Nota, çizgi ve İstanbul…

Bu ay İstanbul çok renkli ve eğlenceli…

Şahane konserler ve birbirinden değerli sanatçıların eserlerini takip edeceğimiz sergiler, paneller,oyunlarla merhaba diyor İstanbul sonbahara.

18 Eylül akşamı Kuruçeşme Arena’da Ajda Pekkan konserine gittim. Muhteşemdi.Kendimi bildim bileli ; tarzı, giyimi kuşamı, stili ve modernliğiyle,yorumu ve modası asla geçmezliğiyle bizim için her zaman örnek oluşturmuş bir Süperstar olduğu için.

İstanbul’un sonbaharına çok yakışacağı ve anıların en güzellerinden biri olarak hafızama yerleşeceği için…

Tam iki gün sonra Beyoğlu’nda Leman Kafe’de muhteşem bir imza gününe katılacağım.

Kurulduğu 2006 yılından bugüne kadar dünyanın pek çok yerinde sergi  açan ve çeşitli paneller düzenleyen Cartooning for Peace İstanbul’a geliyor.

Tarih Vakfıyla işbirliği sonucunda geçekleşecek bu etkinliğin en önemli özelliği karikatürü barış için bir araç olarak kullanmak ve insanlığa barışın, sevginin, anlayışın ve merhametin ne olduğunu bir kere daha hatırlatmak…

Cartooning for Peace üyelerinin çizimleri ve Türk-AB ilişkilerinin içeriğini dünden bugüne ayrıntılarıyla ortaya koyan çok sayıda karikatür de sergide yer alacak.

Bu tür etkinliklerin en güzel yanı, daha önce üzerinde  çok düşünülmüş konuları hiç düşünülmemiş bir biçimde ortaya koyuyor olması.

Barış ve karikatürün yan yana gelişindeki sade güzellik, fikren insanı etkilemeye yetiyor.

Etkinliğin en önemli isimlerinden biri Michel Kichka. 20 Eylül’de Leman Kafe’de saat 15.00-17.00 arasında bir workshop düzenleyecek. Sanatçının en önemli eseri Babama Söylemediklerim, Türkçeye çevrilmiş olarak burada sanatseverlerle buluşacak.Sanatçı ile hem tanışmak hem söyleşmek hem de kitabını ona imzalatmak için bulunmaz bir fırsat.

Etkinlikte ayrıca Plantu, Chappate, Ali Dilem, Damien Glez, Nicolas Vadot, Frattini NorioYamanoi gibi dünyaca tanınmış karikatüristlerin Türkiye konulu karikatürleri de yedi ayrı başlık altında toplanacak.

Bu bölümlerde ülkemizden de pek çok değerli isimle karşılacağız. Ali Ulvi, Nehar Tüblek, Ferruh Doğan, Altan Erbulak, Turhan Selçuk, Oğuz Aral, İsmail Güleç, Bülent Düzgit’in yanı sıra Latif Demirci, Bedri Koraman, Tan Oral, Musa Kart, Ercan Akyol, Haslet Soyöz, Emre Ulaş, Piyale Madra, Semih Poroy ve İzel Rozental gibi birbirinden değerli sanatçılar da var.

İstanbul sonbaharda sanatla yoğruluyor. İster pop müzikle nostalji yapıp kendinize bir geceyi armağan edin, ister Beyoğlu’nun o büyülü atmosferinde barış  için çizgileriyle bir araya gelmiş çizerlerin dünyasına dalın.

Nota, çizgi, şehir…

Hepsi sizin.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın