Reyhanlı’da terör acısı

Türkiye hafta sonunda terör acısını bir kez daha yaşadı. Hatay’daki bombalı saldırıda onlarca kişi öldü ve yaralandı. Olay Türkiye’de bir saldırıda en fazla insanın hayatını kaybettiği saldırı oldu

Reyhanlı’da terör acısı

“TÜRKİYE BU OYUNA GELMEYECEK”

  Elim saldırı, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yapacağı ziyaret ve ay sonunda Suriye hükümeti ve muhalefetinin bir araya geleceği uluslararası konferansın öncesinde gerçekleşti. Başbakan saldırının Türkiye’yi Suriye’nin iç savaşına çekmek isteyen provokatörler tarafından yapıldığını dikkat çekerek Türkiye’nin bu oyuna gelmeyeceğini söyledi. 

ULUSLARARASI TEPKİLER

  ABD yazılı açıklamasına saldırıyı “Müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız,” diyerek kınadı. NATO, AB, Avrupa Parlamentosu ve BM de üzüntülerini belirterek Türkiye’ye olan desteklerini yineledi. İran ve Lübnan da saldırıyı kınadı. Suriye hükümeti saldırının sorumluluğunu reddetti. 

TÜRK MUSEVİLERİ TAZİYE GÖNDERDİ

  Yaşanan saldırının ardından Türk Musevi Cemaati de, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler’e birer taziye mektubu gönderdi. Mektupta, “Temsilcileri durumunda bulunduğumuz Türk Musevi Cemaati mensuplarının duygularına tercüman olarak ulusumuzun teessürüne samimiyetle iştirak ediyor, bu saldırıda canlarını yitiren kardeşlerimiz için taziyelerimizi arz ederken, yaralanan yurttaşlarımız için acil şifalar diliyoruz,” ifadeleri yer aldı.

  Fransız Yahudi Cemaatleri’nin çatı kuruluşu CRIF de, Fransız Yahudileri adına Fransa’nın Türk Büyükelçisi’ne bir mesaj gönderdi. CRIF Başkanı Richard Prasquier imzasıyla yayınlanan mesajda yaşanan olay kınandı ve başsağlığı dilendi.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın