Torunuma mektuplar- 40: ANNELER GÜNÜ

Torunuma mektuplar- 40: ANNELER GÜNÜ

“Anneme ve bütün annelere”

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl

Kaç geceler bana ninni söylerdi

Hasta olunca oydu başucumda bekleyen

Biraz yorulmayayım, üzülmeyeyim, hemen

Alır kucağına okşardı, saçlarımı öperdi.

 

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl

Uzun kış geceleri masal masaldı

Güzel çoban kızları, iyi kalpli sultanlar

Bir suyun akışı gibi geçip gitti zamanlar

Şimdi ne o dünkü çocuk, ne de o masal kaldı.

 

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl

Yıkayan oydu mürekkep lekeli parmaklarımı

Akşam biraz geciksem yollara düşerdi

Sokağa çıkarken “Yavrucuğum üşütme” derdi.

Hemen bir kazak örerdi biraz boş kaldı mı.

 

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl

Bilirim yine kalbinde yerim anacığım

Selam sana Anneler Günü İstanbul’dan

Yeni dönmüşçesine bir akşam okuldan

Vefalı ellerinden öperim anacığım.

 

Ümit Yaşar Oğuzcan

Sevgili canım torunlarım, güzel oğullarım benim

Bugün anneme, size iki oğluma, siz üç güzel torunuma mektup yazmaya karar verdim. Canım evlatlarım, dün anneler günüydü. Evlat, anne ve babaanne olarak yüreğim üç farklı heyecanla atıyordu.

Sevgili tatlı annem benim,

Benim uyuyan güzelim… Seni ne kadar çok seviyorum, bir bilsen. Aslında biliyorsun ama, gözlerini açmaya gücün bile yetmiyor artık. Canım anneciğim benim, emektar yaşlı çınarım… Benim sevgi dolu, endişeli, koruyucu annem… Bizleri deli gibi seven, prensesler gibi büyüten, cesur yürekli, cömert annem; sana bunları yazarken gözlerim sevgi yaşları ile yıkanıyor. Ömrüm boyunca seni hiç üzmemeye, kalbini kırmamaya çalıştım. Yüzüne bir mutlu gülücük kondurmak için hep çırpındım… Ama babam gittikten sonra tek bir gün bile mutlu olduğuna inanmıyorum! Anneciğim, sen aslında küçük kızını kaybettikten sonra hiçbir zaman mutluluğu tam olarak duyumsayamadın… Hatta bunu kendine yasak ettin sanırım… Kendini ablama ve bana adadın. Gözün, artık hiçbir hazzı, mutluluğu, kişisel sevinçleri görmez oldu. Bizimle sevindin, güldün, bizim için kederlendin, ağladın. Kendini hiç şımartmadın anneciğim. Bize o denli düşkündün ki, senin fedakârlığın ve evlat aşkın dillere destan olmuştu… Ablam ve ben seni çok seviyoruz mamika; tek sevincimiz acı çekmiyor olman. Güzel annem, bu yıl da Anneler Gününde yanımızdaydın. Bunun için Tanrı’ya şükran duyuyorum.

Sevgili oğullarım,

Canımın, ciğerimin köşeleri, annelerinin güzel oğulları… Tanrı bana sizleri armağan ettiği için ne kadar şanslı olduğumu sözcüklerle ifade etmek gerçekten olanaksız. Sizler, sevgi dolu, saygı dolu, canım çocuklarımsınız.

Sevgili oğullarım Soni ve Hay Eytan,

Dilerim Tanrı sizlere kendiniz gibi güzel evlatlar yetiştirme şansını versin. Çocuklarınız sizin gibi sevgi dolu, merhametli, sevecen, sıcakkanlı, çalışkan, zarif insanlar olsunlar. Sizi en az beni mutlu ettiğiniz kadar mutlu etsinler. Sizden son derece razıyım evlatlarım. Pazar günkü Anneler Günü benim için çok anlamlıydı. Sevgili Hay Eytan’ım, iki gün için bile olsa sana sarılabilmek, kuvvetli kollarının verdiği güveni, sıcaklığı hissetmek, hediyelerin en güzeliydi. Beni, son zamanlarda yaşadığım hazin gri günlerin içinden ışık gibi geçerek aydınlattın, mutluluk verdin. Sevgili büyük oğlum, güneş oğlum Soni. Bana yazdığın mesajla sevgiyle sarıp sarmaladın. Beni, güllerle ve kalplerle süslenmiş pembe bir sevgi çağlayanı ile kuşattın. Tanrı ömrünüzü uzun kılsın.

Benim güzel minik torunlarım Guy, Maya ve Sary,

Sizlerin baba ve anneleriniz gibi güzel, akıllı ve iyi insanlar olmanızı yürekten istiyorum. Benim tatlı evlatçıklarım, yıllar çok çabuk geçiyor. Göz açıp kapayıncaya kadar büyüyüp gelişeceksiniz. İnşallah sizin yetişkin günlerinizi görme şansına erişirim. Fakat her şartta sizlerin anne babalarınıza layık, güzel insanlar olmanızı arzu ediyorum. Onları çok mutlu edin, kalplerini kırmayın, gülümseyen yüzlerinizden, onları sakın mahrum etmeyin. Yaşadıkları her günü kutlu kılın. Onları hayatta iken mutlu edin. Unutmayın, sizin elde edeceğiniz her başarı, onlara takılacak mutluluk madalyası olacaktır.

İşte bir yıl daha geçti, bir Anneler Günü daha acısıyla, tatlısıyla yaşandı. Nice yıllara sevgili oğullarım, sevgili torunlarım. Daha nice yıllar Anneler Gününü sevgi ve sevinçle kutlayalım.

Sizi çok seven anneniz ve babaanneniz Sara

14 Mayıs 2012, İstanbul

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın