İran Google erişimini yasakladı

İran hükümeti Google arama motoruna ve haberleşme ağı g-mail’ e koyduğu yasağı uygulamaya başladı. Yasağın sebebi konusunda resmi açıklama yapılmadı.

İran Google erişimini yasakladı

İran medyası, kararın İslam’a hakaret eden ‘Müslümanların Masumiyeti’ filmine yanıt olduğunu söylüyor. Filmden parçaların yayınlandığı YouTube servisinin Google’a ait oluşu şüpheleri doğruluyor. YouTube sert tepkilere rağmen videoyu siteden çıkarmayı reddetmişti. İran, dünyanın en kapsamlı internet filtrelerinden birini kullanıyor ve pek çok siteye erişimi yasaklıyor. Buna karşılık pek çok kişi, Sanal Özel Ağ (VPN) programları kullanarak bilgisayarlarını yurtdışındaki bir adresten bağlanıyormuş gibi gösteriyor. İletişim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ali Hekim-Cevadi, tüm resmi kuruluşların “ulusal enformasyon ağına” bağlandığını ve pek yakında vatandaşların da buraya bağlanacağını söyledi.

Haftanın sayıları

2.000.000 ,İlk 24 saatte iPhone 5’i önden sipariş eden insan sayısı

2030, Yapılan araştırmaya göre Amerika’da yaşayan nüfusun yarısından çoğu 2030 yılında obez olacak

 

 

Asya’da muson yağmuru endişesi

Pakistan’ın güneyinde muson yağmurlarının neden olduğu sellerde bu ayın başından beri 200 kişi hayatını kaybetti. Sind eyaleti bakanlarından Seyfullah Dharijo, son sellerde eyalet genelinde  binlerce evin hasar gördüğünü ve büyük tarım arazilerinin sular altında kaldığını açıkladı. Sind eyaletinin başkenti Karaçi’de konuşma yapan  Bakan Dharijo, son üç yıldır sellerin vurduğu güney bölgelerine acil yardım gerektiğini söyledi.

 

 

Meksika’da gaz patlaması facia yarattı

 

Meksika’nın kuzey kesimi Tamaulipas’da gaz fabrikasında meydana gelen patlamada 26 işçi hayatını kaybetti. Devlet petrol tekelini elinde bulunduran Petex’e ait  fabrikanın yeterli güvenlik önlemlerine sahip olmadığı ortaya çıktı. Petrol boru hatlarını protesto eden terör çetelerinin patlama ile ilişkisi olduğu söyleniyor.

 

Avrupa’da dayanışma başladı

Alman Dışişleri Bakanı Guido Weterwelle liderliğinde 11 AB ülkesi dışişleri bakanları daha geniş ekonomik, politik, diplomatik ve askeri dayanışma için çağrıda bulundu. İngiltere dışişleri bakanı bu grubun içinde yer almadı.

 

Suriye’de yoğun çatışmalar devam ediyor

Suriye’nin başkenti Şam’da ve ikinci önemli şehri Aleppo’da insan hakları savunucuları devletin savaş suçu işlediğine dair bir tartışma başlattı. BM raporuna göre devlet suçlu bulunurken, muhalefet savaşçılarının da zülum yaptığı iddia edildi.

 

 ÇIKAN

Çin’de yeni nesil, üniversitede sosyal bilimleri (liberal arts) tercih ediyor. Bilim ve mühendisliği yeterli bulmuyor.

 

İNEN

 

Lüks ve klasik araba kullanımı dünya çapında azalma gösterdi. 

 

Haftanın Politikacısı

Eski ABD Başkanı Bill Clinton dünyada yaşanan mali krize karşı gelebilmenin beş yolu olarak adalet, eşitlik, teknoloji, ekonomi ve sağlık konularında yaptığı iyimser açıklamalarla ABD halkına umut verdi

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın