İnternette satmak değil, kiralamak moda

Artık internet sitelerinden alışveriş hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri oldu. Bu gerçekten hareket eden Doğan Razon, satın almadan ihtiyaçlarımızı ve isteklerimizi karşılayabileceğimiz yeni bir e-ticaret sistemi yarattı. KiraGuru.com’da her şey kiralık!

Doğan Razon, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1974 İstanbul doğumluyum. Liseyi bitirdikten sonra üniversite okumak için ABD’ye gittim. Okulu bitirdikten sonra çalışmaya başladım. Toplam on beş sene Amerika’da kaldım. Neredeyse dünya vatandaşı oldum diyebilirim. New York, Washington, DC, Texas, Delaware gibi Amerika’nın birçok eyaletinde, İngiltere, Norveç ve İsviçre gibi birçok ülkede de danışmanlık projelerinde çalıştıktan sonra 2007’de Türkiye’ye döndüm. Bazı şirketlerde yöneticilik yaptıktan sonra şimdi KiraGuru.com ile girişimciliğe soyundum.

 

E-ticaret alanında yatırım yapmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında ben de birçok kişi gibi hep kendi işim olsun isterdim. Bugüne kadar hep bilgi teknolojileri konusunda çalıştığım için bu uzantıda olan bir konuya girmem çok doğal oldu. Özellikle son yıllarda Türkiye’de e-ticaretin gittikçe artması ve yaygınlaşması beni bu konuya yöneltti.

Aslında beni en çok heyecanlandıran e-ticarete girmekten çok ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlayan bireyler arası paylaşmayı Türkiye’ye getirmek oldu. Eskiden bir ihtiyacımız olduğu zaman ilk yaptığımız gidip satın almak iken artık kısa süreli kullanacağımız bir ürünü başka birinden kiralayabiliriz veya tatile gittiğimizde otel odalarına sıkışacağımıza çok daha uygun fiyata deniz kıyısında lüks bir villada kalabiliriz.

Aynı şekilde herkesin evinde bir gün kullanırım diye sakladığı birçok eşya vardır. Onların tozunu silip kiraya verebilirsiniz ve ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Gelinlik, şapka, çanta kiraya verenler bile var.

 

Bu alandaki bilgi ve tecrübeniz nereden geliyor?

Son on beş senedir birçok değişik firmanın değişik bölümlerinde çalışma ve yöneticilik yapma fırsatım oldu. Yönetim danışmanlığı yaparken de birçok firmayı yakından inceleme ve tavsiye verme şansım oldu. Nasıl başarılı olduklarını, nerede takıldıklarını yakından inceledim. Türkiye’ye döndükten sonra da ülkemizde hızla gelişen e-ticaret konusunda oldukça araştırma yaptım.

 

KiraGuru’nun ortaya çıkma hikayesi nedir?

Geçen yazın başında Çiçek Sepeti’nin sahibi Emre Aydın ile tanıştım. Ve kendisiyle ortak bir iş kurmaya karar verdik. Ne üzerinde çalışacağımız konusunda neredeyse sekiz ay araştırma yaptık. Değişik birçok konuda iş planı yaptık ve sonunda mal sahipleri ve kiracıları bir araya getiren bir site kurmaya karar verdik. İşin komiği sekiz ay araştırma yaptıktan sonra ilk fikrimize geri döndük. Bu fikirde şuradan geldi. Benim bir yelkenlim var ve denize çok meraklıyım. Marinalarda gezinirken birçok teknenin kullanılmadan yattığını gördüm. Birçok kişide deniz sporlarının pahalılığında yakınır. Paylaşmanın bunu çözeceğini düşündüm. Şöyle bakabilirsiniz; siz hafta sonu tekne kiralayın, tekne ücretini kiraya vereceğiniz müzik seti, playstation ve kıyafet ödesin.

Amacımız hem insanların eşyalarını, evlerini kiraya vererek gelir elde etmesi, hem de kiracıların kısa dönemlik ihtiyaçlarını saatlik, günlük, haftalık ve sezonluk kiralama yoluyla gidermesi.

Sitede çok değişik ilanlar var. Çocuklar için akülü araba, şık bayan çantası, birçok çeşit ev, villa, iPad gibi... Hatta saatlik köpek gezdirmek isteyenler için köpek bile var. Şık bir lokantaya giderken Porsche Cayenne kiralamak isteyenler bile oluyor.

Bu aralar ilginçtir birkaç tane define avcısı aradı. Kazı için dedektör ihtiyaçları varmış. Hemen yardımcı olduk.

Düğün için takı isteyenler de var. Birçok kuyumcu da kiralıyor.

 

KiraGuru’nun diğer e-ticaret sitelerinden farkı nedir? Kullanıcılarına farklı olarak sunduğu hizmet nedir?

KiraGuru’nun farkları arasında sadece kiralamaya odaklanmasını ve tüm kiralama işlemlerinde güvenli işlem hesabı aracılığıyla hem mal sahibini, hem de kiracıyı korumaya çalışması olarak sayabiliriz.

Her iki tarafı da korumayı şöyle gerçekleştiriyoruz. Tüm ödemeler KiraGuru aracılığıyla yapılıyor. Mal sahibinin belirlediği miktarda depozito alarak yapıyoruz. Böylece kirayan verilen ürünü başına gelebilecek hasarlara karşı korumuş oluyoruz. Mal sahibine de kira ödemesini kiranın ikinci günü yapıyoruz. Böylece kilanan ürün ile ilan uyuşmaz ise ödemeyi durdurma şansımız oluyor. Ama usulüne göre ilerleyen bir kiralamada kira bedelinin ödenmemesi veya depozitonun geri alınamaması gibi bir durum söz konusu olmuyor.

 

Gelecekle ilgili hedefleriniz neler?

Bireyler arası paylaşmanın artmasını istiyoruz. İnsanlar bir ürüne, kıyafete veya eve ihtiyacım var dedikleri zaman ilk akla gelen adres olmak istiyoruz. 

 

SİZE GÖRE E-TİCARET SİTELERİ İÇİN BAŞARININ FAKTÖRLERİ NELERDİR?

 

Başarının özünü müşteriyi her zaman beklentilerinin fazlasıyla karşılamak olarak özetleyebiliriz. Örneğin, müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak ve hatta müşterinin bile farkında olmadığı ihtiyaçlarına cevap vermek; tüm süreç boyunca mükemmel bir deneyim sunmak ve herhangi bir pürüz çıkarsa da hızlıca cevap vermek.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın