Yalnızsanız veya sağlığınızla ilgili yardıma ihtiyaç duyuyorsanız ‘Kapınıza Sağlık’ ekibi hemen yanı başınızda

Cemaatimiz bir süredir üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü yeni bir oluşumu bizlerle tanıştırmak üzere yola çıktı. Konuyla ilgili ekip gazetemizi ziyaret ederek sorularımızı cevaplandırdı ve herkesin merak ettiği konulara açıklık getirdi

 Yalnızsanız veya sağlığınızla ilgili yardıma ihtiyaç duyuyorsanız ‘Kapınıza Sağlık’ ekibi hemen yanı başınızda

 Cemaatimiz yeni bir oluşumu bizlerle tanıştırıyor. Konu hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

‘Kapınıza Sağlık’ oluşumu 65 yaş üstü cemaat üyelerine verilecek bir hizmettir. Kendini yalnız hisseden kişilere sosyal anlamda ve sağlık konularında destek vermek için oluşturulan bir birimdir.

 Böyle bir gereklilik neden doğdu?

Bilindiği gibi cemaatimiz gittikçe yaşlanan ve maddi olanakları azalan bir toplum. Elbette ki Barınyurt ve İhtiyarlara Yardım Derneği gibi kurumlarımız ihtiyaçlı olan veya kimsesiz olan yaşlılarımıza kapılarını açarak gerekli hizmetleri vermekteler. Ancak çoğu yaşlımız prens veya prensesler gibi bakılacaklarını bilmelerine rağmen evinde kral veya kraliçe olmayı arzu ediyor. Tabii ki bu çok da kolay bir şey değil.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yaptığımız araştırmalarda cemaat olarak bir ayağımızın eksik olduğu ortaya çıktı. O da “evde bakım” ayağı. Yalnız yaşayan ve desteğe ihtiyacı olan çok fazla insanımızın var olduğunu gördük. Böylece bu projeyi hayata geçirmemiz ve eksik ayağı tamamlamamız gerektiğine karar verdik.

 Proje ne kadar sürede büyüdü, gelişti ve hayata geçirildi?

Aşağı yukarı 4-5 aydır üzerinde çalışılıyor. Çeşitli fikirler alınıyor. Bu işi bilen insanlarla ciddi çalışmalar yaptık. Halen de devam ediyoruz. Aramızda uzun süre geriatri ile uğraşan, bakımevi yöneticiliği yapan, sağlık sektöründe bilfiil çalışan arkadaşlarımız var. Onların da yönlendirmeleri ile yaptıkları araştırmalardan da yararlanarak projemizi oluşturduk ve start verdik.

 Bu hizmetten kimler yararlanacak? Kriterler nelerdir?

Kriterimiz yalnızlık. Hem de dışarıdan görünen yalnızlık değil, kendini yalnız hisseden 65 yaş üzeri herkes bu hizmetten faydalanacak. Yaşlıların tıbben bir problemleri olduğunda, evlerinde hayatlarını sürdürmelerinin iyileşme sürecine yararı olduğu da bilinen bir gerçek. Bakımevlerinin ve hastanelerin her zaman en iyi çözüm olmadığını da biliyoruz. İşte bu nedenlerden ötürü ‘Kapınıza Sağlık’ oluşumunu başlattık. Amacımız bu boşluğu doldurmak.

 Sağlık desteğini biraz açabilir misiniz?

Yaşlılarımızın bilindiği gibi birçok kronik rahatsızlıkları vardır. Bu durumlarda işin içine sağlık desteği giriyor. Kişi sağlık durumuyla bağlantılı olarak derecelendirildikten sonra da gerekli desteği ihtiyaç duyduğu müddetçe alacak. Bunun yanı sıra kişinin yemek desteğine, kendi öz bakımına veya evinin temizliği ile ilgili bakıma ihtiyacı olabilir. Profesyonel kişiler tarafından bir durum tespiti yapıldıktan sonra gereken destek verilecek.  Bu arada  gerekirse üyelerimizin yanına bir alarm cihazı verilecek. Yardım istemek için telefona ulaşamayacakları durumlar olduğu anda düğmeye basacak. Sinyal güvenlik şirketine ulaşacak ve onlar da hemen bizi arayacaklar. Böylece geç kalınmadan ihtiyaçlı üyemize sağlık hizmeti ulaştırılmış olacak.

Fakat bir yanlış anlaşma olamaması açısından şunu da açıklamakta fayda görüyoruz. Bu verdiğimiz desteklerden 24 saat hizmet veren bir hastane olduğumuz veya Acil Servis olduğumuz düşünülmemeli.  Biz saat 9.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet vereceğiz yani bu saatler arası aranarak hizmet talebinde bulunulabilecek.  Bize üye olan ve özel sağlık sigortası olmayan herkes bir ambulans ve sağlık hizmeti üyeliği olan Med-Line’a da dolayısıyla üye olmuş olacak.

 Med-Line üyeliğinden yalnızca 65 yaş üstü insanlar mı yararlanabilecek?

Med-Line üyeliği cemaatimiz üyelerinin hepsinin yaralanabileceği bir üyeliktir. Özellikle herhangi bir özel sigortası olmayanlar için senelik ödeyecekleri oldukça cüzi bir bedel karşılığında kullanabilecekleri bir 7/24 bir ambulans servisidir.  32 maddelik bir acil durumu kapsar. Hastaneye kaldırılma durumları dışında rahatsızlığın aciliyetine göre evde müdahaleyi de içeriyor. Bunun yanı sıra tele sağlık hizmeti de veriyor. Telefonla arayarak rahatsızlığınızı bildiriyorsunuz, ilgili hekimle görüşerek yönlendiriliyorsunuz. 

 Peki, sosyal destek denince ‘Kapınıza Sağlık’ ekibinin görevleri nelerdir?

Sosyal desteği de gönüllüler ekibi yapacak. Kitap okumak, filme gitmek, geziler, etkinliklere katılmak gibi faaliyetlerin yanı sıra evinden çıkamayanlar ziyaret edilecek, dış dünyadan kopmamaları için sohbet edilecek, beraber vakit geçirilecek. Aynı zamanda yaşam kalitesi gözlemlenecek, ihtiyaçları saptanacak ve gerekli her hizmet ayağına getirilecek.

 ‘Kapınıza Sağlık’ hizmetinden yararlanmak isteyenler size nasıl ulaşacaklar?

9.00 ile 17.00 saatleri arasında bize telefon ile ulaşabilecekler. Telefonun başında konu üzerine eğitim almış bir kişi bulunuyor. Gerekli ayrıntıları alıyor. Biz kendileriyle temasa geçiyoruz. Bir form doldurtuyoruz, gerekli araştırmaları yapıyoruz, belirlediğimiz kriterlere uygunluğu saptandığı anda kendisini üyemiz yapıyoruz. Bu telefonu elbette kişinin bir yakını veya uzakta yaşayan çocukları da yapabilir. Önemli olan gerçekten bu hizmete ihtiyaç duyanların bize ulaşması.

 ‘Kapınıza Sağlık’ ekibi kimlerden oluşuyor?

Her biri bizim şartlarımızla ve gözetimimizde çalışacak olan; doktor, hemşire ve hastabakıcılardan oluşan profesyonel ve deneyimli sağlık ekibimizin yanı sıra şu sıra eğitim alan bir de gönüllü takımımız var. Buradan şunun çağrısını da yapabiliriz. Bizimle canı gönülden çalışmak isteyen, ekibimizin bir parçası olmayı arzu eden, üyelerimizin evlerine en az haftada iki kere ziyarete gidebilecek herkese de kapımız açıktır. 

Ayrıca tabii ki bu projenin fikir babalarından oluşan yedi kişilik bir beyin takımımız var.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın