KUZEY KORE İLE ABD’NİN ARASI AÇILDI

Kuzey Kore, tarihi düşmanı ABD’yi yeniden hedef aldı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore’nin aralık ayında yaptığı füze denemesini kınamıştı. Bu kınamadan sonra Pyongyang yönetimi, yeni nükleer test planlarının olduğunu ve hedeflerinin de “yeminli düşmanı” ABD olduğunu duyurdu.

KUZEY KORE İLE ABD’NİN ARASI AÇILDI

Kuzey Kore, yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin son uydu fırlatma olayı kınamasını eleştirdi. Yapılan eleştiride “Altılı görüşmeler ve 19 Eylül ortak bildirisi artık geçerli değil.” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, Kore Yarımadası dâhil olmak üzere bölgede barış ve güvenliğin sağlanması ile ilgili görüşmeler yer alıyordu. Ancak, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması için gelecekte diyalog olmama ihtimalinden söz edildi.

Güvenlik Konseyi’nde alınan kararla, Pyongyang’a karşı daha önce uygulamaya konulan ambargo listesi genişletildi ve füzelerin üretildiği merkez ile uydu kontrol merkezinin yetkilileri ve finansal destek sağlayan kurumların yöneticilerinin mal varlıklarının dondurulmasına karar verildi.

Haftanın Sayıları 

6.000.000.000$ Amerikalıların havayollarına 2012 yılında bilet bedelleri hariç ödedikleri tahmini ücret.

349 2012 yılında intihar eden ABD asker sayısı.

 

 

Fransa’dan Mali’ye destek

Mali’nin başkenti Bamako’da meydana gelen El Kaide yanlısı isyanlara karşı Fransa Başbakanı Hollande, askerleri havadan ve karadan bölgeye yönlendirdi. Afrika’dan da bölgesel bir gücün yardım için harekete geçtiği bildirildi.

 

Suriye’de üniversiteye saldırı

Suriye’nin kuzeyinde yer alan Aleppo Üniversitesi’nde bir saldırı meydana geldi. Saldırıda 87 kişi hayatını kaybetti. İsyancılarla Esad hükümeti birbirlerini karşılıklı kınadılar.

 

ABD’den Sandy yardımı

Beyaz Saray, Sandy kasırgası sonrası mağdur durumda kalan Amerikan vatandaşlarına 51 milyar dolarlık yardım paketini onayladı. Ancak Cumhuriyetçilerin çoğu gereksiz harcamalar içermesi dolayısıyla bu pakete karşı oy kullandılar.

 

Çekoslavakya’da seçim sürprizi

Çekoslavakya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu muhafazakâr Dışişleri Bakanı Karel Schwarzenberg’in aldığı oylarla sürprizle sonuçlandı. İlk turda ikinci olan Karel, eski başbakan Milos Zeman’a karşı yarışacak.

 

 

İNEN

Slovenya’da Başbakan Janez Jansa 200.000 Euro’luk yolsuzluk davasıyla suçlandı.

ÇIKAN

ABD’de sivil halkın silah kullanımı 2008 yılından günümüze 55 milyondan 310 milyona çıktı.

 

 

Haftanın Sözü

Michelle Obama: Ülkemize hizmet eden hiç kimse evine döndükten sonra iş bulmak için savaşmak zorunda kalmaz.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın