bir ortamda, hafif yemek ikramları eşliğinde herkes aileleriyle vakit geçirebiliyor. 19 Ekim sabahı koşuya katılacaklar için göğüs numarası ve katılımcı kitleri Bebek Parkı’ndaki stantlardan alınabiliyor. Ayrıca saat 16.00-17.00 arası DJ Prodüktör Hüseyin Karadayı’nın canlı performansı her yaşa hitap ederek katılımcıları enerjiyle doldurup içini coşturmayı hedefliyor.

Web sitesi üzerinden kayıt yapan katılımcılara sağlanacak olan sağlık hizmetleri neler?

www.rotarydayistanbul.org web sitesi üzerinden kayıt yaptırmış erkek katılımcılara, Liv Hospital tarafından prostat kanseri taraması ve PSA testi, kadın katılımcılara ise meme kanserine karşı mamografi taraması ücretsiz sunulacak. Web sitesine kayıt yapanların listesi Liv Hospital ile paylaşılacağı için, adı sitede kayıtlı görünen herkes Liv Hospital’a başvurduğunda bu hizmeti alabilecek.

Etkinliğe gelenlerin, yanlarında kullanılmış kitaplarını da getirmeleri söyleniyor. Bu kitaplar ne şekilde değerlendiriliyor?

Bu konuda Beşiktaş Belediyesi ile işbirliğine gittik. O gün Bebek Pakı’na getirilen her kitap, anında kargolanıp, Türkiye’nin dört bir yanındaki ihtiyaçlı bölgelere ulaştırılacak.

Neden web sitesinden kayıt yaptırmak gerekiyor?

Etkinliğe katılım ve sağlık taramalarından yararlanabilmek için mutlaka www.rotarydayistanbul.org web sitesi üzerinden 19 Ekim’e kadar kayıt yapmak gerekiyor.

Kayıt yapanlar çocuk felcine yaptıkları bağış ile etkin bir sosyal sorumluluk projesine katkıda bulunmuş olacaklar. Rotary’nin ‘Çocuk Felcine Son’ kampanyası Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından da çok desteklenen bir kampanya. Vakfın, Rotary’nin topladığı her 1 birime 2 katı yatırım yapma misyonları var. Yani, katılımcıların web sitesi üzerinden kayıtla kampanyamıza bağış yaptıkları her 30 TL, Gates Vakfı’nın üzerine eklediği 60 TL ile bir anda 90 TL’ye dönüşüyor. Bu şekilde siteye yapılan her kayıtla bağışlanan her 30 TL, aslında dünyada çocuk felci ile mücadeleye 90 TL’lik bir kaynak yaratmış oluyor. Bu kayıt, katılımcılara önemli başka kazançlar da sağlıyor. Hem yukarda bahsettiğimiz sağlık taramalarından web sitesine kayıt yaptıran herkes faydalanabiliyor, hem de bu güne özel hazırlanan t-shirt ve sırt çantasının da sahibi de oluyor.

Yeniköy Rotary Kulübü Başkanı Suzan Sabaner’e verdiği bilgilerden dolayı teşekkür eder, bu kadar yüce bir amaçla ve büyük emek vererek düzenledikleri etkinlikte başarılar dileriz.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın