Haftanın İzi: Depardieu artık Rus vatandaşı

Fransa Hükümeti’ni, zenginlerden daha fazla vergi alınmasını öngören yasa tasarısı nedeniyle eleştiren ünlü oyuncu Gerard Depardieu resmen Rus vatandaşı oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile akşam yemeğinde buluşan Depardieu, Putin’e sarılarak samimi pozlar verdi. Bu durum Fransa’da sert tepkilere neden oldu.

Haftanın İzi: Depardieu artık Rus vatandaşı

Almanya’dan Yunanistan’a umut yağdı

Yunanistan Cumhurbaşkanı ile bir araya gelen Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, borç krizinden dolayı reform sürecinde olan Yunanistan’a sabır ve dayanma çağrısında bulundu. Gauck, Yunanistan’ın AB’nin vazgeçilmez parçası olduğunu dile getirdi.

Çin’de nükleer atak

Çin’de dünyanın ilk dördüncü nesil santralinin inşaasına başlandı. 2017 yılında faaliyete geçeceği açıklanan santralin, Japonyadaki Fukuşima santralinde meydana gelen sızıntıdan ders alınarak çevreye güvenli ve zararsız şekilde tasarlandırıldığı bildirildi.

Kuzey Kore’den yeni yıl mesajı

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, verdiği yeni yıl mesajında Güney Kore ile daha yakın ilişkilerde olmak istediğini açıkladı. Güney Kore Başkanı Park Geun-hy da aynı temennilerde bulunarak Kuzey ile diyalogun başlaması gerektiğini savundu.

İNEN

 

İngiltere’deki koalisyon ortakları gelecek seçimlere ayrı fikirlerle yol alıyor.

ÇIKAN

 

Hindistan’da, Gujarat Bakanı Narendra Modi, başbakana karşı güçlü bir aday oldu.

 

 

OBAMA ADAYLARINI HALKA SUNDU

ABD Başkanı Barack Obama, Savunma Bakanı olarak eski Cumhuriyetçi senatör Chuck Hagel’i, CIA Başkanı olarak da Beyaz Saray Terörle Mücadele ve İç Güvenlik Danışmanı John Brennan’ı resmen aday gösterdiğini açıkladı.

Obama, Beyaz Saray’daki basın toplantısına, Hagel ve Brennan’ın yanı sıra Savunma Bakanı Leon Panetta ve CIA Başkanlığı görevini vekâleten yürüten Michael Morell’i de çağırdı. Konuşmasında Hagel’a ‘ordumuzun ihtiyaç duyduğu bir asker’ olarak hitap eden Obama, Hagel’in Vietnam’da savaşan ilk savunma bakanı olacağını söyledi.

Obama, CIA başkanlığına resmen aday gösterdiği Brennan’ın da ülkenin en yetenekli ve saygı duyulan istihbarat liderlerinden biri olduğunu dile getirdi.

 

Haftanın Şoku

İtalya Başbakanı, Mario Monti, Silvio Berlusconi’nin PDL Partisi’nin hükümetten desteği çekeceğini açıklaması üzerine istifa edeceğini açıkladı.

İtalya’nın yeni hükümetinin başarısı aşırı solu kontrol edebilmesine bağlı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın