Hayatım Dans: LİLİ BAROKAS

22 Kasım Perşembe gecesi Ulus Amram Oditoryumu uzun yıllar toplumumuzda bale hocası olarak hizmet veren Lili Barokas’ı onurlandırmak üzere düzenlenen etkinliğe ev sahipliği yaptı. Mesleğinin yanı sıra sosyal projeleri desteklemeyi görev edinen Barokas, aynı zamanda ‘Çocuklar için Ballet’ adlı ilk Türkçe bale kitabının yazarı

Hayatım Dans: LİLİ BAROKAS

22 Kasım Perşembe gecesi Amram Oditoryumu’nda Hahambaşılık nezdinde toplumumuzda uzun yıllar bale öğretmeni olarak görev yapmış, sayısız öğrenciler yetiştirmiş Lili Barokas için bir gece hazırlandı. Katılımcılar arasında Hahambaşı Rav İsak Haleva ve eşi Recina Haleva, Cemaat Onursal Başkanı Bensiyon Pinto ve işe Eti Pinto, Cemaat Başkanı Sami Herman, Başkan Yardımcısı İshak İbrahimzadeh, geçmiş dönem Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, UÖML Vakfı Başkanı Şapat Aviyente’nin yanısıra, Lili Barokas’ın çok sayıda eski öğrencisi ve sevenleri vardı.

Geceyi  hazırlayan ve sunuculuğunu üstlenen en uzun soluklu öğrencilerinden Beko Levi idi.

Kısa filmler, videolar ve barkovizyon sunumlarıyla renklenen gecede kimileri ekranda kendilerini görmekten, kimileri eski dostları hatırlamaktan oldukça heyecanlandı.

Beko Levi ‘Bu gece Lili Barokas’ın çok renkli, çok sesli hayatının yollarında gezinmek için bir araya geldik’ dedikten sonra sanatçıyı sahneye davet etti.

“Hayatım Dans” olarak adlandırılan etkinlik, L. Barokas’ın çocukluğundan bugünlere uzanan kısa bir yolculukla başladı.

DÜNDEN BUGÜNE LİLİ BAROKAS

Lili Barokas İstanbul’da Rus bir anne ve Bulgar bir babadan dünyaya geldi. Dans ve müzik küçük yaşlarından itibaren hayatının bir parçası oldu. İtalyan Okulu’nda okurken, dans yeteneği öğretmenlerinin dikkatini çekti. O zamandan beri dansı hayatının ekseni haline getirmek istedi.

Lili Barokas ilk bale derslerine dönemin tanınmış dans hocası Krasa Arzumanof ile başladı. 12-13 yaşlarında Eminönü Halk Evi’nde Türkiye çapında yapılan bale yarışmasında yaşıtları arasında birinciliği kazandı. Liseyi bitirdikten sonra Londra’daki ‘Royal Academy’nin İstanbul’daki sınavı sonrası ‘teaching member’ sertifikası aldı. Kendini geliştirmeye devam etti. Mimar Sinan’da açılan konservatuarda kayıtlı öğrenci olmamasına rağmen, derslere katıldı. Ve öğrencilerine ‘Royal Academy’nin programını uygulamaya başladı. Üç sene evvel aramızdan ayrılan eşi Dr. Ruben Barokas’la evlendi. Otuz yıl kadar Şişli Terakki Lisesi’nde ve değişik okullarda bale öğretmenliği yaptı. Birçok resital hazırladı. Böbrek Vakfı yararına dönemin ünlü mekanlarından Yunus Emre Kültür Merkezi’nde Swissotel Viyana Opera ve Balosu için birer gösteri hazırladı.

YA ŞİMDİ...

Hayata Lili Barokas’ın verdiği disiplin ve özgüvenle başlama şansına sahip bu küçük kız çocukları bugün ev kadını, psikolog, tiyatro sanatçısı, yönetici, mühendis, gayrimenkul danışmanı, profesör ve gazeteci oldular. Aralarından Vivyan Gülcan, Nana Tarablus, Sara Razon Taragano, Rozet Hananel, Meri İstroti, Sara Hakim Baruh, halen kendi açtığı bale okulunda çalışan Filiz Coşkuner ile Tilda Levi kâh Lili Barokas’ın yanında oturarak, kâh kürsüden hem şahsı hem de bale yaşantılarıyla ilgili anılarını dile getirdiler.

Cemaat Başkanı Sami Herman, Lili Barokas’a hitaben yaptığı konuşmada, “...Sanatsever kimliğinin yanısıra, sosyal projelere yardım eden hayırsever kişiliği ile de bizde iz bırakacak (...)” derken, Hahambaşı Rav Haleva ise,  “(...) Sözkonusu yıllardır tanıdığım Lili Barokas ise kayıtsız kalmam mümkün değil. Dans, müzik, sanat hepsi tamam. Ancak o benim için bir hanımefendidir. Bu gece salon o kadar doluysa seveni çok olduğundandır. Ömrün çok olsun Lili” dedi.

Eğitime verdiği önemin bilinciyle cemaat yönetimi aynı gece, ‘UÖML’de 10 öğrenci destek bursu’ belgesini teşekkür amacıyla Lili Barokas’a takdim etti.

***

Beko Levi geceyi projeden gerçeğe dönüştürürken birçok kişi ile yüzyüze veya telefonda konuştu.

Her daim gülümseyen gözleriyle, çevresindekilere daima yapıcı davranan hocamız onlarca çocuğa sahip olduğu için çok şanslı.

Lili Barokas, haftada iki tenis oynuyor. Her gün piyano çalıyor, yarım saat dans ediyor. Sinemaya gitmeyi çok seviyor. Öğrencileri onu ziyaret etmeyi sürdürüyor.

Anı belleğimizi anlamlı ve renkli kıldığı için; ışıklı, özgür bir ruhu olduğu için; yolu bir şekilde Lili Barokas’la kesişen herkes adına kendisine teşekkür ediyoruz.

* Bu metin, Beko Levi’nin hazırladığı sunudan derlenmiştir. Kendisine teşekkür ederim.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın