İshak Alaton: Türkiye’de insan ucuz makine pahalı

İşadamı İshak Alaton, Soma’daki maden faciasını “Kader değil günah” olarak yorumladı ve Türkiye’de insan hayatına önem verilmediğini, pahalı makinelerden kaçınıldığını belirtti.

İshak Alaton: Türkiye’de insan ucuz makine pahalı

İshak Alaton CNBC’ye yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Soma’daki olay bir kader değildir. Soma’daki olay bir günahtır. Büyük bir günahtır. İnsanın yarattığı bir günahtır.

Ben diyorum ki biz sanayiciler olarak bugün İstanbul Sanayiciler Odası toplantısında söyleyebilirim, bütün sanayicilerin bunda payı var. Bu günahı hep birlikte idrak etmeliyiz, paylaşmalıyız. Ben dahilim bu günahın içinde, çünkü zamanında alınması gereken tedbirleri anlatamamışız...

Halbuki bu tedbirler Almanya’da alındı. Almanya bugün Türkiye’den birkaç kat fazla kömür üretiyor ve bütün kömür endüstrisinin hammaddesini kendi içinden temin ediyor. Fakat hiç böyle olaylar olmuyor, çünkü gereken tedbirler alınıyor...

 

Kömür çıkarmak için kazma ve kürekle adam gönderilmiyor. Almanya bunu çoktan aştı. Onun yerine robotları kullanıyor. Herhangi bir olay karşısında makineyi kaybediyor, insanı kaybetmiyor.

 

Almanya insana kıymet veriyor, makineyi gözden çıkarabiliyor. Türkiye’nin özelliği ise makineye yatırım yapmıyor, insanı kolaylıkla gözden çıkarıyor. Çünkü Türkiye’de insan çok ucuzdur, makine pahalıdır. Problem orada.

Ben diyorum ki, makineyi yapalım ve insanı koruyalım.“

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın