Torunuma son mektup

Babaanne olma mutluluğuna ilk kez eriştiğim 30 Kasım 2009 tarihinden bir ay sonra ‘’Torunuma Mektuplar’’ adlı yazı dizimi yazmaya başladım. Sevgili torunum Guy David’i sembolik kahraman ve muhatap olarak kullandığım bu mektuplarımda kullandığım tema; aslında tüm insanların evlatlarına vermesi gereken, insani ve beşeri iyi davranışlarını içeren fikirleri işlemekti. Her şeyde olduğu gibi artık, bu serüvende de, yolun sonuna geldik. Bu üç yıllık süreç boyunca, mektuplarımı sabırsızlık ve beğeniyle takip eden tüm sevgili okuyucularımı sevgiyle selamlıyorum. Yakın bir gelecekte bu mektuplarımı kitaplaştırıp okuyucularıma ulaştırmayı gönülden diliyorum

Torunuma son mektup

Çok sevgili torunlarım, merhaba… Bu sizlere yazdığım son mektup. Onun için beni dikkatle dinleyin. Sevgili minik adaşım Sary,  3 Kasım günü  birinci yaşını doldurdun. O duru aydınlık çehren, güleç yüzün ve melek soyunla daha nice nice sağlıklı ve mutlu yılların olsun. Sevgili Guy David, sen de 30 Kasım’da 3. yaşını dolduruyorsun. Ömrün sağlıklı, şanslı, mutlu ve bereketli olsun.

 Sevgili çocuklarım bu son söyleşimizde, sizlere daha önce de sıklıkla dilediğim arzularımı yineliyorum. Yaşamlarınızda seçtiğiniz yollarda, iyi, merhametli, güvenilir, sıcacık ve mütevazı insanlar olun. Eğer bunlara sahipseniz, hayatı hem kendinize, hem de etrafınıza daha yaşanılır kılarsınız. Önce ailenizi, giderek de etrafınızdaki kişileri iyilik ve bilgelikle kuşatın. Etrafınıza saygı ve sevgi dolu niyetlerle yaklaşın. Şelomo Ameleh’in Özdeyişlerinin birinde (8:10-11) 

GÜMÜŞ  YERİNE TERBİYEYİ,

SAF ALTIN YERİNE BİLGİYİ EDİNİN

ÇÜNKÜ BİLGELİK MÜCEVHERLERDEN DEĞERLİDİR.

DİLEDİĞİNİZ HİÇ BİRŞEY ONUNLA KIYASLANAMAZ.  diye yazar. Ne kadar doğru ve tartışmasız bir düşünce tarzı.

İşte benim sevgili yavrularım, sizler için dilediğim en önemli şey bilge insanlar olmanız. Hayata karşı  öfke ile kızgınlı kalkmayın. Sakin ve aklıselim davranın .’’Öfke rüzgâr gibidir. Bir süre sonra diner ama birçok dal kırılmıştır bile...’’

Sizlere vereceğim diğer bir öğüt ise; kardeşlik duygusuna çok önem vermeniz. Kardeşlik çok kutsal bir duygudur. Yaşadığınız sürece kardeşlik duygusunu tadını doya doya çıkartın.

“Kardeş demek hayat demektir.

Kimi zaman aldığım nefeste kardeşim diyebilmek

Kimi zaman üzüldüğün anda, karşımda bulabilmek

Bilir misin kardeşlik nedir?

Nefesim kesilirse, al bu can senindir,

Yolun ucu uçurumsa,

Kardeşim geri dön, ilk adım benimdir”

Canı minik kuzularım, yaşamınızda ailenizin olduğu kadar, arkadaşlarınızın, dostlarınızın da önemi çok fazladır. Demin size söylediğim tüm davranışları, onlar için de uygulamanız gereklidir. Sadece onları hayatınızın içine alırken, daha seçkinci olma sansına sahipsiniz. Kendi tuttuğunuz  yola, aldığınız eğitime ve disiplinlere uygun insanlarla bir araya geldiğinizde hayal kırıklığına uğramanız daha az olasıdır. Bunu hiç unutmayın. “HAYATTA ARKADAŞ KAYBETMEK DİYE BİRŞEY YOKTUR, KİMİN GERÇEK ARKADAŞLARINIZ OLDUĞUNU FARK ETMEK VARDIR.”

Aslında yavrularım, iyi ve kaliteli bir hayat yaşamak, ipek ipliklerle, ilmek ilmek bir goblen işlemeye benzer. Atlanan renkler, yanlış atılan ilmekler, rengini yitirmiş, eprimiş ipliklerle dokunan bir goblen, aynı, kötü hamleler ve hatalarla bezenmiş, yanlışlıklarla çirkinleşmiş bir yaşama benzer.

Sevgili Guy David, Maya Sara ve Sary sizlere söylemek istediğim bir şeyler daha var ama lafı fazla uzatarak sizi sıkmak istemiyorum. Fakat bunları eklemek gerekliliğini duyuyorum.

Hayatta bazı zor insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu insanlar çok iyi güvenilir olduğu halde, yine de karakterleriniz çatışabilir. O vakit hem karşıdaki kişi sizden, sizler de ondan haz etmemeye başlarsınız. Bakın size iyi bir yazar olan Charles Bukowski’ nin bir cümlesiyle basitçe bu konuya  açıklık getirmek istiyorum. “HAYATTA KİMSEYİ DEĞİŞTİREMEZSİN. VE KİMSE İÇİN DEĞİŞMEMELİSİN. NE SEN BAŞKASI İÇİN MECBURİ İSTİKAMETSİN; NE DE BAŞKASI SENİN İÇİN. YORMA KENDİNİ; BIRAK HAYATINA EŞLİK ETMEK İSTEYENLER SENİNLE GELSİN.”

Son söz: Sevgili Guy, doğduğundan itibaren sürekli mektuplarımı sana yazdım. Artık bu yolculuğun sonuna geldik. Bundan böyle sizlerle elele, göz göze sohbet edeceğiz. Tanrı izin verirse size ve çevreme daha uzun yıllar, aklım ve kalemimle hizmet etmeyi planlıyorum. Hepiniz sevgiyle... aşkla…kalın.

 

 Sizleri çok seven

Babaanneniz Sara

21 Kasım 2012 Tel-Aviv

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın