65 yaş ve üstü cemaat bireylerinin birleşme noktası: GOLDEN AGE

Şubat ayında onuncu yaşını Amram Oditoryumunda gerçekleştirilen bir törenle kutlayan Golden Age Komisyonu aynı gün on yıldır kurulun başkanlığını başarıyla sürdüren Meri Maya’yı da onurlandırdı. Maya’dan bu anlamlı görevi devralan Lida Sarfati ile aldığı sorumluluğu ve hedeflerini konuştuk

65 yaş ve üstü cemaat bireylerinin birleşme noktası: GOLDEN AGE

Cemaatteki çalışmalarınız ne zaman ve nasıl başladı?

Kendimi bildim bileli cemaatime faydalı olmaya özen gösterdim. Bar-Mitsva yaşlarına kadar hayatım hep oğullarıma odaklıydı. Onlar delikanlı çağına geldikten sonra dernek hayatım başladı. Yıldırımspor Kulübü geçmiş dönem Kadınlar Kolu Başkanlarından Şeli Bahar’ın teklifiyle derneğin üyesi oldum. Böylece geniş sosyal ortamlara katılıp, ekip çalışmalarına başladım. Bunların hepsi beni eğiten ve geliştiren çok değerli tecrübeler oldu.

Hangi kurumlarda çalıştınız?

Yaşam yolculuğumda önüme çıkan ilk durak Yıldırımspor Kulübüdür. Bu durağın özelliği aynı yolun yolcusu başka güzel insanlarla tanışma fırsatımın olması ve onlarla birlikte kendimi birçok kültürel faaliyet içinde bulmuş olmam. Gerçekten araştırmasından, sunumuna her aşaması çok değerli faaliyetler beni YSK’ya gönülden bağladı. Bir dönem Hanımlar Kolu Başkanlığını da üstlendim. Daha sonra başkanlık görevini on yıl büyük bir özveriyle sürdüren Meri Maya’nın teklifiyle Golden Age Komisyonu’na katıldım.

Gönüllülük kavramı size ne ifade ediyor?

Gönüllülük hiçbir çıkar gözetmeksizin insanlığa ve cemiyete faydalı olmaktır. Bana göre yaptıklarınızla bazı kişilerin yüzünü güldürebiliyorsanız işte bu en büyük mutluluk.

Golden Age ekibiyle ile ne zaman tanıştınız?

Golden Age ekibi ile beş sene önce tanıştım. Bu komisyonla ilgili teklif geldiğinde kendimi şanslı hissettim. Golden Age kurumuna nasıl katkıda bulunabileceğimi görüşmeye gittiğimde, o dönem Başkanı Meri Maya ve Başkan Yardımcısı Eti Pinto beni çok sıcak şekilde karşıladılar. Samimi geçen bir görüşmenin ardından bu komisyonda çalışmalarım başlamış oldu. Burada yapılanlarla ileri yaştakilerin mutluluklarını görmek her defasında bana büyük haz veriyor. Yaşlılarımız mutluyken bizlerden güzel sözlerini esirgemiyorlar. Onların içten gelen hayır dualarını almak o kadar güzel ki…

Golden Age’i ve çalışmalarını anlatır mısınız?

Golden Age 19 Kasım 2001’de dönemin Cemaat Başkanı Bensiyon Pinto’nun önderliği ve kurucu üyeler Eti Telvi, Eti Pinto, Kolomba Kasuto, Sara Mori, Tamar Bahar, Şeli Elmas ve Lina Filiba’nın katkılarıyla kuruldu. Golden Age 65 yaş ve üstü cemaat üyelerinin yaşamlarına renk katmak, sosyal yaşamdan kopmamalarını sağlamak ve gittikçe zorlaşan hayat koşullarının yıpratıcı etkilerini azaltmak amacıyla Hahambaşılığa bağlı olarak oluşturulmuştur. Biz gönüllüler, katılımcılarımıza bayram ve özel günlerde kültürel faaliyetler düzenliyor, onlara açık havada etkinlikler organize ediyor, hoşça vakit geçirmelerine vesile oluyoruz. Yaşlılarımızı sahipleniyoruz. Evlerinden çıkamayanları ziyarete gidiyoruz. Sorunlarını dinlemek için sık sık telefonun öbür ucundayız. Her iki yakada onbeş günde bir yapılan el işi faaliyetlerinde katılımcılarımız yeteneklerini geliştirme imkânı bulabiliyorlar. Bütün bunları gerçekleştirirken Hahambaşılık, sinagog vakıfları, dernek ve kurumlar, bizlere bağışta bulunan dostlarımız en büyük destekçilerimiz. Şalom Gazetesi de etkinliklerimizi cemaatimizle paylaşmamıza yardımcı oluyor.

Çalışma arkadaşlarınız ve görev dağılımınız?

Onuncu yılını geride bırakan Golden Age Komisyonu gönülden çalışarak zamanını, bilgisini ve tecrübesini paylaşan değerli üyelerden oluşmakta. Yönetimdekiler ve diğer arkadaşlar olmak üzere 30’u aşkın üyemiz var. Sevinçle ifade etmeliyim ki komisyonumuza katılan gönüllülerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Her birimiz değişik görevleri üstlendik. Başkan, başkan vekili ve başkan yardımcısı, saymanlar dışında kültür komisyonu, gezi komisyonu, el işi faaliyetleri komisyonu, ev ziyaretleri ve kurumlara yönlendirme ile ilgilenen sosyal hizmet komisyonu gibi birçok komisyonumuz mevcut. Çalışkan ve emek veren ekibimiz bir cümle, her birimiz bu cümleyi anlamlaştıran sözcükleriz. Noktası virgülüne kadar hepimizin bu cümlede rolü büyük. Bu arada gözleri bilgisayarda, tüm gün gelişmeleri takip eden sevgili sekreterimiz Anet Bonfil’in ve daha önce bu komisyonla aynı keyifle çalışmış olan Malka Azaryad’ın katkılarını hep takdir ediyoruz.

Başkan olmak farklı bazı sorumlulukları da beraberinde getiriyor olmalı. Aile, sosyal hayatınız ve gönüllü çalışmalarınız arasında dengeyi nasıl kuruyorsunuz?

Başkan olmak sorumluluk üstlenmektir. Başkan dinlemeyi iyi bilmeli, kararları alırken ekip arkadaşlarının fikirlerini hep göz önünde bulundurmalıdır. Bu arada pozitif yaklaşım çok önemli. Görevimi yerine getirirken elimden geldiğince ailemi ve sosyal hayatımı da ihmal etmemeye özen gösteriyorum.

İleriye yönelik hedefleriniz nelerdir?

Bugüne dek çok güzel yol aldık. Bundan sonra da yeni fikirlerle yolumuzda ilerlemeye devam edeceğiz. Örneğin katılımcılarımıza sağlık uzmanı eşliğinde hafif spor egzersizleri yaptırmayı hedefliyoruz. Elişi faaliyetlerini de daha da geliştirme amacındayız. Resim konusunda çok kabiliyetli yaşlılarımız var. Onların bu yeteneklerini daha da geliştirmek için resim derslerine ağırlık vereceğiz. Ortaya çıkan eserlerden sergiler açabiliriz. Yaşlılarımızın çeşitli hayat hikâyelerini bir araya getirip kitap halinde yayınlayabiliriz. Bu hedeflere doğru yol alırken hepsi birbirinden değerli ekip arkadaşlarımla uyum içinde çalışmaya devam edeceğiz. Golden Age mutlu bir aile, ben de bu ailenin bir ferdi olmaktan gurur duyan bir üyesiyim. Bizler, yaşlılarımız her zaman olduğu gibi ilgi ve sevgiyle kucaklamaya devam ediyoruz.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın