Gülümseten hediyeler bir tık uzağınızda

Hediyeler insanın hayatına renk katar… Hediye almak da, hediye vermek de birçok insan için çok güzel bir keyiftir… İşte bu fikirden yola çıkan Joelle Pinto, başka yerlerde bulamayacağınız hediyeleri, koltuğunuzdan kalkmadan istediğiniz kişiye ulaştırabileceğiniz özel bir site yaptı… HediyeEvinizde.com gülümseten hediyeler için eşsiz bir adres

Gülümseten hediyeler  bir tık uzağınızda

Joelle, bildiğim kadarıyla parfüm/kozmetik sektöründe profesyonel olarak çalışıyorsun. İnternet alışverişi konusunda böyle bir girişimcilik yapma fikri nasıl doğdu?

Bir hediye sitesi kurma fikri, kendi internet merakımdan doğdu diyebilirim. Yurtdışından temelli döndüğüm 2001 yılından beri, Türkiye’de internetten alışveriş yapmanın pek yaygın olmadığı, insanların internet üzerinden ödeme yapmaya güvenmediği o günlerde kitap, köpek maması hatta bazen market alışverişimi bile internetten yapıyordum. On-line hediye alışverişi için ise, hâlâ büyük bir açık olduğunu düşündüm. Ya çok pahalı ve kaliteli, daha ziyade tekstil ürünleri üzerine e-ticaret siteleri… Ya da ucuz ama diğer sitelerde birbirini çok tekrar eden ürünlerin olduğu hediye e-ticaret siteleri vardı. Farklı, zevkli, değişik fiyat aralıklarında kaliteli, kullanması kolay, hediyelerin güzel hediye paketleriyle müşterilerin evine ulaştığı bir site kurmak istedim.

Sitenin oluşma sürecini bizlerle paylaşır mısın?

Oluşma sürecinde en büyük destekçim babam oldu. Tamamen farklı bir sektöre girme cesareti gösterebildim. Bir sene önce benim için bilinmez, uçsuz bucaksız bulutlar gibi olan e-ticaret sektöründe, her gün bir şey öğrendim diyebilirim.  Doğru yazılımcı ve doğru tedarikçiler bulmanın ne kadar önemli olduğunu tecrübe ettim. HediyeEvinizde.com’un tasarım ve yazılımını yapan Koray Önelke de bu projede benim en büyük yardımcılarımdan biri oldu. Tasarımcı yönü de kuvvetli bir programcı bulmak, benim için büyük bir şans oldu.

Kimlere hitap ediyorsun?

HediyeEvinizde.com için “Yüzünüzü gülümsetecek hediyeler, bir tık ile evinizde” cümlesini sık kullanıyorum. Sevdiklerini, hatta zaman zaman kendilerini de şımartmak isteyen, karşısındaki insana onu düşünerek, onun zevkine göre hediye bakmak için mağazaları dolaşmak istemeyen, internetten de güvenilir ve keyifle alışveriş yapmak isteyen herkese hitap ediyorum. Muğla’dan Van’a Türkiye’nin çeşitli şehirlerine hediye paketleri yolladım, bu beni çok mutlu ediyor.

HediyeEvinizde’yi benzer sitelerden ayıran özellikleri nedir? Sitede yer alan ürünleri neye göre/nasıl seçiyorsun?

HediyeEvinizde.com’da yer alan ürünlerin tüm tedarikçilerini kendim seçiyorum. Ürünlerin zevkli, kaliteli, alan kişinin yüzünüzü gülümsetecek hediyeler olması benim için çok önemli. Ayrıca, hediyeler hediye paketli olarak gidiyor. Bu da ürünleri kendine alan müşterilerimizin çok hoşuna gidiyor. “Kendi kendime hediye almış gibi hissettim,” gibi geribildirimler alıyorum, çok hoşuma gidiyor. Birine hediye götürmek istediğinde ise, aldığı ürün hediye paketli olarak hazır oluyor.

 HediyeEvinizde.com’da Tohum Design, Nespresso, ev+, Atölye 26, Calvin Klein, Cath Kidston gibi ünlü ve öncü markaların yanı sıra, takı ve aksesuarda başarılı eJoya, Angel Talk bebek hediyelik ürünleri, Swarovski taşlı takılar gibi çok keyifli ürünler yer alıyor. Kurumsal ve ünlü olmayan, evde kendi başına emek vererek bir şeyler üreten kişileri de çok takdir ediyorum. HediyeEvinizde.com’un zevkli, minimalist çizgisine uyabilecek, başka yerlerde bulunmayan el emeği ürünleri bulmak da çok hoşuma gittiğinden, böyle ürünler bulduğumda mutlaka siteye koyuyorum. Çeşitli fiyatlarda, çok güzel ürünler var. Ucuz görünümlü olmayan fakat uygun fiyatlı olan bir sürü hediyeyi de ürün gamına katarak, hedef kitlemizi genişletiyorum. Nazar boncuklu küçük mumlardan, kâğıt Amerikan servislerine, cep telefonu kılıfından, altın kolyeye çok geniş ama net bir web sayfasında, boğulmadan keyifle alışveriş yapma imkânı sağlıyoruz.

Başta babam olmak üzere, internet kullanıcılarını sinirlendiren unsurlardan biri de alışveriş yapabilmek için, bir siteye üye olma zorunluluğu. HediyeEvinizde.com’da misafir girişi yaparak, üye olma zorunluluğu olmadan da alışverişinizi yapabiliyorsunuz. Üye olmanın yenilik ve kampanyalardan haberdar olma, sipariş takibini kolayca yapabilme gibi avantajları da var tabii.

Son dönemlerde en çok ilgi gören ürün /ürünler ne oldu?

Son dönemde en çok ilgi gören ürünler, bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmediğim ama farklı ve zevkli hediye aramamın ne kadar doğru olduğunu bana ispatlayan, el ve ayak izi alınabilen bebek resim çerçeveleri ve bebek kalp sesi dinleme cihazları oldu. İkisi de, “Yüzünüzü gülümseten hediyeler” hedefimi tam on ikiden vuruyor aslında. El ve ayak izi alınabilen bebek resim çerçeveleri hem fiyatının uygunluğuyla, yeni doğum yapan bir sevdiğinize götürebileceğiniz veya hastane odasına çiçek yerine götürebileceğiniz çok anlamlı bir hediye. Başka şehirlerde oturan akrabalarına bebeklerinin el ve/veya ayak izini ve resmini bu çerçeveye koyup yollayan müşterilerim olduğunu da duydum, insanları çok dolaylı yoldan da olsa mutlu olmasına vesile olmak güzel. Bebek kalp sesi dinleme cihazı da adı üstünde, (üçüncü aydan sonra) hamilelerin bebeklerinin sesini duymasına yarayan bir alet. Bu aleti de Türkiye’nin dört bir yanına gönderdim diyebilirim. Bebeklerle ilgili ürünlerin ilgi görmesi, benim için bir uyanış oldu. Şimdiki ilk hedeflerimden biri, sitemdeki Bebek / Çocuk ürün gamını geliştirmek.

Her zaman ilgi gören ürünlerin başında ise takılar geliyor. HediyeEvinizde.com’da ipli taraftar bileziklerden, Swarovski taşlı takılara, altın kolyelerden, pırlanta tektaş yüzüklere kadar çeşitli fiyat gruplarından, her bütçeye uygun takılar mevcut. Ancak ilgi duyulan takıların da modası var, hatta çok hızlı değişiyor. Örneğin bir sezon sonsuzluk takıları satarken, birkaç ay sonra ilgi melek motifli takılara kayabiliyor. Bazen de hiç aklınıza gelmeyecek ürünler üst üste satılıyor; termoslar ve dudak şeklinde telefon gibi…

Sence böyle bir sitenin başarısı neye bağlı?

E-ticaret sitelerinin başarılı olması birçok faktöre bağlı. Bence sabır, sanırım bu işte başarılı olmanın ilk sırrı. Birikim veya aldığınız yatırımları hızlı ve orantısız bir reklamla tüketmemek önemli. 2012 - 2013 yılında çok büyük yatırımlarla yayın hayatına başlayan birçok e-ticaret sitesi, bir seneden kısa sürede iflas etti.

Tabii ki arkasında büyük yatırımcılar veya büyük birikimler olan şirketler bana göre çok önde başlıyor. Reklam, seo (arama motoru optimizasyonu) ve halkla ilişkiler bütçeleri çok daha fazla. Ben e-ticaret işine inanıyorum ama bir bakıma web’deki bir sitenin, okyanusta bir balık gibi olduğunun farkındayım.

Arkasında büyük yatırımcılar veya büyük reklam bütçeleri olmayan e-ticaret sitelerinin, seo çalışması, hızlı kargo, iyi müşteri hizmetleri ama her şeyden önemlisi çok sitede bulamayacakları farklı ve zevkli ürün çeşitleri ile kendini tanıtabileceğini düşünüyorum. Sosyal medyayı da hiç küçümsememek lazım, sitenizin facebook sayfanıza koyduğunuz her ürün tabii ki satılmıyor ama Türkiye’nin dört bir yanında hatta başka ülkelerden kullanıcılar tarafından görülüyor. Aklının bir köşesine düşüyor, logonuz da kafada yer etmeye başlıyor. Bir nevi algıda seçicilik oluşuyor.

Sabır konusuna gelince, çoğu normal dükkân, işyerleri gibi e-ticaret sitelerinin kâra geçmesi bir hatta iki seneyi buluyor. İlk iki sene boyunca sitenizi geliştirmek, Google gibi arama motorlarında belirli anahtar kelimelerde ilk sayfaya çıkmasını sağlamak, reklam, tanıtım, seo, yazılımlar için birçok masrafınız oluyor. Benim gibi sabırsız biri için zor bir test. Çok çalışmak, çabuk pes etmemek ve sabır gerekiyor.

İnsanlar alışveriş merkezine gitmeye üşenip, hediyelerini HediyeEvinizde.com’dan almaya başlayacağı zaman, başarılı olmuş olacağım.

Sitede gelecek günlerde yeni gibi yenilikler bekleyebiliriz?

Her zaman hedefim ürün çeşidini arttırmak, yeni tedarikçiler ve yeni kategoriler peşinde koşmak. Örneğin; yakın zamanda dekoratif sabun sepetleri, Öğretmenler Günü ve yılbaşına özel sürpriz hediye paketleri de planlarım arasında. Yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olmak için, HediyeEvinizde.com’a üye olabilir, bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

Facebook:

facebook.com/Hediyeevinizdecom

Twitter: @hediyeevinizde

İnstagram: Hediyeevinizde

Pinterest:

pinterest.com/hediyeevinizde/boards/ 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın