Hadracha College turunda yeni rota: Saint Petersburg

20 yaş gençlerden oluşan ve kendilerini Hadracha College gençleri olarak adlandıran bir grup genç, her türlü tatili fırsat bilerek Avrupa’da Yahudi kültürü mirasının izlerini sürüyor. Tuna Alkan ve Hadracha College gençleri ile bir Asmalımescit sohbeti…

Bundan tam bir buçuk sene önce her şey Tuna Alkan ve Hadracha ekibinin cemaatte alışılagelmiş faaliyetlere bambaşka bir boyut ekleyerek Yahudi kültürünü yerinde tanıma fikri sonucu ortaya attıkları İspanya turu ile başladı. O zamana kadar 20 yaş üstü gençlere daha evvel düzenlenmemiş bir etkinlik 80’i aşkın gencin yoğun ilgisi ile benzersiz bir tatil programına dönüşmüştü. Bir yandan Sefarad kültürünü yerinde tanıyan gençler diğer yandan da yepyeni dostluklara vesile olmuşlardı. Bahar aylarında düzenlenen Prag turu ve geçtiğimiz Kurban Bayramında bunu takip eden Roma turu projenin yeni duraklarıydı. Liderlik grubunun yaratıcı fikirleri, Tuna Alkan’ın en uygun şartları sağlamak adına sabahın bir köründe vize kuyruğunda beklemeye varacak kadar bitmeyen enerjisi kuşkusuz projenin başarısında en önemli etkenlerdi. Liderlik grubu şimdi ise gençlere yine birlikteliğin keyfini çıkarabilecekleri bambaşka bir program ile karşımızdalar: Beyaz Geceler Dönemi’nde Saint Petersburg Turu… Sizde bir an evvel tatil programınızı yapmadan yerlerinizi ayırtın.

Tuna Alkan ve Hadracha gençlerinin bir bölümüyle bir pazartesi akşamı Asmalımescit’teki bir kafede buluşarak tur programı ve projenin doğuşu hakkında keyifli bir sohbet yaptık.

Bu proje fikri nasıl ortaya çıktı?

Cemaatte 20 yaş üstü gençlerin iş hayatının yoğunluğundan dolayı cemaat aktivitelerinden kimi kez uzak kalması ve bunun sonucu kaçınılmaz kopuş ne yazık ki hepimizin yakından tanıdığı bir durum. Biz Hadracha College grubu olarak öncelikle bu gençlerin tekrardan cemaat bünyesine nasıl kazandırılabileceği üstünde durmak istedik. Bunun üzerine geçmiş senelerden seminerlerimize katılan, mezun olan gençlerimiz ve aramıza yeni katılanlarla birlikte bir beyin fırtınasında bulunduk. Ortaya çıkan iki temel fikir, gençlerin eğitime ve profesyonel yaşamlarına katkıda bulunabilecek faaliyetlere sıcak bakmaları bunun yanında da daha evvel denenmemiş cesur faaliyetlere imza atma gerekliliğiydi. İlk ortaya çıktığında bizim için bile bir rüya olan ‘Avrupa Yahudi Kültürü Turları’ projemizi yurtdışından düzenli olarak gelen eğitmen ve misafirlerle de paylaştığımızda aldığımız olumlu görüşler konuya motivasyonumuzu arttırdı. 20 yaş üstü gençlerin iş hayatının yoğunluğundan dolayı ancak bu turları bayram gibi onların da müsait oldukları zamanlarda düzenlemek ise bir yandan bayramda yükselen fiyatlar ile bir dezavantaj gibi gözükürken diğer taraftan da daha fazla gencin ilgi gösterebilmesini sağlıyordu. İlk turdan itibaren gençlerin gösterdiği yoğun ilgi ve farklı ülkelerdeki Yahudi kültürüne olan merak ise doğru yolda olduğumuzu gösterdi. 

 Bu yeni programınız da daha evvelki turlar gibi yoğun ilgi gördü mü?

Bizim programlarımızı herhangi bir seyahat acentesinin turundan farklı kılan temel etkenler sadece bir gezi programının olmasının ötesinde gençlere gittikleri ülkelerde Yahudi kültürünü tanıma fırsatı vermesi, oradaki cemaatler ile bire bir temas imkânı ve de kendi yaşıtlarından 80’e yakın gencin bir arada birkaç günlük bir tatil geçirmesidir. Beraberce yapılan etkinlikler, ortaklaşa Şabat yemeği, gidilen cemaatlerin düzenlediği geceler ve geriye kalan unutulmaz anılar turlarımıza olan ilgiyi her seferinde daha da arttırdı. Tur programını duyurduktan kısa bir süre sonra yoğun bir ilgiyle karşılaştık. Şu anlık 50 kişiyi aşan kontenjanın dolması üzerine ek 30 kontenjan daha aldık ve her gün talepler aralıksız devam ediyor. Turun bir diğer ilginç yanı ise Hahambaşılık bünyesinde teşvik edilmesi ve yurtdışı cemaatlerle de kurulan sıcak temaslar ile turun hem benzersiz hem de piyasanın çok altı bir fiyata gençlere ulaşılabilir bir hale gelmesi… Gençlerimiz bu fırsattan yararlanmak için bizimle temasa geçmede acele etmeliler, nitekim kimseye kontenjanımız doldu demek istemeyiz.

Tur programı hakkında biraz detay alabilir miyiz?

Saint Petersburg denilince aklımıza gelen tüm güzellikler bu turda paket programa dâhil olarak gençlerimizin keşfinde olacak. İlk varış günü Türkçe rehberlik eşliğinde Saint Petersburg şehir turunun ardından ertesi sabah Louvre Müzesi gibi dünyanın sayılı müzelerinden sayılan Hermitage turu ile gezimize devam edeceğiz. Hermitage dünyanın en büyük sanat müzesi. Katerina’nın kış sarayı olarak inşa ettirdiği binalar kompleksi günümüzde dünyanın en göz alıcı koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. 1760’dan itibaren Rus Çarlarının kış aylarını geçirdiği bu muhteşem binalar Barok mimarisinin başyapıtları arasındadır. Günümüzde 1057 adet oda ve salonda Leonardo, Van Gogh, Michaelangelo, Rembrandt ve daha nice büyük sanatçının büyüleyici eserleri sergileniyor. ‘Louvre, British Museum, Metropolitan mı yoksa Hermitage mı?’ sorusunun yanıtını ancak gezdikten sonra verebileceksiniz… Pazar günkü rotamızdaki duraklarımız ise Pushkin Köyü ve 2. Katerina Yazlık Sarayı olacak. Petergoff Sarayı Bahçeleri de gezilecek diğer bir mekân olacak. Turumuzun vazgeçilmezlerinden Yahudi Kültürü Mirası turu ve Şabat yemeği de yine programımızı farklı kılan diğer faaliyetler olacak. Gençler bir yandan bir kültürü tanımanın zevkini yaşarken bayram tatilinin de keyfini çıkaracaklar. Gençlerimizin konforu için konaklamamız ise dört yıldızlı Holiday İnn Moskovsky otelde gerçekleşecek.  

Diğer kurumların size ulaşılmada etkisi ve programın duyulması ne durumda?

Programı duyan her birey veya kurumun bunu etrafı ile paylaştığını bize ulaşan yoğun telefon trafiğinden anlayabiliyoruz. Tabii ki bireysel arayan kimi anne babaları da elimizden geldiğince bilgilendiriyoruz. Daha evvelden de belirttiğimiz gibi asıl hedefimiz bu turumuzda da daha evvel hiçbir cemaat faaliyetine katılmamış görmeye alışmadığımız yepyeni yüzleri aramızda görmek. Umarım bu yeni grup da yeni dostlukların kurulmasında güzel bir vesile olacak…

Son olarak eklemek istedikleriniz ve düşünceleriniz…

Gençlerimize son olarak söyleyebileceğimiz tatil planı yapmadan mutlaka bize danışmaları ve bizi takip etmeye devam etmeleri olacak. Her turun sonunda gençlerin bir sonraki program için “mutlaka haber verin” diyerek memnuniyetini göstermeleri sonucu her seferinde aynı kalite ve dengeli bir programı sağlama heyecanımızla yine yapılmayanı yapmak ve hayallerimiz ışığında projelerimizi devam ettirmek arzusundayız.

Bir klasik haline gelen Hadracha College turları, bildiğiniz gibi her sene eklenen yeni katılımcılar ve yapılan weekend faaliyetleri, davet edilen birbirinden farklı konuklar ile de gençlere özgür bir eğitim ortamı sağlamaktadır. Kısaca cemaat yönetimi gençler için gençlerle sonuna kadar projelerimizin arkasındadır ve geriye tek kalan sizin de bu halkaya katılmanızdır. Şimdiden herkese bambaşka bir tatil için valizlerinizi hazırlayın diyoruz. 17-21 Ağustos arası görüşmek üzere… 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın