Haftanın İzi : Gürcistan ile Rusya arasında gerginlik

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Gürcistan’ın bağımsız bir ülke olduğunu ve kimsenin bu ülkeyi bir daha işgal edemeyeceğini söyledi. Saakaşvili, bu söylemleri kendi partisi için yapılan komplo oyunlarına karşılık amacıyla yaptığını dile getirdi.

Saakaşvili, başkanlığını yürüttüğü Birleşik Ulusal Hareket Partisi’nin genel seçimler öncesindeki son mitinginde, 2008’de Rusya’yla yaşanan savaşı hatırlattı. Gürcistan’a dışarıdan müdahale etmek isteyenlerin olduğunu dile getirirken bu planlara karşı her türlü mücadelede bulunacaklarını söyledi.

Gürcistan’da 4 milyona yakın kayıtlı seçmenin bulunduğu biliniyor. Ülke genelinde 73 seçim bölgesi ve 4 bine yakın oy kullanma merkezi var. Parlamentodaki 150 koltuk için 14 parti ve 2 koalisyondan toplam 2 bin 805 aday seçimlerde yarıştı.

 

 

Haftanın Sayıları

2,5 Restoration Hardware firmasının 2012 katalogu 2 sayfası ile 2,5 kilo ağırlığında.

35 Şekersiz içecek tüketen çocukların, şekerli içecek tüketen çocuklardan yüzde 35 daha az kilolu olduğu görüldü.

 

Yunanistan’da yine grev başladı

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, 14.8 milyar dolarlık bütçe kesintisi paketini açıkladı. Bu açıklamanın ardından ülkede genel grev başladı. Uçuşlar ve tren yolculukları iptal oldu. Kamu işçileri istifa etti. Grev şubat ayından sonra görülen en ciddi grev olarak kaydedildi.

 

İtalya başbakanından  şok açıklama

İtalya Başbakanı Mario Monti, gelecek yıl seçimlere katılmayacağını bildirdi. Monti, teknokrat hükümetin başına altı ay kadar önce ülkedeki ekonomik sıkıntıyı çözme ümidiyle gelmişti. Eski Başbakan Berlusconi, Monti’nin gereksiz yere Almanya’nın hizmetinde bulunmasını eleştirdi.

 

Japonya yeni liderini belirledi

Japonya muhalefet partisi Liberal Demokrat Parti sürpriz bir şekilde eski milliyetçi Başbakan Shinzo Abe’yi lider olarak belirlediklerini ilan etti. Aynı zamanda görevde olan Başbakan Yoshihiko Noda Demokrat Parti’nin başına Jun Azumi’yi getirmesi ile yeni finans bakanı arayışına başladı. Halk Japonya’daki bu tarz politik kıpırtılardan endişe duymaya başladı.

 

Brezilya’da google krizi

Brezilya devlet mahkemesi, Google genel müdürünü tutuklama kararı aldı. İddiaya göre You Tube’daki belediye başkanını lekeleyici sözlerin Google’dan silinmesi ile ilgili hiçbir işlemde bulunulmadı. Bu nedenle tutuklama kararı çıkarıldı. Ancak genel müdürün tutuklama sonrası kefaletle serbest bırakılacağı açıklandı.

 

 

İNEN

Çin borsası 2009’dan bu yana en yüksek düşüşü yaşadı.

 

ÇIKAN

Google hissesi 750 dolarla kapanarak ilk defa en yüksek değerini yakaladı.

 

 

Haftanın Sözü

Clinton Global Merkezinde Ortadoğu sorunu hakkında konuşma yapan Hillary Clinton, “Asalet, hakaretlere şiddetle cevap vermekten geçmez” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın