Ortaköy’de bir ilk daha: ‘GENÇ ŞABAT’

Gençlerden gelen talepler doğrultusunda, Ortaköy Ets Ahayim Sinagogu Rav Akaali Rav Naftali Haleva, gençler için geç saatte başlayan ve yapılan duaların anlamları, uygulamaları hakkında bilgiler içeren ‘Genç Şabat’ konseptine öncülük ederek bir ‘ilk’i daha gerçekleştirdi

Ortaköy’de bir ilk daha: ‘GENÇ ŞABAT’

8 Mart Cumartesi günü sabah 09.30’larda başlayan ve Midraş’ta yapılan Genç Şabat tefilasına katılan 60’a yakın kişinin tamamını gençler oluşturdu. Hazanlar İzzet Barokas ve Moti Doenyas, güzel sesleriyle duaları seslendirirken, haftanın peraşası, Hazan Albert Gerşon tarafından okundu.

Rav Naftali Haleva, Genç Şabat katılımcılarına, dualar arasında yeri geldikçe, duaların ardındaki felsefe, Teilim’in önemi, duaların yaradılıştaki dört aşama ile olan paralelliği, minyan ve neden toplumsal dua etmenin tercih edildiği, neden duaların İbranice olarak söylenmesi gerektiği, Şema’nın arkasındaki derin öğretiler, Amida duasının Tanrı ile direkt bağlantı kurma açısından önemi konularında açıklayıcı bilgi verdi. Daha sonra sinagogda haftanın peraşası ile ilgili deraşasını veren Rav Nafi Haleva, dua sonunda gençlerle bir araya gelerek sorularını cevapladı.

 Genç Şabat’a katılanlar duygularını paylaştı

ALPER HAZAK: Bence faydalı ve başarılıydı. Bu güzel fikir için Nafi Haleva’yi tebrik ediyorum. İnsanlara güzel örnek olacak çalışmalardan. Yalnızca dua başlama saati biraz daha erken olabilir. Yine araya duaları bilen kişiler de katılırsa beraber söylenen dualarda daha büyük sinerji olur diye düşünüyorum. Devamı olursa katılımın daha da artacağına inanıyorum.

ANİTA KONCABAHAR: Tanıdık simaların bir arada olduğu Ortaköy Sinagogu’nda Genç Şabat duasına katılma fırsatım oldu. Dualar, açıklamaları dinledikten sonra okunduğunda daha farklı bir anlam kazandı. 20-40 yaş aralığındaki arkadaşlarla cumartesi sabahı her zamankinden değişik bir aktivite gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu ve yeni bilgiler öğrenmenin sevinci içerisinde içim huzurla doldu. Şabat duası bitiminde hep birlikte kahvaltı ettik. Özenle hazırlanmış bu aktivite için Ortaköy Sinagogu Yönetimine teşekkürlerimi bir borç bilirim. Tüm gençlerimizin köklerine dönmesi, nereden geldiğini hatırlaması, geleneklerimizi ileriki nesillere, çocuklarına aktarabilmesi amaçlı Genç Şabat duasına, ara sıra da olsa katılmalarını öneririm.

MELİH ALVO: Bu güne kadar İbranicesini okuduğumuz, fakat ne anlama geldiğini bilmediğimiz birçok duanın esasında ne kadar derin maneviyat ve değerler içerdiğini öğrendim. Fakat beni en çok etkileyen, en üst mertebe duamız olan Amida duası için yapılan hazırlık ve Amida sırasındaki Tanrı ile doğrudan iletişim kurduğumuzu öğrenmemiz oldu. Bir sonrakini heyecanla bekleyeceğim.

NEDİM PALTURA: genel olarak çok başarılı bir aktiviteydi. Atmosfer çok iyiydi. Eğitimin düzeyi çok iyiydi. Bilmediğim en az beş yeni konu öğrendim. Devamını bekliyorum.

RONİT ASA: Herkes gibi ben de bütün haftanın yorgunluğundan sonra erkenden kalkıp sinagoga gidemiyorum. Gitmeye karşı değilim ancak uyumak daha cazip geliyor. Dualara gittiğimde Türkçesinden de takip etmeye çalışıyorum ancak bu duaların neden okunduğunu bilmediğimden tam olarak hissetmeden okuyorum. Geçen cumartesi ‘Genç Şabat’a katıldım. İlk defa sabah duası olan Şahrit’e yetişebildim çünkü dua 9:30 da başladı. İlk defa içimden hissederek okudum ve çok zevk aldım. Kulaklarımızın aşina olduğu melodilerle okuduk duaları. Rav Nafi Haleva gençlere yapılan bu Şabat dualarının ayda bir tekrarlanacağını söyledi. Bir sonrakinde tüm arkadaşlarımı orada görmek ve o birlikteliği ve huzuru hep beraber yaşamak isterim.

SERRA HAVİYO: Ortaköy Sinagogu’na Genç Şabat şeklinde bir ilki gerçekleştirdiği için çok teşekkür ederim. Dua etmek insanın kendisini daha iyi hissetmesi için yapabileceği en kolay aktivitelerden biri. Bunu, dış dünya ile iletişime biraz ara vererek, içeride serçelerin bile uçtuğu ve özenle süslenmiş bina içerisinde topluca gerçekleştirdiğinizde ve bu esnada yeni şeyler öğrendiğinizde zaten kendinizi daha iyi ve huzurlu hissetmemeniz pek mümkün değil. Benim için son derece bilgilendirici bir cumartesi sabahı ile güne başlamak çok keyifliydi. Sonrasında hazırlanmış olan kahvaltı da çok lezzetliydi. Bu faaliyetin gerçekleştirilmesinde katkısı olan herkese çok teşekkürler.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın