Sevgimiz de nefretimiz kadar büyük olur

Wesley Sneijder 21 Ocak itibariyle Galatasaray’a transfer oldu. Geçtiğimiz hafta boyunca gergin bekleyiş, Galatasaray taraftarının bünyesini bozdu. Her transferde olduğu gibi ‘Sneijder’in eşi  ne diyecek? Çocukların okulları belli oldu mu? Alacaklarını bırakmak istemiyor, hava alanına geldi mi?’ haberlerinden sonra Galatasaray taraftarlarının yoğun ilgisi ile Türkiye’ye ayak bastı.

Atatürk Havalimanı’ndaki karşılama töreninde ,taraftarın tutkusunu ve fanatizmini daha iyi görmüş olduk.Sneijder nasıl bir ülkeye geldiğini daha rahat anlamış oldu.Unutmayalım ki bugün hava alanına gelen her taraftar Wesley Sneijder’in ilk yanlış hareketinde futbolcuyu en ağır şekilde eleştirmeyi kendilerine verilmiş doğal bir hak olarak görecekler.Burada ki sevgileri ne kadar yoğun ne kadar tutkuluysa ,Sneijder’ı eleştirirken de bir o kadar fanatik ve gözü dönmüş şekilde olacaktır.

Nereden mi biliyorum? Hafızaları tazeleyelim mi ?

Galatasaray taraftarı haftalarca Zvjezdan Misimovic ‘i bekledi  bu transfer için 8,5 milyon Euro ödedi. Sakatlığı formsuzluğu derken  10 maç sonunda 4,5 milyon Euro bonservis bedeli karşılığında  gönderildi.

Orta saha için yepyeni bir transfer yapılması gerekiyordu. Galatasaray  Brezilya Milli Takım oyuncusu Elano ile anlaştı; toplam bonservis bedeli 7 milyon Euro oldu. Kötü geçen sezonun ardından 2,9 milyon Euro karşılığında Brezilya’ya geri döndü.

Galatasaray yine orta saha için yaratıcı bir oyuncu peşindeydi; hedef bu sefer Bundesliga’da harikalar yaratan Lincoln’dü. 5 milyon Euro karşılığında Galatasaray’a gelen futbolcu 2,1 milyon Euro karşılığında ülkesine dönmüştü.

Bu arada Misimovic’in Hagi ile, Elano -Rijkard ile ve Lincoln’un  Bülent Kormaz ile kavga ettiğini unutmayalım.Bunun yanında elimizde kalan Baros’un veya Beşiktaş’ın Quaresma ile yaşadıkları halen hafızalarda tazedir.

Kuşkusuz bu yaşadıklarımız kötü örnekler. Özellikle Sneijder sahaya çıkmadan bunları yazmak istedim. Taraftar olarak artık bu transferleri daha soğukkanlı karşılamamız ve bu sevginin futbolcunun üzerinde bir baskı yarattığın unutmamamız gerekiyor. Ayrıca futbolcu ne kadar yetenekli olursa olsun sahadaki performansını birçok şey etkileyecektir...

Bugün TV başında gördüğümüz  ilgi,alaka ve tutku en başta futbolcu için güzel gelir hayatında böyle bir şey görmemiştir ,fakat daha sonra bu tutku ilgi  sizi de, kariyerinizi de bitirebilir. Bu topraklar kariyerinin doruğunda büyük beklenti ve umutla gelen fakat umduklarını bulamayan değerini kaybeden futbolcularla doludur.

Bu topraklar başkadır insanı vezirde yapar rezilde. Sevgimiz de aşırıdır, öfkemizde. Futbolcunun kariyeri ne kadar başarılı olursa olsun, ne kadar yetenekli olursa olsun Türkiye’de başarılı olmak zordur. Bu yüzden Wesley Sneijder’e önce başarılar sonrada bol şans diliyorum. Çünkü burada başarılı olabilmek için sadece iyi futbolcu olmak yeterli olmuyor...

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın