Abdi İpekçi’de Down Cafe

Abdi İpekçi Caddesi’ndeki anıtın tam karşı köşesinde Şişli Belediyesi genelde sponsorlar eşliğinde değişik etkinlikler düzenler. Bir müddettir orada göz alıcı kırmızı renkli bir vagon duruyordu. Bugün dayanamayıp yaklaştım. Mobil bir ‘Down Cafe’ oluşturmuşlar. Vagonun içinde küçük bir mutfak, dışarıda ise sipariş vereceklerin oturacağı birkaç tahta masa ve sandalye bulunuyor. Her gün dönüşümlü olarak beş ‘Down’ sendromlu çocuk anneleri eşliğinde ‘mobil cafe’de çalışıyorlar. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü çocukların ilçede insanlarla bir arada çok mutlu göründüklerini belirtirken, “Yoldan geçerken mutlaka yaptıkları sandviçlerin tadına bakın,” dedi.

***

Üniversitede ‘Siyasal Bilgiler’ eğitimi gördükten sonra yaşamını aktör olarak sürdürebilmek gerçek yaratıcılık ve cesaret ister. Gelmiş geçmiş en yetenekli oyunculardan biri olan Robin Williams’ın öldüğünü duyduğumda, gözümün önünde bir çift mavi göz, bir gözlük ve karşısındakine huzur veren bir gülümseme belirdi. Hayrandım Williams’a. Altmış üç yaşında hayatına kendi eliyle son vermesi ise üzücü, ancak yorumlayabileceğimin ötesinde bir konu. Çevirdiği filmler ve televizyondaki ‘stand-up’ şovlarının yanı sıra hastane ziyaretleri yapıp, özellikle küçük çocuklara moral verip onları sevindirmesiyle de bilinirdi. İnsanlara mutluluk vermeyi bir yaşam şekli olarak benimseyen bu Oscar’lı yıldız ne yazık ki kendine aynı hakkı tanıyamadı. Kim bilir neden?

***

Pırasa ve ıspanakları haşlarken mutfağa yayılan nahoş koku, yavaş yavaş burnuma gelmeye başladı. İki gündür soğuyan havayla, “Roş Aşana’yı bu yıl Ada’da mı kutlayacağız, yoksa şehirde mi?” sorusunu aklıma getirdi.

Bir vakitler bayramlar, mevsime uygun olarak, büyükanne ve büyükbabaların uygun gördüğü mekânda kutlanırdı; yaz ise yazlıkta, kış ise kışlıkta. İtiraz mekanizması yoktu. Şimdi ise eylülde çocuklar okulda; gençler belli bir saate kadar iş yerinde; büyükanneler hala Ada’da. Bazı aile fertleri de ‘yetişirsek geliriz’ gibi sevimsiz yorumlarda. Bu durumda bayram nerede kutlanacak?

Düşündüm taşındım, herkes mutlu olsun diye (ben daha az mutlu olabilirim) yazlıkta veya kışlıkta, ‘open house’ ve ‘open buffet’ olarak hazırlanmaya karar verdim.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın