3 yıl ne kadar da çabuk geçti

İstanbul, üç yıllık WTA Championships macerasını alnının akıyla tamamladı. Bu yılki turnuva küçük sürprizlere sahne olsa da şampiyon sürpriz olmadı

3 yıl ne kadar da  çabuk  geçti

2011 senesini hatırlıyorum, WTA Championships yarı finallerine giderken, “iki sene daha bu güzel turnuva ülkemizde olacak” demiştim babama. Geçen sene turnuvanın ilk günü ilk kez gidiyormuşum gibi heyecanlanmış, daha bir sene daha bu oyuncuları ülkemizde izleyeceğiz diye sevinmiştim. Bu sene turnuvayı canlı izleme fırsatım olmadı belki, ama maçları televizyondan takip ederken bile içimde heyecanla beraber üzüntü de vardı. İstanbul ilk kez böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptı ve bütün dünyaya ne kadar güzel bir seyircisi olduğunu da kanıtladı. Bence bunun gururu ve mutluluğu bizlere yeter ama tabii ki gönül ister ki, ülkemizdeki turnuvalar da artsın. Neyse, bu konuyla ilgili çok şey söylenebilir, ama bu seneki şampiyonaya bakarsak; şampiyon değişmedi. 2012’den sonra kupa tekrar Serena Williams’ın ellerinde havalandı.

WTA Championships’e o yıl en çok puan toplamış sekiz tenisçi katılıyor. Tenisçiler kura çekilerek dörtlü gruplara ayrılıyor ve maçlar eleme usulü oynanmıyor. Herhangi bir tenisçi ilk maçını kaybetse bile hâlâ gruptan çıkma şansı bulunuyor. Bir grubun birincisi, diğer grubun ikincisi ile yarı finalde eşleşiyor ve bu şekilde turnuva devam ediyor. Gruplarını 3. ve 4. bitirenler ise turnuvadan eleniyor. Bu sene Türk bayrağından da esinlenerek gruplar ‘kırmızı’ ve ‘beyaz’ grup olarak ikiye ayrıldı. Kırmızı grupta Serena Williams, Petra Kvitova, Angelique Kerber ve Agniezska Radwanska vardı. Beyaz grupta ise Victoria Azarenka, Jelena Jankovic, Sara Errani ve Li Na raket salladı. Aslında gruplar ilk açıklandığı zaman beyaz grubun diğer gruba göre daha rahat olabileceği ve Azarenka’nın bu gruptan büyük bir olasılıkla birinci çıkacağı tahminler arasındaydı. Fakat öyle olmadı. İki grupta da küçük çaplı sürprizler yaşandı.

Serena Williams beklenildiği gibi kendi grubunu set dahi kaybetmeden birinci sırada bitirdi ve yarı finale adını yazdıran ilk oyuncu oldu. Kırmızı grupta beklenilen performansı sergileyemeyen Radwanska hiç set alamadan grubu sonuncu tamamladı ve sezona böyle nokta koydu. Kerber ve Kvitova ise birbirlerine karşı kader maçına çıktılar. Maçtan galip ayrılan taraf Kvitova olunca, kırmızı grubun ikincisi de belli olmuş oldu. Beyaz grupta ise Azarenka, Errani galibiyeti ile turnuvaya başlasa da daha sonraki Jankovic ve Li maçlarını kaybetti. Li maçında belinden bir sakatlık yaşayan Azarenka aslında biraz da yorumlardan çekindiği için, maçta kalmayı tercih ettiğini ve çekilmediği söyledi. Beyaz grubun birincisi hiç maç kaybetmeyen Li olurken, Jankovic son maçını Errani’ye kaybetmiş olsa bile gruptan ikinci olarak çıkmayı başardı.

Yarı finallerdeki eşleşmeler Jankovic-Serena ve Kvitova-Li oldu. Li Na, Kvitova’yı iki sette geçip adını finale yazdıran taraf olurken, Serena rahat başladığı maçta sakatlık ile boğuşmak zorunda kaldı. Bu sakatlık oyununun en önemli parçası olan servislerini etkileyince Serena maçı zora soktu ama üç sette galip gelmeyi bildi. Böylece finale iki tenisçi de sadece bir set kaybederek namağlup bir şekilde geldiler. Serena’nın sakatlığı da göz önünde bulundurularak maçın çok ortalarda olduğu, Li Na’nın iyi bir tenis oynadığı ve turnuvayı kaldırma şansının bulunduğu konuşulurken, finalde ilk set Li Na’ya gitti. Fakat Serena Williams ikinci seti geri çevirmeyi bildi ve daha sonra son seti bagel (6-0) ile alarak turnuvaya şampiyon olarak nokta koydu.

İSTANBUL’DAN, SİNGAPUR’A

WTA Champianships önümüzdeki beş yıl boyunca Singapur’da yapılacak. Bu yılki turnuvada Singapur’daki temsilciler de yer aldı ve çeşitli tanıtımlar yapmayı da ihmal etmediler.

Bu sezon kadınlar için bu haftaki son, Sofya’daki turnuva ile sona erecek ve birçok oyuncu tatile çıkacak. Erkeklerde ise heyecan tam gaz devam ediyor. Bu hafta Paris Masters, ardından ise Londra’da sezon sonu şampiyonası…

Teniste bir sezonunda sonuna yaklaştık, hem sürpriz sonuçlar hem de çekişmeli turnuvalar izledik. İstanbul’un üç yıllık macerası da sona erdi. İki hafta sonra tenise kısa süreli bir ara verilecek, fakat heyecan aralık ayındaki turnuvalarla tekrar başlayacak. Son olarak Cumhuriyetimizin 90. yılı kutlu olsun.

 

ÇİFTLER ŞAMPİYONLARI: HSİEH/PENG

WTA Championships’e her sene sekiz de çiftler oyuncusu katılıyor. En çok puan toplayan dört ekipin yer aldığı turnuvada iki maç kazanan ekip şampiyon oluyor. Bu sene Errani/Vinci, Makarova/Vesnina, Hsieh/Peng ve Petrova/Srebotnik çiftleri turnuvada mücadele etme hakkı kazandı. Finalde Hsieh/Peng ikilisi Makarova/Vesnina ikilisine üstünlük kurdu ve turnuvayı birinci olarak tamamladılar. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın