İsrail’de yerleşimlere son

İsrail Parlamentosu Knesset hükümete meydan okudu. Knesset, Batı Şeria’da kanunsuz yapılan yerleşim yerlerinin tanınmasını ön gören yasa tasarısını reddetti.

İsrail’de yerleşimlere son

Netanyahu bu kararı destekledi. Parlamentonun hazırlanan yasa tasarısını reddetmesi üzerine Netanyahu hükümet yetkililerine uyarı göndererek bu karara saygı gösterileceğini bildirdi. Bu kararın dışında hareket edenleri kovulma ile tehdit etti.

Parlamento kararından sonra sağ kesim tarafından sunulan 300 yeni ev yapma teklifini ciddi bir şekilde eleştirdi. Bu eleştiriler İsrail politikasında yankı uyandırdı.

Haftanın Sayıları

% 97,4 Kolombiya’nın kokain satışında elde ettiği kâr oranı.

21 Chicago Üniversitesinde en genç MD unvanını alan 21 yaşındaki Sho Yano, iki yaşında okumaya başladı, dokuz yaşında liseyi, on iki yaşında da tıp okulunu bitirdi.

 

Mısır’da binlerce kişi yeniden protestolarda

Mısır eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile birlikte İçişleri Bakanı Habib al-Adli de ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Mübarek ve Adli’nin geçen sene meydana gelen ayaklanmalarda uyguladıkları vahşi yöntemler nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılması üzerine bir kısım halk protesto gösterilerinde bulundu.

 

Putin’den Çin ziyareti

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çin’e üç günlük bir gezi düzenledi. Bu gezisi sırasında Orta Asya milletlerinden oluşan Şangay Yardım Kuruluşunu ziyaret etti. Gerçekleştirilen toplantıda NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilişi ve burada barışçıl yapılanma yöntemlerinden bahsedildi.

 

İngiltere’de 60 yıl kutlaması

İngiltere, Kraliçe Elizabeth’in hükümdarlığının altmışıncı yılını kutladı. Dört gün süren kutlamalarda Buckingham Sarayının önünde konser ve Saint Paul Katedralinde ise minnettarlık törenleri yapıldı. Eşi Prens Philip ise uzun Thames alayından sonra mesane enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatırıldı.

 

 

Ermenistan-Azerbaycan sınırında çatışma

Ermenistan ve Azerbaycan sınırında meydana gelen çatışmalarda pek çok asker hayatını kaybetti. Dağlık Karabağ bölgesinde de bir kişi saldırıya uğradı. Bölgeyi ziyaret eden ABD Dışişleri Hillary Clinton iki tarafı da uyararak çatışmalara son vermelerini söyledi.

 

 

İNEN

Durağan ekonomisi, huzursuz halkı ve kilitlenmiş politikası ile Çin, dünya platformunda kritik bir noktaya geldi.

 

ÇIKAN

Venezüella Başkanı Chavez, Twitter’da üç milyonuncu takipçisine yeni bir ev hediye etti.

 

 

 

Haftanın Sözü

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa’daki banka sistemlerinin birleşmesini vurgularken “Daha büyük Avrupa istiyoruz, küçük değil” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın