Tanrı bizi sınar mı?

Ta… bizi sınar mı? Doğru bir yazıya soru ile başlanmaz ama benim bu haftaki konum tam da bu sorunun cevabıyla ilgili. Hayatınızı gözden geçirdiğimizde zaman zaman imtihana tabi tutuluyormuşuz gibi geliyor mu size arada bir de olsa? Bana geliyor. O; bizi, özellikle sevdiği kullarını, önce mutlu edip sonra da arada bir deniyor; hala ona bağlı mıyız, hala ona şükrediyor muyuz, yaşadıklarımızdan dolayı ona inanmaktan vazgeçiyor muyuz geçmiyor muyuz diye…

Ta… bizi sınar mı?

Doğru bir yazıya soru ile başlanmaz ama benim bu haftaki konum tam da bu sorunun cevabıyla ilgili.

Hayatınızı gözden geçirdiğimizde zaman zaman imtihana tabi tutuluyormuşuz gibi geliyor mu size arada bir de olsa?

Bana geliyor. O; bizi, özellikle sevdiği kullarını, önce mutlu edip sonra da arada bir deniyor; hala ona bağlı mıyız, hala ona şükrediyor muyuz, yaşadıklarımızdan dolayı ona inanmaktan vazgeçiyor muyuz geçmiyor muyuz diye…

Bu aralar böyle bir süreçten geçiyorum.

Sınav sorularım çok zor olmasa da sınava gireceğimi hiç düşünmediğim zamanlarda sınav oluyorum.

Sağlığımla sınıyor beni, sabırlı davranıp davranmadığıma dengemi bozup bozmadığıma bakıyor, ona yakınlığımda bir fark olup olmadığımı kontrol ediyor, bu zor günlerin arkasına benim için yeni ve şahane sürprizler hazırlıyor.

Hep böyle olur.

Her şey yolunda giderken bir sağlık sorunuyla, bir kayıpla, bir ters gidişatla alt üst olur hayat…

Çıkış da O’ndandır, iniş de…

Çıkışın büyüsünde de inişin sıkıntısında da sana çok şükür bana bunu layık gördün ya da ,sana çok şükür beni beterinden korudun, gibi bir ses bekler bizden T….

Bu sesi çıkarıyorsak, güzelliklerin ayak seslerini duymaya başlarız kulağımızda, yok; bir ses vermezsek ona, unutursak onunla konuşmayı o da uzağımıza düşer ve her şey sanki daha da kötüye gider bir anda.

Çocukken; doğmamış, doğrulmamış, kadın ya da erkek olmayan bu büyük varlığın ben iyi bir şey yaptığım zaman gülümsediğini düşünürdüm ona bir yüz çizmeden.

Bugünlerde arka arkaya yaşadığım neyse ki çok şükür tedavisi olan sağlık sorunlarında her an ona bir şeyler söylerken buluyorum kendimi…

Ona inandığımı, güvendiğimi, sığındığımı, bu zorlukların ardından bana hep güzel anlar, kocaman mutluluklar yaşatacağını bildiğimi, bana büyük dertler vermediğini, beni sınamak adına dermanlı dert verdiği için onu çok sevdiğimi tekrarlıyorum.

Sen olmasan ne yapar insan?” diye soruyorum ona.

“Sen olmasan, kime sığınır, kimden yardım diler, kimin gücünden medet umar insan?”

Bütün mucizeler senin eserin ve sen bizim için her zaman en doğrusunu bilensin.”

İşte böyle sevgili okurlar…

Bir operasyon geçireceğim. Hayatın iniş dönemlerinden birini daha geride bırakacağım ve bu sınavı da sınavı iyi bir notla geçeceğim.

Sınıf geçme hediyesi olarak yaşayacaklarımı ve hayatın tüm güzelliklerini sizinle bu köşede paylaşmaya devam edeceğim.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın