35 yıllık tecrübeden yeni projelere

Dostluk Yurdu Derneğinde Moris Benbaşat Levi ile yeni bir dönem Dostluk Yurdu Derneği Yönetim Kurulu üyeleri ile sohbet etmek ve yeni dönem faaliyetlerini dinlemek için dernek lokalini ziyaret ettim. Bu fırsattan istifade DYD yeni Başkanı Moris Benşabat Levi ile de gençlik dernekleri üstüne keyifli bir sohbette bulunduk

35 yıllık tecrübeden yeni projelere

Kadrosunda  gençlere yer veren DYD’nin genç ruhlu başkanı Moris Benbaşat Levi ile bir dernek sohbeti…

Herşeyden önce bize biraz DYD geçmişinizden söz eder misiniz?

DYD’nin benim hayatımdaki yeri bundan tam 35 yıl evvel, 1977 yılının bir ağustos günü bu derneğe ilk adım atmamla başladı. O gün içeri girdiğimde aldığım pozitif enerji beni bugünlere kadar getirdi.  25 yıl kadar süre DYD sahnesinde oyuncu olarak ve son on yıllık sürede de yönetmen ve prodüktör olarak hep tiyatro ve müziğin içinde oldum. Son yirmi yıldır da aralıksız yönetim kurulu üyesi olarak faaliyet gösterdim. Dernekte 35. yılımda da bana başkanlık görevini layık gördüler. Dostlukseverlerin ve yönetim kurulundaki kardeşlerimin desteğiyle de  iki yıllığına devraldığım bu görevi de başarı ile tamamlayacağımı umuyorum. Bana bu görevi layık gören tüm yönetim kurulu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Özellikle de bu derneğe emeği geçen geçmiş dönem başkanlarından başta Selim Nahmias, Ceki Karmona, Beno Çukran, Momo Gözcü ve bana başkanlığı devreden sevgili İzi Duenyas’a; kısaca bu derneğe son 15 yılda başkanlık etmiş kadroya bir telefonla hiç tereddüt etmeden masaya gelip burada bulundukları için teşekkür etmem gerekiyor. Onların devir teslim günü varlığı beni çok gururlandırdı. Bu değerli dostların yanında benim gibi bu derneğe 35-40 yıldır emek veren Selim Hubeş ve Momo Levi gibi arkadaşlarıma da bu vesile ile teşekkür ediyorum.

Bu seneki ekibinizi de tanıyabilir miyiz?

Derneğimizin beyin takımını oluşturan çok değerli hanımlarımız Korin Nahmias, Vivi Beskinazi, Meri Pardo, Forti Barokas ve Hanımlar Kolu Başkanımız Rozi Siloni ile de daha çok büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Bunun yanında masaya kattığımız çok yönlü genç arkadaşlarımız Judith Zakuto, Liora Doenyas, Ediz Bihar gibi kardeşlerimizin de dernek çalışmalarına ivme kazandıracakları öngörüyorum.

Bu sene için öne çıkacak projeleriniz nelerdir?

Her sene artık bir gelenek haline gelen yetişkin, hanım ve çocuk tiyatromuz, Hanukiya yarışmamız gibi etkinliklerin haricinde artık DYD ile anılmasını arzu ettiğimiz yepyeni projelerle karşınızda olacağız. Bunlara örnek olarak Yahudi kültürünü ön plana çıkaran geziler, uzun zamandır hayata geçirmeye heveslendiğimiz mevcut çocuk tiyatromuzu drama ve müzikal anlamında ilerletip DYD konservatuarını hayata geçirmek hedeflerimizden sadece birkaçı. Bunun yanında iki yıldan beri devam eden İzmir gençlerini bizim gençlerimiz ile bir araya getirip kaynaştırma çalışmalarımız da devam edecek. Her sene merakla beklenen hanımlar ve yetişkin tiyatrolarımız da aynı heyecanı ile bu sene de devam edecek. Bir de yine DYD imzasıyla cemaatle buluşan Kültür ve Sanat Festivali etkinliğini bu sene daha uzun bir süreye yayıp her hafta bir faaliyetle cemaatimizi cemaat mekânlarında daha çok toplamayı hedefliyoruz. Bayramlarımızı konu alan faaliyetlerimizi de daha da artıp geleneksel Hanukiya Süsleme Yarışmamıza yeni güzel halkalar eklemeyi umuyoruz. Hanımlar Komisyonumuzun sosyal dayanışma adına bu sayfalarda okuduğunuz kurum ziyaretleri ve kültür faaliyetleri de tabii ki artarak devam edecek.   

Faaliyetlerinize kaynak ve sponsor bulmakta sıkıntı çekiyor musunuz?

Faaliyetlerimize kaynak ve sponsor bulmakta tabii ki sıkıntı çekiyoruz hatta bugünkü ekonomik konjonktürde kaynak bulmanın ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Ancak bir sponsorumuz var ki yıllardır bizimle beraber yürüyüp destekleriniz bizden esirgemiyorlar. Finans Bank’a da bu vesile ile çok teşekkür etmek istiyorum. Bizlere verdiği büyük destek gerçekten bu dernek için önem taşıyor.

Son olarak dilek ve düşünceleriniz…

DYD gençliği uzun zamandır görülmeyen bir şevk ve heyecanla çalışmakta. Geçtiğimiz hafta 70–80 gencin katılımla yapılan etkinlik, bunu destekleyen sanatsal faaliyetler, gençlerin yönetim kurulu toplantısında özgürce düşüncelerini yönetim ile paylaşabilmesi gelecek için umut veriyor. Kurumsal sıkıntıların atlatılıp, kardeş kurumlarımız ile çakışmak yerine sırt sırta ilerleyebileceğimiz, içlerinde sanat aşkı olan tüm cemaat gençlerimize yaşı ne olursa olsun kucak açabileceğimiz bir yuva olmak hepimizin temennisi. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de cemaatimizin yepyeni seslerinin, tiyatrocularının DYD sahnesinden tüm topluma ulaşması için de çoktan kollarımızı sıvadık. Bizi izlemeye devam edin, dostlukla kalın…   

 

Önümüzdeki yıl yine Yıldırımspor ile birlikte yeni bir mekânı paylaşacağınızı biliyoruz. Bu konu ile ilgili gelişmeleri de paylaşabilir misiniz? 

Şu anda sadece temellerinin atılmış olduğunu biliyoruz. Bizler DYD olarak atılmış olan bu temeller üzerine sağlam dostluklar ve sağlam gençler yetiştirmek için elimizden geleni yapacağız. YSK Başkanı Moris Ferman’ın da bu konuda benimle aynı frekansta olduğuna inanıyorum.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın