Odessa Yahudi Cemaati: “Tahliye yok”

Odessa Yahudi Cemaati liderleri Ukrayna’da yaşanan olaylardan dolayı Yahudilerin şehri terk edecekleri yönündeki iddiaların ‘kaynağı olmayan asılsız dedikodular’dan ibaret olduğunu açıkladı

Ukrayna’nın Odessa şehrindeki Yahudi cemaati liderleri şehirdeki Yahudilerin tahliye edilmesine yönelik planlar olduğu iddiasını kesin bir dille reddetti.

Odessa Habad Cemaati Sözcüsü Berl Kapulkin, konuya ilişkin olarak chabad.odessa.ua sitesinde yaptığı açıklamada, “Odessa’daki Yahudilerin planlı olarak tahliye edileceği konusundaki haberler gerçek dışıdır. Böyle bir plan kesinlikle yoktur,” dedi.

Kapulkin’in bu açıklaması pazar günü İsrail’de Jerusalem Post gazetesinde yayınlanan haberin hemen arkasından geldi. Gazetede yer alan habere göre Odessa Yahudi Cemaati’nin ileri gelenlerinden bazıları, Odessa Yahudilerinin Ukrayna’daki şiddetin daha da artması durumunda şehri boşaltmaya hazır olduğunu iddia etmişti.  

Haberde Odessa’da küçük bir yardım derneği olan Tikva’nın başkanı Refael Kruskal’ın sözlerine yer verilmiş ve Kruskal’ın tahliye planlarının yapıldığını; Habad binasının önünde 20 otobüsün park halinde hazır tutulduğunu söylediğini yazmıştı. Habad’ın sözcüsü Kapulkin bu iddaları reddetti.

Tahliye planları iddiası geçtiğimiz hafta Rusya yanlısı göstericilerle Ukraynalı ulusalcılar arasında çıkan ve birçok kişinin yaralanmasıyla son bulan  şiddetli çatışmalar sonrasında ortaya atılmıştı.

Odessa Yahudi Cemaati’nin en büyük toplum merkezlerinden biri olan ve aynı zamanda da Amerika Yahudi Birliği JDC’nin yerel ofisi olarak faaliyetlerini sürdüren Beit Grand’ın sözcüsü Tania Vorobyov da, tahliye planları konusundaki haberlerin hiçbir kaynağı olmayan, asılsız dedikodulardan ibaret olduğunu açıkladı. Vorobyov, Odessa’daki Yahudilerin, diğer Odessalılar gibi olaylar konusunda endişeli olduğunu, ancak cemaat olarak şehri terketme gibi bir planlarının olmadığının altını çizdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın