UÖMO’da 100. eğitim yılı başladı

1914 yılında Yemenici Sokak’ta Dr.Markus ve Josef Niyego tarafından kurulan Musevi Lisesi bu yıl 100. yılını kutluyor.100.yıl açılış törenine Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh, mezunlar, vakıf yöneticileri, veliler ve konuk konuşmacı olarak Kariyer Danışmanı Oktay Aydın katıldı.

UÖMO’da 100. eğitim yılı başladı

Amram Oditoryumu’nda gerçekleşen törenlerin açılış konuşmasını UÖMO Genel Koordinatörü Robert Filiba yaptı. Yıllar önce bu okulun öğrencisi olarak eğitim serüvenine başladığını anlatan Filiba, “Bugün çok özel, anlam dolu bir gün. Bugün hep birlikte, 2014-2015 eğitim öğretim yılının birinci gününü, okulumuzun 100. doğum gününü ve bu kampüse taşınmamızın yirminci senesini kutluyoruz. Bu sene boyunca geçmişimizi, ama aynı zamanda geleceğimizi kutlayacak, geçmişten gelen başarı ve mükemmellik geleneğimizi yeni nesillere en iyi şekilde nasıl taşıyacağımızı düşüneceğiz. Bir eğitim kurumunu, 100 yıl boyunca başarılı bir şekilde yaşatmak kolay değildir. Nesilden nesle aktarılan belli bir kurum kültürü, bilinç akışı gerektirir. Bunu da sağlayan kurumu oluşturan insanlardır,” diyerek eğitimde emeği geçen tüm öğretmenlere, kurumun maddi-manevi destekçilerine teşekkür etti. Konuk konuşmacı olarak törene katılan Kariyer Danışmanı Oktay ise öğrencilere “Şanlısınız! 100 yıldır kurulduğu günden beri aynı heyecanla devam eden ve aynı zamanda hızla değişime ayak uyduran bir geleneğin mezunu olacaksınız. Sorumluluklarınız büyük. Okulunuzu bir 100 yıl daha yaşatabilmeniz için yapabileceğinizin en iyisini yapmanız gerekiyor,” diyerek seslendi. 

UÖMO mezunu, Koç Üniversitesi öğrencisi Sidney Bilmen, “Okul yıllarınızın kıymetini bilin. Biz okulumuzu çok özlüyoruz” diyerek Genç Mezunlar U-TURN Ekibi adına törende bir konuşma yaptı. Mezunlar olarak hazırladıkları 100.Yıl kısa filmi büyük ilgiyle izlendi.

“Birey olma bilincini bana öğreten Musevi Okulları’nın her bir parçasına çok teşekkür ediyorum. Bugün birey olarak neler yapabileceğimi, ne istediğimi, isteğime ulaşabilmek için ne kadar çaba ve zaman harcamam gerektiğini bu okulda öğrendim. Ben şanslıydım, sizin de çok şanslı olduğunuzu düşünüyorum,” diyerek öğrencilere seslenen UÖMO mezunu Avukat Yoni Pinto’yu konuklar uzun süre alkışladı.

Her yıl açılış törenlerinin geleneği olan Jinet-Sami Eskenazi Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. Ödül töreni öncesinde sahneye davet edilen UÖMO Eğitim Koordinatörü Röne Kaspi, “100 yıllık kurumlar sürekli değişir, gelişir, yenilenir fakat sabit, sağlam temel değerlere sahiptirler. Bizler de böyle bir kurumun bir parçası, bireyi olmaktan dolayı büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Yıllar boyunca cemaat liderleri, vakıf üyeleri ve mütevelli heyeti eğitimimizi hep desteklediler ve yeni projelere imza atmamızı sağladılar. En önemlisi ise öğrencilerimizin başarılarını daima motive ettiler,” diyerek bu başarılarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Üniversite Giriş Sınavı’nda (LYS) en fazla neti yapan Heymi Yanar, Sosyal alanında yüzdelik dilimde en önde olan Cenk Bonfil, Anadolu Lisesi- Kolej Giriş Sınavı’nda (TEOG) Yüksek puan alarak eğitimine UÖML’de yüzde 80 Başarı Bursu ile devam eden Betsy Görüşük ödül ve sertifikalarını Eskenazi Ailesi’nden aldılar ve Eskenazi Ailesi’ne teşekkürlerini ifade eden konuşmalar yaptılar. Törene 20 yıldır her eğitim döneminin sonunda öğrencilerin başarılarını ödüllendiren Albert Levi ve ailesi de katıldı. ‘Albert Levi Amerika Yaz Kampı Ödülleri’ni kazanan ve New Jersey Kampı’nda bir ay geçiren Nedim Erim ve Belisa Barakas kendilerine bu deneyimi yaşatan Levi ailesine teşekkürlerini ifade eden duygusal konuşmalar yaptılar.  ‘Yusuf De Eskinasiz Matematik Ödülü’nü alan Sendy Behar, “Galatasaray Üniversitesini kazanmanın heyecanını yaşıyorum. Üniversite başarımda emeği geçen bütün öğretmenlerime ve başarılarımızı motive eden herkese buradan bir kez daha teşekkür ediyorum” diyerek ödülünü Yusuf De Eskinazis’ten aldı.

Törende Weizmann Enstitüsü Bilimsel Araştırma Yaz Okulu Bursu’nu kazanan Yoel Kohen yaz boyunca yaptığı bilimsel çalışmaları barkovizyon sunumu eşliğinde aktardı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın