GENERATION NEXT projesi yurtdışında görücüye çıktı

Tuna Alkan ve çekirdek bir ekibin 7 yıl evvel 18-35 yaş arası cemaat gençlerine yurtdışından eğitmenler ile modern bir ortamda hem Yahudiliği öğrenme hem de kariyer desteği sağlayarak, onları toplumumuza kazandırma projesi bu kez proje mezunlarının liderliğinde Avrupa Yahudi Cemaatleri toplantısında tanıtıldı

GENERATION NEXT projesi yurtdışında görücüye çıktı

27-28 Ocak tarihlerinde Tuna Alkan, Mirey Çukurel ve Mois Gabay’dan oluşan üç kişilik bir ekip European Jewish Fund (Avrupa Yahudi Cemaatleri Fonu) Brüksel’de gerekleşen yıllık toplantısına Türk Musevi Cemaati’ni temsilen katıldılar. Program 27 Ocak akşamı cemaat temsilcilerinin Avrupa Parlamentosu’ndaki Uluslararası Holokost Anma’sından sonra 28 Ocak Salı günü de tüm gün Steingerberger Grand Hotel’de gerçekleşen Avrupa Cemaatleri Konseyi ve projeler toplantısı ile devam etti. Yaklaşık 27 ülke cemaatinin katıldığı toplantıda bu yıl özel olarak birkaç yıldır desteği European Jewish Fund bünyesinde gerçekleşen  “Generation Next-Hadracha College” programının da tanıtımı program koordinatörü Tuna Alkan, program mezunu gönüllüler Mois Gabay ve Mirey Çukurel tarafından gerçekleştirildi. Bugüne kadar gerçekleştirilen aktiviteler, programın hedef kitlesi, mevcut sorunlar ve 2014 program takvimi de katılımcılarla paylaşıldı. Oldukça ilgi ile izlenen ve uzun süre alkışlanan sunum sonrasında birkaç farklı cemaat temsilcileri aynı tarz problemlerle karşılaştıklarını ve bu konularda bizimle işbirliği içerisinde olacaklarını belirttiler. Avrupa Yahudi Cemaatleri Başkan Yardımcısı Arie Zuckerman da sunum sonrasında Tuna Alkan ve ekibine başarıya ulaşmadaki azimlerinden dolayı teşekkür edip, projeye önümüzdeki yılda da destek sözü verdiler.

GENERATİON NEXT: KATIL, KEŞFET, GELİŞTİR KENDİNİ!   

Bakış açın, fikirlerin, sıfatların ne olursa olsun sen de paylaşıma katıl…

Generation Next grubu yedi yıl önce bir grup gencin üniversite yılları ile birlikte cemaat faaliyetlerinden uzaklaşması ve kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir platform arayışı ile oluştu. İçlerinde TUJS, Yetişkin Gençler, Genç Evliler, Karmiel gibi birçok kuruluş ve gençlik derneklerinden de üyeleri kendine kattı. Gerek fikirler, gerekse de seminerler tamamen gençlerin fikirleri doğrultusunda ve yurtdışındaki benzerleri örnek alınarak oluşturuldu. Grubun özgürlükçü yapısı daha ilk faaliyetlerinden birleştirici yapısı ile kendini hissettirdi. O zamana kadar denenmemiş şekli ile yurtiçi ve yurtdışından getirilen profesyonel eğitmenler, son teknolojiyi barındıran seminerler, hafta sonu faaliyetleri kısa zamanda yüksek bir katılımcı profili yaratmayı başardı. Tuna Alkan mentor kimliği ile kendini cemaatten uzak hisseden veya üniversite sonrası kendine ifade alanı bulamamış bir kitleye de bu sayede seslenmeyi başardı. Programın bir diğer başarısı ise yurtdışında uygulanan örnekleri gibi “win win” kazanan-kazandıran bir proje olmasıydı. Program çerçevesinde İsrail’den, Amerika’dan getirilen eğitimcilerin seminerlerine düzenli katılan gençlerden, her yıl seçilen birkaç genç cemaat için hazırladığı bir projeyi uluslararası bir platformda tanıtma şansı yakalamaktaydı. Ülkeye geri döndüklerinde ise bu gençler cemaatin belli bir kurumunda görev alıp, gönüllü ordusuna katılmaktaydı. İsviçre Merkezli Paeidea Okulu, İsrail Merkezli ROI toplantıları bu platformlardan sadece bir kaçıydı. Gençler eğitimler süresince sadece Yahudilik üzerine değil onlara iş hayatında rekabet sağlayacak profesyonel eğitimleri de bu proje sayesinde almaktaydılar. İş simülasyonları,kurumsal pazarlama teknikleri konusunda uzman eğitmenler tarafından verilen seminerler gençlere farklı bir motivasyon getirmekteydi. Tuna Alkan son üç yıldır profesyonel alanda düzenlenen seminerlerde “sertifika” verilmesini öngörerek katılımcıların iş yaşamlarında da cemaat tabanından aldıkları eğitimi kullanmalarını sağlamakta.

BİR KIŞ KLASİĞİ: YETİŞKİN GENÇLER İLE ULUDAĞ TURU

14 Şubat’a Uludağ’da Merhaba diyelim!

Üniversiteden itibaren gençleri hem eğitsel hem de eğlence faaliyetleri ile bir araya getirmeyi amaçlayan Generation Next bünyesinde olan Yetişkin Gençler bu yıl da yoğun bir katılımla Uludağ’da unutulmaz bir hafta sonu geçirecekler. Farklı etkinlikler ve çeşitli simalarla karşılaşacağınız bu hafta sonunu kaçırmayın!

HAFTA ARASI RUTİNİNE ARA VERMEK İSTEYENLER:

AFTER WORK ETKİNLİKLERİNDE BULUŞALIM!

Generation Next her yıl en az iki kez düzenledikleri “after work” etkinliklerinin ilkini kasım ayında Şişhane Bird Bar’da gerçekleştirdiler. Yaklaşık 80 katılımcı ile keyifli bir parti- sohbet ortamı yaratılırken genç profesyoneller de bu sayede iş sonrası stres attılar. Generation Next bir sonraki after work etkinliğini ise mart ayında bu kez Amerikalı misafirleri ile yapmayı planlıyorlar.

BİR FİKRİNİZ Mİ VAR? GELİN BİRLİKTE HAYATA GEÇİRELİM!

Generation Next grubunun bir diğer işlevi de cemaatin ihtiyaçları doğrultusunda projeler geliştirmek ve bunları hayata geçirmek. Genç evliler projesi, Yahudi kültürü turları, Polonya projesi, kariyer etkinlikleri ortak masada üretilen ve başarıya ulaşan projelerden sadece bir kaçı. Gelin, siz de fikirlerinizle toplumumuzun gelişimine katkıda bulunun.

YAHUDİ KÜLTÜRÜNÜ YERİNDE KEŞFET: YURTDIŞI YAHUDİ KÜLTÜRÜ TURLARI   

Generation Next grubu birkaç yıldır katıldığı yurtdışı seminerlerde elde ettiği net work sayesinde her yıl düzenli olarak iki yurtdışı Yahudi kültürü gezisi düzenlemekte. Bu gezilerin en büyük özelliği gidilen ülkedeki cemaat temsilcileri ile temas ve mutlaka Yahudi kültürü mekanlarına da lokal bir cemaat temsilcisi ile gezi olması. Yurtdışı fonların desteği ile piyasadaki eşdeğerlerinden çok daha uygun fiyata gerçekleşen ve tüm gençlere açık olan bu gezilerle bugüne kadar İspanya, İtalya, Rusya, Macaristan gibi Avrupa’nın birçok noktasına gidildi. Generation Next grubu bu kez yeni gezilerini ‘Orada Olmalısın’ teması ile Polonya’ya düzenleyecek. Geziden önce Holokost temalı seminerler yapılacak ve ardından March Of The Living zamanı dışında Auschwitz Kampı’nı görüp yaşanan acıları hatırlayacaklar. 

İŞ DÜNYASINDA FARK YARATAN SEMİNERLER: FARK YARATMAK EĞİTİMLE OLUR!

Generation Next grubu aralık ve ocak aylarını iki yoğun katılımlı seminer programı ile geçirdi. Bunlardan ilki Şile’de tam bir hafta sonu süren “İş Simülasyonu” eğitim programıydı. Yaklaşık yedi ayrı şirketin sanal ortamda birbiriyle tartıştığı eğitim Pazar akşamı profesyonel eğitimcilerin yönlendirmeleri ile sona erdi. Bir diğer seminer ise  İsrail’den gelen eğitmen Schlomi Saragossi ile gerçekleşti.

ÖNERİLER, BEKLENTİLER

 Generation Next grubu yurtdışında farklı cemaatlerin yoğun ilgisi doğrultusunda kendi cemaatimiz içerisinde halen ulaşamadıkları ve beraber proje üretemedikleri tüm kurumları da daha iyi bir gelecek için işbirliğine davet ediyor. Gelin sıfatlarımızdan, kurum kabuklarımızdan sıyrılıp ortak projeler için kolları sıvayalım. Uluslararası alanda tanınan bu projeyi hep beraber sahiplenelim. Generation Next projeleri ile fark yaratalım. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın