İsrailli şef Daniel Barenboim, mayısta İstanbul’da

Klasik müzik severler baharı yine İKSV’nin düzenlediği görkemli bir konserle karşılayacaklar. Dünyanın en tanınmış ve karizmatik şeflerinden biri olan Daniel Barenboim, 450 yıllık geçmişiyle yine dünyanın en eski ve saygın orkestralarından biri kabul edilen Staatskapelle Berlin ile birlikte 15 Mayıs Perşembe akşamı, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde unutulmaz bir konser verecek

İsrailli şef Daniel Barenboim, mayısta İstanbul’da

Genel müzik direktörlüğünü 1992’den beri Daniel Barenboim’un yürütüğü Staatskapelle Berlin, İstanbul konserinde iki bölümünü seslendireceği Wagner’in ‘Tristan ve Isolde’sini ilk kez 1876’da bestecisinin yönetiminde çalmıştı. Wagner’in Tannhauser kaydıyla Grammy Ödülü kazanan Daniel Barenboim yönetimindeki Staatskapelle Berlin, bu konserde yine Wagner’in ‘Nürnbergli Usta Şarkıcılar Uvertürü’nü de yorumlayacak. Konser programında ayrıca, Elgar’ın 2. Senfonisi de yer alacak.

Rus göçmeni bir anne ve babanın oğlu olarak 1942 yılında Arjantin’de doğan İsrailli ünlü şef, ilk piyano derslerini annesinden aldı. İlk konserini 8 yaşında, ilk albümünü ise 12 yaşında çıkardı. Yıllar boyunca tanınmış orkestraların aranan maestrosu oldu. 1992-2002 yılları arasında Berlin Devlet Operası’nın sanat direktörlüğünü, 2007’den 2013’e kadar da La Scala Operası’nın müzik direktörlüğünü üstlendi.

1999 yılında, Ortadoğu ve Filistin-İsrail sorunu konuşunda aynı politik görüşü paylaştığı arkadaşı Filistinli edebiyat profesörü Edward Said ile birlikte İsrail ve Arap ülkelerinden genç müzisyenleri bir araya getiren Doğu-Batı Divanı Orkestrası’nı kuran sanatçı, orkestrayla beraber 2006 yılında yine İstanbul’da bir konser vermişti. 2005’te Ramallah kenti, Staatskapelle Berlin’in müzisyenlerinin de eğitmen olarak görev aldığı Doğu-Batı Divanı Orkestrası’nın, televizyon kanalları aracılığıyla tüm dünyanın izlediği bir konserine sahne oldu. Her zaman sanatın barışa olan katkısını savunan Barenboim, İsrail ve Filistinliler arasında barış umudu yaratmak için bir adım atarak Onursal Filistin Vatandaşlığı’nı da kabul etti. Maestro ayrıca dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan; ırk, dil, din, politik görüş veya cinsel tercih ayırt etmeksizin halklar arasında dostluk ilişkilerini geliştirmede gösterilen katkılardan ötürü verilen Wolf Prize’a değer görüldü.

Konser biletlerinin satışları 22 Şubat Cumartesi gününden itibaren Biletix ve İKSV’de başlıyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın