Hayat bir keşif yolculuğudur

“70 Pencere Paylaşım Günü” kapsamında ilk defa Türkiye’ye gelen Rebbetzin(1), Lori Palatnik konuşmalarıyla insanların kalbine ulaşabilen, kendini dinleten, konuşmalarında sık sık kullandığı akronimlerle(2), anlattıkları akılda kalan başarılı bir eğitimci, sıradışı bir konuşmacı ve ilham verici bir yazar. Lori Palatnik, Yahudiliğin temel prensiplerinin, her zaman akılda kalacak şekli dediği JAKP akronimini bizlerle paylaştı

Lori Palatnik Amerika, Kanada, Meksika, İngiltere ve İsrail’de verdiği konferansların yanısıra, Amerika’nın saygın üniversitelerinden Yale, Brown ve UPenn’de yaptığı özellikli konuşmalarla farklı kesim ve yaş gruplarına hitap ederek, Yahudiliği kolay anlaşılır ve hayata hemen uyarlanabilecek şekilde aktarıyor. “Lori Almost Live(3) ”, 3 dakikalık videolarla,  erkek kadın ilişkileri, evlilik, evlilikte aşkı canlı tutmak, çocuk yetiştirmek, endişeler, ölüm sonrası, ruhun yolculuğu ve günlük hayattaki birçok konuya, eğlenceli ve dinamik bir şekilde ışık tutuyor; videoları ayda 50.000 kişi tarafından izleniyor.

“Jewish Women’s Renaissance Project(4)”in kurucu direktörü Lori Palatnik, ‘70 Pencere Paylaşım Günü’için İstanbul’a geldiğinde, Ortaköy Etz-Ahayim’in de konuğu oldu. Cuma ve cumartesi günü dualardan sonra yaptığı konuşmalar, her yaştan dinleyicinin ilgisini çekti. Özel hayatından da örnekler veren Palatnik, en etkileyici deneyiminin, böbreğini hiç tanımadığı birine bağışlamak olduğunu söyledi(5)

 

Lori’nin  JAKP akronimi

J- judgement-yargılamak- karşımızdaki kişinin, onunla karşılaşmadan önceki hayatını bilmemize imkân yoktur. Onunla tanıştığımız zaman sanki bir kitabı okumaya, üçüncü bölümden başlarız, önceki bölümlerde ne olduğunu bilmeden bu bölümü de anlayamayız. Bu yüzden kimseyi yargılayamayız,  yargı sadece geçmişi, bugünü ve geleceği görebilen Tanrı’ya aittir.

A-All or nothing- Yahudilik, ya hep ya hiç değildir. “Dini tam ve gerektiği gibi uygulayamıyorsam, hiç uygulamam daha iyi” tarzı bir yaklaşım, Yahudiliğe uymaz. Ne kadarını yapabiliyorsan, sana artı katar. Yapman gereken, hep ileriye gitmek, daha önceden yapmadığını eklemek, küçük adımlarla da olsa, sürekli ilerlemek. Lori örnek olarak, cuma akşamı basket maçına giden iki komşusundan bahsetti. Loriler Şabat masasına oturmaya hazırlanırken komşular basket maçına gitmek üzere arabalarına doğru gidiyorlar; bahçede karşılaşıyorlar. Lori ve haham olan eşi, komşularına Şabat Şalom diyor ve onları Kiduş yapmak üzere masalarına davet ediyor. Komşulardan biri, takım oyuncularının maç öncesi hazırlıklarını ve ısınmalarını izlemek üzere maça gideceğini söyleyerek hemen yola çıkıyor. İkinci komşu ise, “Neden olmasın, Kiduş yapıp yemekten sonra giderim, ısınmaları seyretmesem de olur” diyerek Lori’lere konuk oluyor. Birlikte Kiduş yapıyorlar, yemek yiyorlar, sonra Birkat Amazon okuyorlar ve komşu maça gidiyor. Lori soruyor, sonuca baktığımız zaman, ikisi de Şabat akşamı maça giden komşulardan hangisi yanında bir artı götürüyor?

K-Knowledge- bilgi- Eğer hepsini tatbik edemiyorsanız bile, bilgilenmeye devam edin. Bilgi olmazsa ne yöne gideceğinizi bulamazsınız. Ancak gerekli bilgileriniz olursa, bunları yavaş yavaş hayatınıza geçirme imkânınız olabilir.

P-Pleasure-haz, zevk, keyif- Tanrı, bu dünyayı ve üzerindeki her şeyi bizim keyif almamız için yarattı. Tek yapmamız gereken, bu nimetlerden faydalanırken, bize bunları sağlayanın kim olduğunu devamlı aklımızda tutmak ve her şeyin berahasını söyleyerek içindeki maneviyatı ortaya çıkarmaktır.

Her zaman dindar mıydınız?

Her zaman böyle dindar değildim. Ablam benden önce dine yöneldi. Ağabeyimin eşi Yahudi değil. Fakat evlendikten sonra Yahudiliğe merak sardı ve okuyup öğrendikçe daha çok benimseyerek, dinini değiştirdi. Ağabeyimin dine karşı pek ilgisi yok. Sonradan Yahudi olan eşi, ağabeyimin de dine bağlanmasını sağladı.

20’li yaşlarımın başında sırt çantamla Avrupa’yı gezme niyetiyle yola çıktım, nasıl olduysa kendimi bir anda İsrail’de buldum. İsrail beni çok derinden etkiledi. Eğer hemen o anda oradan ayrılmazsam, bir daha asla İsrail’den ayrılamayacağımı hissettim ve aceleyle ayrıldım. Bir yıl sonra Aish Ha’Tora(6)’nın Jerusalem Fellowship(7) programı çerçevesinde tekrar İsrail’e gelip, altı haftalık bir çalışma, öğrenme programına katıldım. Artık kalmaya hazırdım. Zira o program sırasında, bunların hepsinin Tanrı ile bağlantılı olduğunu hissetmiştim.

Kişi, hayatının amacını nasıl bulabilir?

Hayat bir keşif yolculuğudur. Hayatının amacını bulmak için, başlaman gereken yer, öncelikle, bir Tanrı olduğunu bilmek, Tanrı’nın seni bu zamanda, bu ülkede, bu yeteneklere sahip olarak yarattığının bilinciyle, bu verilenlerle dünyada nasıl bir fark yaratabileceğini keşfetmektir.

Karşımızdaki kişinin dış görünüşünü, davranışını, konuşma tarzını aşıp, onun içindeki Tanrısallığı nasıl ‘görebiliriz’?

Kişi, bir vücut değil, bir ruh’tur. Her insanın özel yeteneği, kabiliyeti vardır, onun özündeki iyiliğe odaklanmaya çalışmalıyız. İnsanlar türlü zorluklarla karşılaşır, hata yapar. Seçimimiz, karşımızdakinde var olan iyiliği görmek olmalıdır, yanlış yaptıklarını değil. Etrafımızdakilerin iyi taraflarını ortaya çıkardıkça, onlar da kendilerinin bu yönlerine yoğunlaşıp, olduklarından daha iyi kişiler haline gelirler.

Birisi gelip size;  “ Şu an yaşadığım hayattan, olduğum kişi olmaktan mutluyum, hiç bir arayışta değilim”  dese, ne düşünürsünüz?

Hayat, harekettir, potansiyelinizde ya yukarı çıkarsınız, ya da aşağı inersiniz. Daha iyi veya daha az iyi olursunuz, ama aynı kalmazsınız. Aynı kalmak demek, aslında geri gitmektir. Hiç hoşuma gitmeyen ve kimsenin de kullanmaması gereken kelime bence ‘comfortable-rahat olmak’. Rahat olmak; denemekten, büyümekten, ilerlemekten vazgeçmek anlamına gelir. Dünya; bir şeylerin üstesinden gelme, başarma, devamlı olarak gelişme dünyasıdır.

Çalışmanın amacı sonunda tatile çıkmak sanılır, hâlbuki tatilin amacı, daha iyi ve verimli bir şekilde çalışabilmek için enerji depolamaktır. Amaç, tatil değil, çalışmaktır.

Eğer bildiklerimizi eyleme geçirmeyeceksek, öğrenmenin ne faydası var?

Bilgi, güç demektir. Bildiklerini eyleme dönüştürebilirsen, dünyayı değiştirebilirsin. Gerekli bilgiye sahip değilsen, seçim yapamazsın. Eğer bilgiye sahip değilsen rüzgârda sürüklenen bir yaprak gibi, dünyanın seni sürüklemesini izlersin. Öğrenir öğrenmez eyleme geçiremeyebilirsin, ama mutlaka bilgiye sahip olmalısın.

1- Rebbetzin- Yidiş lisanında hahamın eşi anlamına gelen sözcük. http://en.wikipedia.org/wiki/Rebbetzin

Yidiş- Aşkenaz Yahudileri tarafından konuşulan Alman kökenli dil. http://en.wikipedia.org/wiki/Yiddish_language

2- Akronim- Kelime veya  bir cümledeki kelime gruplarının ilk harf veya harflerinden oluşan kısaltmalar.(CEO- Benelux..vb)- http://en.wikipedia.org/wiki/Acronym

3- “Lori Almost Live”- videoları için-http://www.aish.com/sp/lal/

4- JWRP-Jewish Women’s Renaissance Project- Yahudi Kadınların Yeniden Doğuş Projesi”- Kadınların dünyayı değiştirme gücüne inanan ve dünyanın her yerinden Yahudi kadınların, içlerindeki Yahudi mirasına olan tutkularını ve bağlılıklarını canlandırma ve bu şekilde topluma pozitif değerler katmalarını amaçlayan proje. http://www.jwrp.org/

5- Lori’nin böbrek bağışı deneyimini anlattığı yazısı -A Kidney to Give-Why I donated my kidney to someone I didn’t know. http://www.aish.com/sp/so/48937647.htm

    Böbrek bağışı deneyimini anlattığı videolar için- http://www.youtube.com/watch?v=qExPnZsIzPc

6-Aish Ha’Torah- İbranice 'Tora’nın Ateşi’ anlamına gelen, politikayla ilgisi olmayan uluslararası kuruluş. Amacı, geçmişi ne olursa olsun, bütün Yahudilere kendi  köklerinin ve zenginliklerinin farkına varma ve bu yönde eğitim alma fırsatı vermek.

http://en.wikipedia.org/wiki/Aish_HaTorah

7- Jerusalem Fellowship- Aish Ha’Torah’nın bir yan çalışması olan program, macera ve eğlence ve gezilerle, katılımcılara köklerini tanıtırken, aynı zamanda eğitmeyi amaçlıyor. http://www.goisrael.org/newsite/newfellows.htm

*Lori Palatnik kitapları için:

- Friday Night and Beyond: The Shabbat Experience Step-by-Step-

http://www.amazon.com/Friday-Night-Beyond-Step-Step/dp/0765760673

- Gossip: Ten Pathways to Eliminate It from Your Life and Transform Your Soul-

http://www.amazon.com/Gossip-Pathways-Eliminate-Your-Transform/dp/0757300553

-Remember My Soul- What to do in Memory of a loved one-

http://www.amazon.com/Remember-My-Soul-Reflection-Inspiration/dp/1602040141

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın