Belçika’da seçim coşkusu yaşandı

Belçika’da ayrılıkçılar seçimleri kazandı. Belediye ve il genel meclisi seçimlerinde Flaman bölgesinin bağımsızlığını savunan Yeni Flaman İttifakı (N-VA) oylarını önemli oranda artırdı. Anvers Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışan N-Va lideri Bart de Wever, ilk sonuçlara göre oyların yüzde 36,3’ünü alarak hedefine oldukça yaklaştı

Belçika’da seçim coşkusu yaşandı

Belçika’nın ikinci büyük belediyesi Gent’te yönetimi elinde bulunduran Sosyalistler ve Yeşiller ittifakı yüzde 45,4 oyla yine kazandı. Ayrılıkçı N-VA partisi, Anvers’te gösterdiği başarıyı Gent’te tekrarlayamayarak yüzde 16,9’da kaldı.

Seçim sonuçlarını değerlendiren N-VA lideri Bart de Wever, Belçika’da artık tarihin akışının değiştiğini belirterek Başbakan Elio Di Rupo’dan ‘’konfederasyon reformunu hazırlamasını’’ istedi.

 

Haftanın Sayıları

500.000.000.000 euro Euro-zone tarafından oluşturulan kurtarma fonu miktarı. Bu fona Avrupa İstikrar Mekanizması adı verildi

42.000.000.000 dolar Çin tarafından para piyasalarına aktarılan miktar

 

Hugo Chavez yeniden başkan

Hugo Chavez, yüzde 55’lik oy potansiyeli ile Henrique Capriles’i geride bırakarak yeniden Venezuela Başkanı oldu. Chavez eğer altıncı dönemini tamamlarsa Venezuela’yı 20 yıldır yönetiyor olacak. Bu dönem içinde üç ameliyat geçiren Chavez’in sağlığının iyi olduğu bildirildi.

 

Romney’den sürpriz atak

Mitt Romney, Obama ile yaptığı ABD seçim düellosundaki ilk karşılaşmada Amerikalıların yüzde72, demokratların da yüzde 49 desteğini alarak sürpriz bir atak yaptı. Barack Obama’yı geride bırakan Romney’in seçimlerde birinci olması bekleniyor.

 

İngiltere’den teröre karşı savaş

İngiltere, Mısır doğumlu militan Abu Hamza’yı Amerika’ya teslim etti. Abu Hamza 2004 yılında Yemen’deki rehineler yüzünden suçlanmıştı. İngiltere terörle savaşmak için militanı ve beraberinde dört suçluyu Amerika’ya teslim ederek gereken cezanın uygulanmasını istedi.

 

Almanya’dan Yunanistan’a destek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Atina’yı ziayret etti. Ziyareti sonucunda Yunanistan’ın euro birliğinde kalmaya devam edeceğini bildirdi. Ülkenin ilerleyebilmesi için harcamaları kesmesi gerektiği öğütünü verdi ve pratik yapısal reform desteğinde bulundu. 

İNEN

Netanyahu: Kabinesindeki güveni kaybeden Netanyahu yeniden seçim duyurusunda bulundu.

 

ÇIKAN

Lenovo: Çin markası Lenovo dünyanın en büyük PC (personal computer; kişisel bilgisayar) yapan firması ilan edildi.

 

 

Haftanın Ödülü

Norveç’in başkenti Oslo’da bulunan Nobel Enstitüsünden yapılan resmi açıklama ile 2012 Nobel Barış ödülü Avrupa Birliğine verildi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın