Lieberman: “100.000 Suriyeli katledilmiş, dünya halen konuşuyor”

İsrail meclisi Knesset üyesi ve dışişleri eski bakanı Avigdor Lieberman, kendine özgü sert üslubu ile Suriye’deki iç savaşa halen sessiz kalan dünya liderlerini eleştirdi.

Lieberman: “100.000 Suriyeli katledilmiş, dünya halen konuşuyor”

Likud ile Evimiz İsrail Partisi’nin seçim için oluşturduğu koalisyonun liderlerinden olan Lieberman, Obama’nın saldırıyı ertelemesinden sonra basına yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Son aylarda Suriye’de hiç beklenmedik insanlık trajedileri gerçekleşti. Komşumuz Suriye’de 100.000 kişi katledildi ve dünyanın bu konuda tek yaptığı halen konuşmak.” 

Yahudi aleminin yeni yılı Roş Aşana Bayramı sebebi ile partisinin düzenlediği yemekte konuşan İsrail dışişleri eski bakanı, dünyada halen Suriye’deki Beşar Esad iktidarını destekleyenleri de sert bir şekilde eleştirdi.

Lieberman sözlerini şöyle sürdürdü: “Esad’ın tek yaptığı terör ve daha fazla sivilin kanını akıtmak, İran’da bir yandan bu durumdan kendine pay çıkartmak için uğraşırken arka planda nükleer silah yapmak için tüm gücü ile uğraşıyor.

 Suriye iç savaşı, İsrail-Filistin anlaşmazlığı yüzünden çıkmadı, ancak bir şekilde bizi bu savaşın içine çekmek için siyasi oyunlar oynandığının farkındayız.

Ancak İsrail tüm senaryolar için planlarını çoktan yapmıştır, bizi test etmesinler.

Bu gerçeği Şam’da, Brüksel’de, Moskova’da ve Lübnan’da koltuklarında oturan liderler gayet iyi biliyorlar.”

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın