Sınav sonuçları azınlıkları vurdu

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) ilk dönem sonuçları açıklandı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf gayrimüslim öğrenciler e-okul sistemine “Sınava girmedi” diye kodlanıp sıfır almış gibi işlem gördüler ve önemli puan kaybı yaşadılar

Sınav sonuçları  azınlıkları vurdu

  Bu yıl uygulanmaya başlanan, ortaokuldan liseye geçişi belirleyen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin ilk sonuçları açıklandı. Daha önce de dile getirilen, gayrimüslim öğrencilerin puanlamada dezavantaj yaşayacağı iddiası, açıklanan sonuçlarla kanıtlanmış oldu.

Öğrenciler, her dersten biri merkezi, diğeri de kendi okullarında olmak üzere iki sınava girerken, din sınavından muaf olan gayrimüslim öğrencilerin mağduriyetleri ise iki ayrı boyutta oldu. Yahudi, Ermeni ya da Rum okullarında okuyan gayrimüslim öğrencilerin kendi okullarında kendi dinleri ile ilgili girdikleri sınavın notu sistemde yer alırken, onların merkezi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavı sıfır sayıldı.

Ancak azınlık okullarında okumayan gayrimüslim öğrenciler okudukları okullarda din dersinden tamamıyla muaf oldukları için bu sistemde çok daha fazla puan kaybı yaşadılar. 

UÖMO: “İLK GÜNDEN İTİRAZ ETTİK”

UÖMO Eğitim Koordinatörü Röne Kaspi, bu sene uygulanmaya başlanan sistemin açıklandığı ilk günlerde, yaşanacak sorunları öngörerek Milli Eğitim Bakanlığı’na itiraz ettiklerini ancak yaptıkları başvuruya herhangi bir yanıt alamadıklarını belirtti. Kaspi, “Okul olarak MEB’e başvurduk ancak bugüne kadar henüz bir dönüş olmadı,” dedi.

 BAKAN AVCI  İNCELİYOR

Bir Ermeni Ortaokulu’nda tüm testleri doğru yapan ve kendi okulunda gördüğü din dersi sınavlarından yüksek not alan bir öğrenci, 30 puan kaybı yaşaması üzerine MEB’e itiraz etti. Bu itiraz üzerine MEB inceleme başlatırken, Bakan Nabi Avcı’nın hatanın düzeltilmesini istediği öğrenildi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın