Stallone ve Schwarzenegger’den Hamas’a eleştiri

Hollywood’un ünlülerinin de aralarında yer aldığı 187 kişinin imzasını taşıyan bir bildiride Hamas’ın nefrete ve yok etmeye dayanan ideolojisi eleştirildi.

Stallone ve Schwarzenegger’den Hamas’a eleştiri

Hollywood’un ağır toplarının da imzalayarak katıldığı uzun bir isim listesinin yer aldığı bir bildiride, “İsraillilerin ve Gazze’deki Filistinlilerin yaşamlarını yitirmelerinin sorumlusu olarak gördükleri” Hamas eleştirilere hedef tutulmakta.

Aralarında Mayim Bialik, Minnie Driver, Kelsey Grammer, Seth Rogen, Arnold Schwarzenegger, Sarah Silverman ve Sylvester Stallone’nin de bulunduğu 187 kişinin imzalarını attıkları bildiride, Hamas’ın nefrete ve soykırıma dayanan ideolojisi eleştirildi.

ABD’nin belli başlı gazetelerinde ayrıca Variety ve Hollywood Reporter dergilerinde geçtiğimiz pazar günü yayınlanan bildirinin en can alıcı mesajı; “Hamas’ın İsrail kentlerine roketler atmasına, kendi halkını rehin olarak kullanmasına izin vermemek gerekir. Hastaneler insanları sağlıklarına kavuşturmak için vardır, patlayıcıları gizleme yerleri değildir. Okullar eğitim amaçlı mekanlardır, roket atma alanları değil. Çocuklar bizim umudumuzdur, insan siperleri değil…” sözleri ile ifade edildi.

Bildiriye imzasını atan diğer ünlüler arasında; yönetmen Ivan Reitman, yazar Aaron Sorkin, yapımcılar Michael Rotenberg ve Avi Lerner, besteci Michael Nyman, ünlülerin menajeri Danny Sussman ve nüfuzlu işadamı Haim Saban yer aldı.

Bildiride ileri sürülen görüşler şöyleydi: “İmzamızı atan bizler, İsraillilerin ve Gazze’deki Filistinlilerin hayatlarını yitirmelerinden dolayı büyük üzüntü duymaktayız. Anlaşmazlığın her iki tarafının da çektiği acılardan üzüntü duyuyor, bögeye barış getirecek bir çözümün bulunmasını umut ediyoruz. Barışa ve adalete olan inancımızın arkasında durduğumuz gibi, Hamas’ın nefrete ve soykırıma dayalı ideolojisine de karşı duruyoruz. Hamas’ın kurucusunun oğlu da Hamas’ın gerçek yüzü hakkında görüşlerini bildirmişti.

Bizler demokratik değerlere destek vermek üzere bir araya geldik, sanatın iyileştirme, olumluya dönüştürme gücüne inanıyor, sanatın barış köprüleri kurulmasında önemli bir işlevi olabileceği yönündeki umudumuzu koruyoruz.”

“Creative Community for Peace” adlı bir kuruluş tarafından gerçekleştirilen bu girişim, İsrail-Hamas anlaşmazlığı üzerine haftalardır ünlülerin yaptıkları yorumlara son noktayı koydu.

Bilindiği gibi 18 Temmuz’da Selena Gomez, Instagram’daki takipçilerine “Gazze için dua edin” mesajı atmış, birkaç saat sonra da herhangi bir taraftan yana olmadığını duyurmuştu. Ardından Joan Rivers, İsrail yanlısı bir tutum takınıp Gomez’i alaya alan sözler söylemişti.

Daha sonra ünlü aktör Javier Bardem ile Penelope Cruz yönetmen Pedro Almodovar ile birlikte İsrail’i soykırım yapmakla suçlayan bir bildiriye imzalarını attılar. Aktör Jon Voight onlara yanıt vermekte gecikmedi, “tarihi bilmeyen kişiler” olarak nitelediği Cruz ile Bardem’i antisemitimi alevlendirmekle suçladı. Ardından Penelope Cruz, “durumun eksperi olmadığını”, amacının barışa yönlendirmek olduğunu ifade ettiği bir açıklama yaptı. Aynı şekilde Rihanna “Free Palestine” şeklinde attığı tweeti sekiz dakika sonra yok etmeye çalıştı. Çözümü, el ele yürüyen bir Arap, bir de Yahudi çocuğun görüntüsünün üzerine; “İsrail-Filistin anlaşmazlığının çözümü için gelin dua edelim” mesajını geçmekte buldu.

Madonna da benzer bir girişimde bulunmuş, paylaştığı çiçek fotoğrafının altına; “Bu çiçekler Gazze’nin masum çocuklarına benzer. Kimin onları yıkmaya hakkı vardır? Hiç kimsenin!!!” sözlerini yazmıştı. Sonra çabucak ifade değiştirmiş; “Hamas’ı desteklemiyorum. Barışın destekçisiyim” şeklinde bir tweet atmıştı.

Tüm bu kişisel söylemlerden, açıklamalardan, yayınlanan bildirilerden, sosyal medyada paylaşılan görüşlerden, Hollywood ünlüleri ile müzik dünyasının ve sanat çevrelerinin İsrail-Hamas çatışmalarından oldukça etkilendikleri, barışcıl görüşlerini duyurmaya çalıştıkları görülüyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın