Katalonya’da bağımsızlık hazırlıkları başladı

İspanya’nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde iktidarda olan Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CIU) ile hükümete dışarıdan destek veren Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC), Katalan Parlamentosu’nda kabul edilmek üzere bir ‘egemenlik deklarasyonu’ hazırlığına başladı. Geçen yıl 25 Kasım’da yapılan erken seçimlerin ardından aralık ayının sonunda kurulan Katalonya özerk yönetimindeki azınlık hükümeti, 2014 yılında yapılması istenen bağımsızlık yanlısı referandum için hazırlıklara başladı. Azınlık hükümeti kuran CIU, bağımsızlık yanlısı referandum yapılması şartıyla dışarıdan destek aldığı ERC ile çalışmalarını hızlandırdı. CIU ve ERC temsilcilerinin yaptığı toplantıda, ‘egemenlik deklarasyonu’ adı altında bir metnin hazırlanması ve bunun 23 Ocak’ta ilk genel oturumunu yapacak Katalonya özerk yönetimi parlamentosunda kabul edilmesine karar verildiği bildirildi.

Katalonya’da bağımsızlık hazırlıkları başladı

 

HAFTANIN SAYILARI

18.000.000.000 $ Obama Hükümeti’nin geçen yıl göçmen kanunlarını uygulatmak için ajanslara yaptığı harcama miktarı.

 

4 Lionel Messi dördüncü kez ‘en iyi futbolcu’ ödülünü aldı.

 

Hindistan-Pakistan hattında keşmir gerginliği

Hindistan, Pakistanlı askerlerin Keşmir’deki kontrol noktasını geçip iki Hintli askeri infaz ettiğini iddia etti. Pakistan bu iddiaları reddederek bölgenin 1947 yılından beri önemli bir tartışma konusu olduğunu dile getirdi.

Venezuela’da iktidar karmaşası

Venezuela Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, Hugo Chavez’in bir dönem daha başkanlık yapamayacağını ve çok hasta olduğunu açıkladı. Muhalefet partisi, geçici olarak Maduro’ya başkanlık görevinin verilmesi için anayasada değişiklik yapılması gerektiğini savundu.

Orta Afrika’da iç savaş başladı

Güney Afrika Cumhuriyeti, Orta Afrika’da isyancılara karşı Francois Bozize rejimine yardım amacıyla askerlerini harekete geçirdi. Gabon’da Bozize Hükümeti ile bir araya gelen isyancıların sözcüsü, Bozize’nin istifa etmesini istedi.

Beyaz Saray silah satışına sınırlama getirdi

Geçen ay Connecticut’ta meydana gelen okul saldırısı sonrası Beyaz Saray silah satışını kısıtlamaya karar verdi. Başkan Yardımcısı Joe Biden bu konuda federal yasaları koordine etmekle görevlendirildi.

İNEN

 

Burma Devleti’nde askeri yönetimden demokrasiye, merkeziyetçilikten pazar ekonomisine geçiş yaşandı.

 ÇIKAN

ABD’de geçen yıl 1987 yılından beri ilk defa petrol ithalatında günde 6 milyon varillik en büyük düşüş yaşandı.

 

Lenovo dünyanın en büyük bilgisayar şirketi oldu.

 

 

Haftanın Politikacısı

ABD Başkanı Obama, yeni Savunma Bakanı olarak Vietnam Savaşı’nda kardeşinin hayatını kurtaran çavuş diye anılan Chuck Hagel’ı göreve atayacağını bildirdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın