Haftanın İzi : Rusya AB´yi kınadı.... ve diğerleri

Rusya, Gazprom adlı devlet şirkeyi aracılığıyla, Avrupa ülkelerine doğalgaz tedarik eden en önemli ülke. Ancak buna rağmen Avrupa Komisyonu gündemdeki politik sorunları gözönüne alarak Gazprom’a karşı anti-Tekel soruşturması başlattı. Bu durum üzerine Rusya AB’yi kınadı.

Haftanın İzi : Rusya AB´yi kınadı.... ve diğerleri

Haftanın Sayıları

%12 ABD’de 10 günden birinde okula gitmeyen öğrenci oranı.

100.000 AB raporuna göre Ağustos ayında Suriye’den kaçan mülteci sayısı.

 

Rusya, AB’yi kınadı

Rusya Gazprom adlı devlet şirkeyi aracılığıyla, Avrupa ülkelerine doğalgaz tedarik eden en önemli ülke. Ancak buna rağmen Avrupa Komisyonu gündemdeki politik sorunları gözönüne alarak Gazprom’a karşı anti-Tekel soruşturması başlattı. Bu durum üzerine Rusya AB’yi kınadı.

 

Pakistan yeni sansasyonla çalkalandı

Pakistan’ın başkenti İslamabad bir imamın gözaltına alınmasıyla çalkalandı. Kuran kopyalarını yakmakla suçlanan akıl hastası Hristiyan kızın çantasına Kuran’ı bu imamın koyduğu iddia edildi. Bu iddia üzerine imam gözaltına alındı. Pakistan’da söz konusu suçun cezası linçtir. 1980’den beri bu suçla ilgil 1000 adet dava açıldı.

 

Kanada’da seçim terörü yaşandı

Kanada’nın en önemli eyaleti Quebec’te  seçim sonrası terör yaşandı. Seçimleri ayrılıkçı Quebecois Partisi kazandı. Parti başkanı Pauline Marois’in  seçim sonrası hükümet binasında yaptığı zafer konuşması esnasında silahlı bir kişi binaya girerek etrafa ateş açtı ve ‘İngilizler uyanıyor’ sloganını attı.Olayda bir kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı.

 

İşsizlik Avrupa’da artmaya devam ediyor

Temmuz ayında yapılan bir araştırma sonucuna göre Euro bölgesindeki 25 yaş altı işsizlik oranı  %22.6 olarak tespit edildi. İspanya’da bu oran %52.9a çıktı. Uluslararası İşçi Organizasyonu bu durumu kırmızı alarm olarak bildirdi ve  Avrupa’nın yeni bir ekonomik krizin eşiğinde olduğunu söyledi. Genç işçilere dünya pazarlarında daha fazla iş imkanı sağlanması için önlemler alınacağını duyurdu.

 

İNEN

ABD cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney’nin ses kaydı internete sızınca hükümetle ilgili sözleri halkta şok etkisi yarattı.

 

ÇIKAN

1992 yılından 2012 yılına açık hava sineması bilet satışları 100 milyon artış gösterdi.

 

ÇİN İLE JAPONYA KRİZİNE HALK DA KARIŞTI

Çin ile Japonya arasındaki adalar anlaşmazlığına halk tepki gösterdi. Adalarla ilgili
yaşanan hakimiyet krizinde Japonya’nın satın alma girişimine karşılık Çin devriye gemileri gönderdi. Bu durum krizi daha da derinleştirirken Pekin’de binlerce Çinli protesto gösterisinde bulundu. Japonya’da Senkaku, Çin’de Diaoyu olarak bilinen tartışmalı adalar Japonya’nın denetiminde bulunmakta. Ancak Çin ve Tayvan da bu adalar üzerinde hak iddia ediyor. Geçen hafta Tokyo’nun adaları satın alacağını duyurması üzerine iki ülke devriye gemisi göndermişti. Tokyo yönetimi, iki ülke anlaşmazlığının Çin’deki Japon vatandaşlarının güvenliğini tehdit ettiğini belirtti. Şenzhen kentinde de gösteriler şiddetlendi. Çin’deki Japon konsolosluğunda geniş önlemler alındı.

 

Haftanın Sözü

MICHELLE OBAMA: Michelle Obama Demokrat Parti Milli Kongresi’nde  yaptığı konuşmada halka bu sözlerle seslendi: ‘Çok çalışıp, bir işi iyi başarıp nihayet fırsat kapısından geçtiğinde arkanı dönüp o kapıyı çarparak kapatmazsın. Başkalarına senin gibi başarılı olma şansını tanırsın”

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın